Yanardağ Patlamasi

• Tüm dünyanin gidişatını etkileyebilecek yanardag patlaması oldu. Pinatubo etkisi yaratabilir. Tarım bitebilir vs. Ne tür bir etki olacak yada hiçbir etki olmayacak mı ? Bilemiyorum. Yalnız benim gördüğüm ve anladığım boş geçmez bu patlama.

Sağda solda duyduğunuz haber, bilgi, doküman vs. Bu başlık altında paylaşalım.

Çok çok önemli bir konu bu.

• Alakalı NOAA Haberi: https://www.nesdis.noaa.gov/ne…hunga-haapai-erupts-again

"

(Hunga Tonga) Ada(sı) ilk olarak Aralık 2014 ile Ocak 2015 arasında bir su altı yanardağının (patlayıcı biçimde) patlamasıyla oluştu. Tüm toz, kaya ve kül çöktüğünde, iki eski ada arasında yeni oluşan bir ada ortaya çıktı ve zirvesi 400 fit (~122 metre) yüksekliğe ulaştı. (Önceki benzer oluşumdan) 53 yıl sonra türünün ilk (yeni) örneği ve aynı zamanda modern uydu çağında oluşan ilkiydi. Böylece bilim adamları onun doğuşunu ve evrimini uzaydan canlı ayrıntılarla inceleyebildiler. Oluşumundan bu yana, ada aralıklı olarak patladı.

"

"

13 Ocak 2022'de NOAA'nın GOES West uydusu, Güney Pasifik Tonga Krallığı'nda bulunan Hunga Tonga-Hunga Ha'apai yanardağının başka bir (patlayıcı) patlamasını yakaladı. Yerel yetkililere göre; patlamanın yarıçapı 260 km kadardı ve yanardağdan püsküren kül, buhar ve gaz 20 kilometre yukarıya kadar çıktılar. Ayrıca bu patlama 20 Aralık 2021'deki önceki patlamadan yaklaşık yedi kat daha güçlüydü. Tonga'nın başkenti Nuku'alofa'daki bir gelgit ölçer, patlamadan kaynaklanan 30 cm’lik bir tsunami dalgası da ölçtü.

"

Uydu Görüntüsü:

Mesaj 7 düzenlendi, son düzenleyen Iskandinav YB ().

• Ada ülkesi olan Tonga yakınlarında Pasifik Okyanus'unda su altı yanardağı patlamış hocam. Şimdilik bildiğimiz bu.

• Ne yazık ki ülkemiz dahil dünyanın her yerinde basınç bozulmaları meydana getiren patlama..

• Ne yazık ki ülkemiz dahil dünyanın her yerinde basınç bozulmaları meydana getiren patlama..

Basınç bozulması demek ne kadar doğru olur bilmiyorum. Belki basınç değişimi demek daha doğrudur?

Dünya'daki basınç ve iklim sürekli birçok farklı etkenden etkilenmekte, bazılarını tahmin ederken bazılarını edemiyoruz. Tahmin ettiklerimizi ise ne kadar doğru tahmin ediyoruz tartışılır. Bu durum sadece (şu anda) tahmin edemeyeceğimiz etkenlerden bence. Çok özel bir durum da değil (Dünya tarihi açısından).

Bize etkileri ne olacak ama acaba🤔

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen Iskandinav YB ().

• Basınç bozulması demek ne kadar doğru olur bilmiyorum.

Dünya'daki basınç ve iklim sürekli birçok farklı etkenden etkilenmekte, bazılarını tahmin ederken bazılarını edemiyoruz. Tahmin ettiklerimizi ise ne kadar doğru tahmin ediyoruz tartışılır. Bu durum sadece (şu anda) tahmin edemeyeceğimiz etkenlerden bence. Çok özel bir durum da değil (Dünya tarihi açısından).

Patlamadan sonra ani düşüşe geçen barometrelerin hala normal seviyelere çıkmamış olmasına karşılık basınç bozulması diyerek kendimi ifade etmeye çalıştım.

Detaylı bilgilendirmeler bu işi profesyonel şekilde yapan kişilerden elbet gelecektir.

Konuya ufak bi araştırma yaparak edindiğim bilgiyi eklemek istedim.

• Patlamadan sonra ani düşüşe geçen barometrelerin hala normal seviyelere çıkmamış olmasına karşılık basınç bozulması diyerek kendimi ifade etmeye çalıştım.

Detaylı bilgilendirmeler bu işi profesyonel şekilde yapan kişilerden elbet gelecektir.

Konuya ufak bi araştırma yaparak edindiğim bilgiyi eklemek istedim.

