Yanardağ Patlamasi

• Resmi Gönderi

Hocam 1815 tambora yanardağı patladıktan sonra 1816 yazı yaşanmamış avrupa ve amerika büyük tarım krizine girmiş , acaba tambora kadar bir etki yarattı mı sizce şiddet olarak

tambora vei 7 tonga vei 5 ile 6 arasi bir yerde idi fakat simdi bu patlamadan sonra tekrar degerlendirilecek. 1 sene onceki patlamanin 7 kati imis bu seferki. ben kendi yorumumu soyliyim bir sene arayla patlayip 2. nin 7 kat buyuk olmasi pek hayra alamet degil. ve halen daha cok guclu puskurdugunu okudum yabanci kaynaklarda. ne kadar dogru bilemem bolge ile suan iletisim yok. uydudan takip edilip 24 saat icinde bir miktar bilgi gelecektir

• tambora vei 7 tonga vei 5 ile 6 arasi bir yerde idi fakat simdi bu patlamadan sonra tekrar degerlendirilecek. 1 sene onceki patlamanin 7 kati imis bu seferki. ben kendi yorumumu soyliyim bir sene arayla patlayip 2. nin 7 kat buyuk olmasi pek hayra alamet degil. ve halen daha cok guclu puskurdugunu okudum yabanci kaynaklarda. ne kadar dogru bilemem bolge ile suan iletisim yok. uydudan takip edilip 24 saat icinde bir miktar bilgi gelecektir

Teşekkürler hocam

• Bu patlamanın yellowstone yi harekete geçirip dünyanın sonunu getirme ihtimali var mı

• Resmi Gönderi

Harici İçerik youtu.be
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

• Resmi Gönderi

Yardım kuruluşları, yoğun kül ve dumanın Tonga'nın havasını ve suyunu etkilemeye devam ettiğini ve yetkililerin insanlardan maske takmalarını ve şişe su içmelerini istediğini söyledi.

Alaska, Palmer'daki Ulusal Tsunami Uyarı Merkezi'nin tsunami uyarı koordinatörü Dave Snider, volkanik bir patlamanın tüm okyanus havzasını etkilemesinin çok sıra dışı olduğunu ve manzaranın hem "alçakgönüllü hem de korkutucu" olduğunu söyledi.

ABD Jeolojik Araştırması, patlamanın 5.8 büyüklüğünde bir depreme eşdeğer olduğunu tahmin etti. Bilim adamları, depremlerden ziyade volkanlar tarafından üretilen tsunamilerin nispeten nadir olduğunu söyledi.

Tonga, internetini muhtemelen hasar görmüş olan Suva, Fiji'den bir denizaltı kablosuyla alıyor. Ağ istihbarat firması Kentik'in internet analizi direktörü Doug Madory, Tonga ile tüm internet bağlantısının yerel saatle 18:40 civarında kesildiğini söyledi.

Hunga Tonga Hunga Ha'apai yanardağının patlaması, bir dizi dramatik patlamanın sonuncusuydu.

Dünya görüntüleme şirketi Planet Labs PBC, Aralık ayı sonlarında yeni bir volkanik menfezin patlamaya başlamasının ardından son günlerde adayı izlemişti.

Şirket tarafından çekilen uydu görüntüleri, yanardağın bölgeyi ne kadar şiddetli bir şekilde şekillendirdiğini ve Tonga açıklarında büyüyen bir ada oluşturduğunu gösteriyor.

Planet Labs, son etkinlikten günler önce, "Adanın yüzey alanı, kül yağışı nedeniyle yaklaşık %45 genişlemiş görünüyor" dedi.

Daha önce, Matangi Tonga haber sitesi, bilim adamlarının patlamaya başladıktan sonra yanardağın yakınında büyük patlamalar, gök gürültüsü ve şimşek gözlemlediğini bildirdi. Uydu görüntüleri, havaya yaklaşık 20 kilometre (12 mil) yükselen 5 kilometrelik (3 mil) genişliğinde bir tüy gösterdi.

• Resmi Gönderi

mustafa abi suan gokyuzunu kul kaplamasi neticesinde adada hava kapanmis oldugunu okudum bir yerde. hala gaz lav ve kul puskurmeye devam ediyormus. 105bin kisi varmis yanlis okumadiysam ve dunya ile baglantilari yok. eger bunlar asparagas degil ise ve bir cok yerde okudum. oradaki insanlar napacak yahu :/

• Resmi Gönderi

mustafa abi suan gokyuzunu kul kaplamasi neticesinde adada hava kapanmis oldugunu okudum bir yerde. hala gaz lav ve kul puskurmeye devam ediyormus. 105bin kisi varmis yanlis okumadiysam ve dunya ile baglantilari yok. eger bunlar asparagas degil ise ve bir cok yerde okudum. oradaki insanlar napacak yahu :/

Nakil tek çare görünüyor hala üstte yazdığın sorunlar devam ediyorsa..

• Resmi Gönderi

Auckland Üniversitesi Çevre Okulu'ndan Profesör Shane Cronin, Yeni Zelanda Bilim Medya Merkezi'ne aynı volkanın tarihsel patlamaları üzerine yaptığı araştırmayı, mevcut patlama olayının haftalar veya aylarca sürebileceğini ve buna benzer büyüklükte patlamalar olabileceğini söyledi. 15 Ocak 2022 olayı mümkün."

"Patlamanın Tongatapu'da ve Ha'apai adalar grubunda önemli ölçüde kül düşüşüne (10 santimetreye kadar) neden olması muhtemeldir" dedi. "İçme suyu kaynaklarının eski haline getirilmesi için yardıma ihtiyaç duyulacak. Tonga halkı ayrıca daha fazla patlama ve özellikle kısa sürede tsunami için uyanık kalmalı ve alçak alanlardan kaçınmalıdır."

bu arada patlama 2 adet cuma gunude ufak capli bir patlama olmus buyuk patlamadan once. ve 105 bin kisinin yasadigi adalar grubu su alti yanardagindan 30km mesafede imis

• Bu patlamanın doğanın kendini bir çeşit savunması olarak görüyorum ortalama 3 4 derece gibi ciddi bir soğuma olabilir tabi 3 4 derece az gibi ama yazın havanın 12 derece olabileceğini hayal edin hayırlısı neyse o olsun ama bilmiyorum sıkıntılı bir patlama oldu daha öncedende yanardağ patladı fakat umursanmadı bu işin içinde bir iş var tabi boşu boşuna panik yaratılmazdı

Böyle bir soğuma muazzam bir şey örnek verecek olursak sanayi devriminden bugüne 1.5 dereceye yakın bir sıcaklık artışı yaşandı. Sıcaklık artışı daha 1.5 dereceye ulaşmamasına rağmen başbaşa kaldığımız iklim krizleri ortada onun için 3 4 derece gibi devasa rakamlar çok iddalı

• Çok güzel bir konu olmuş, bir sürü bilginlendirici yorum var elinize sağlık :alkıs:

Tothenamadı

• aman şu yellowstone daki patlarsa artık sistem filan beklemeyin,çünkü dünya dünya gibi olamicak artık