Aynı şekilde 😁 Meteorolojide tarih yazılırken içinde bulunmak çok keyifli :)

• Cumartesi patlayan yanardağ 17.000 km alan kat ederek 2.3 mbar ık bir basınç değişimine neden olduoighMR.jpg

• Resmi Gönderi

Büyük Okyanus'ta yer alan ada ülkesi Tonga'nın Hunga Ha'apai Adası'ndaki yanardağda meydana gelen patlamanın ardından ABD Ulusal Tsunami Uyarı Merkezi tsunami uyarısı yayınladı. ABD'nin Kaliforniya'dan Alaska'ya kadar olan batı kıyısı ile Kanada'nın Britanya Kolumbiyası eyaleti için tsunami uyarısı yayınlayan Merkez, "Bir tsunami doğrulandı ve bazı etkiler bekleniyor" dedi.

"GÜNLERCE DEVAM EDEBİLİR"

Merkez, plajlar, limanlar, marinalar ve diğer kıyı bölgelerinin yakınında yaşayan kişileri kıyılardan uzak durmaları konusunda uyararak, tsunamiye bağlı etkilerin ilk dalganın gelmesinden sonra saatlerce veya günlerce devam edebileceğini açıkladı. Tonga'da yanardağ patladı! ABD ve 3 ülke tsunami alarmına geçti

HAWAİİ İÇİN DE TSUNAMİ UYARISI YAPILDI

Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi (PTWC), Hawaii eyaleti için de tsunami uyarısı yayınlandığını bildirerek, eyalette yer alan tüm adaların Acil Durum Yönetimi tarafından gözlemlendiğini ve şu ana kadar bildirilen herhangi bir hasar olmadığını, adalarda sadece küçük çaplı sel baskınları meydana geldiğini ifade etti. Tonga'da yanardağ patladı! ABD ve 3 ülke tsunami alarmına geçti

PASİFİK ÜLKELERİNDEN UYARILAR PEŞ PEŞE GELDİ

Pasifik Okyanusu'nun güneyinde bulunan Fiji'de de alarm verildi. Yetkililer halkı güçlü akıntılar ve tehlikeli dalgalar nedeniyle kıyı şeridinden uzak durmaları konusunda uyardı. Tsunami uyarısı yayınlayan hükümet, kıyı bölgelerindeki insanlar için tahliye merkezleri açtı.

Yanardağdan 2 bin kilometre uzaklıktaki Yeni Zelanda'da da Ulusal Acil Durum Yönetim Ajansı, bazı bölgelerin "büyük bir volkanik patlamanın ardından kıyıda güçlü ve olağandışı akıntılar ile öngörülemeyen dalgalanmalara" maruz kalabileceğini belirterek halka uyarıda bulundu.

• Resmi Gönderi

Pasifik Okyanusu'nda bulunan ada ülkesi Tonga'daki yanardağ patlaması, Japonya'da tsunamiye neden oldu.

Japonya Meteoroloji Ajansı (JMA), Tonga'da bulunan bir yanardağın dün aktif hale gelmesinin ardından ülkenin güneyindeki Amami Adası'nda 1.2 metreyi bulan dev dalgalar gözlemledi.

Kyodo ajansının aberine göre JMA, ülkenin güneybatısındaki adaların bir kısmında, yüksekliği 3 metreyi bulan tsunami meydana gelebileceği uyarısında bulundu.

Japonya'nın Pasifik Okyanusu kıyılarında yüksekliği 1 metreyi geçmeyen tsunamiler oluştuğunu belirten JMA, bu olaylarda can veya mal kaybı olmadığını vurguladı.

• Resmi Gönderi

Aramızda yapılan bir kaç mesajda "yüz yıl sürebilen 1°lik ısınma bu patlama ile tersine etki ederek 1°veya 1.5°derece soğumaya sebep olacaktır"yorumları beni sevindirdi ama nerede, ne kadar etkisi olacak? olumlu veya Olumsuz muamma..

• Resmi Gönderi

Aramızda yapılan bir kaç mesajda "yüz yıl sürebilen 1°lik ısınma bu patlama ile tersine etki ederek 1°veya 1.5°derece soğumaya sebep olacaktır"yorumları beni sevindirdi ama nerede, ne kadar etkisi olacak? olumlu veya Olumsuz muamma..

belli olmaz mustafa abi basit bir bakis acisiyla : belkide dunyanin bir mekanizmasi bu. belkide ole bir ayarlanmis ki beklenmeyen bir iklim degisikliginde atmosferin bir bolumunun 1 yada 2 derece birden isinmasi cesitli yanardaglari tetikleyecek sekildedir.