İKLİM ANALİZLERİ

• Resmi Gönderi
    • Resmi Gönderi

mustafa abi usenmedin be. (: ben senden onde edeyim dedim amma yalan yok elim ermedi :ıhıhıh:

İşimiz bu :hs: :)

Yuvarlanmaya devam..Ben gözüme batanlari atıyorum.

Sizlerinde "atılsa iyi olur"dediğiniz mesajlar varsa alıntı ile buraya atalım.

Mesaj kime ait olursa olsun fark etmez :alkıs:

• Resmi Gönderi
    • Resmi Gönderi

20220619_191726.png

istanbul haziran ayı 20220619_192034.png

20220619_192130.png

istanbul haziran, temmuz ,ağustos ayları 1980 -2019 arası kayıtlar.

• Resmi Gönderi

inCollage_20220621_220244232.jpg

Türkiye Ortalaması 1981 - 2010 1991 - 2020 arası kıyas .) whisper abi durum değendirmesi alalım senden xD

2010 senesi sıcak geçmiş bayağı bi o dönemde mgm 1971 -2000 arasını baz alıyormuş. netten buldum bir takım bilgiler. anlaşılan her 10 senede sürekli takvim ileriye doğru atacak bu ne kadar doğru tartışılır kısacık 10 senede dahi bu denli bir ısınma oluyorsa ve sadece 10 senede baz aldığımız normaller sene aralığını ileri atma ihtiyacı duyuyorsak olay bitmiş demektir

anlaşılan oki temmuz ortalama sıcaklığı 30 derece olsa 2040 da 2020 2030 arasını baz aldığımız için bize normallerde geçmiş diye önümüze sunulacak. onlarda haklı 1920 lerın ortalamasını baz alıp sunamazlar garip bir durum. hayırlısı :)

• Resmi Gönderi

Bir site vardı uzun yıllar yağışı,sıcaklığı vs gün gün kaydeden ve ay bittiğinde toplam yağışı ve sıcaklık ortalamasını aşşağıda veren.Sitenin ismi aklımda değil kısayolla giriyodum pc ye format atınca gitti.Kaydetmeyi unutmuştum çünkü.Bilen varsa atsın lütfen sitenin linkini. :düşünceli:

• Resmi Gönderi

SameT. cocuklugum balikesir burhaniye de deniz kiyisi bir mahalle olan ogretmenler mah./oren de gecti. karacabey ruzgari dedin de aklima oranin nemli kis poyrazi geldi. inanirmisin ben -20 de bile o kadar usumedim. dudaklarimiz ellerimiz catlardi poyrazdan. haftada 1 gun ruuzgar cikmadigi olur oda aksama dogru hemen baslar. yazinda ruzgar bir baslar 1 ay boyunca kesmez eylule kadar agustos boyunca ruzgardan sikayet eder yazlikcilar biz zaten biliriz eylul girince herkez gidecek ruzgar kesecek hava sut liman mi derler o sekil olur bizim tatilimiz baslar o zaman

gunaydinlar dostlar....

• Resmi Gönderi

• Resmi Gönderi

pasted-from-clipboard.png

bugüne kadar olan haziran ayı anomalysi batı kesimler normaller civarında samsun biraz üstü doğu sabit zaten genelde sıcak normallerin 1 tık üzerinde bolu kastamonu dolayı çok az altında gibi 1981 2010 tabikide :D

whipser abi afyonda 1 tık üstü gibi duruyor :) :-P

2022 mart ayı soğuk geçti birde ona bakalım ay ortalaması 1981 2010 antalya civarı normallarde geçmiş

pasted-from-clipboard.png

• Resmi Gönderi

evet doğru ay geneli normal altı geçse ama birkaç günde 33-34 ler olsa insanlar aaaa haziran ayı sıcak geçti falan diyecekler.Çünkü insanların aklında her zaman uç değerler kalır. Tabi hava tutkunları ve bu işi uzun zamandır takip edenler işin aslını anlar ama diğer kesim için sıcak geçti olarak kalır hafızalarda.

aynen kanki :) uç değerler insanların beynini hapsediyor ve ona göre değerlendirme yapıyor temmuz 2000 de bursada yaşanan 42 43 derecelik sıcaklar gibi .

ben temmuz ve ağustos ayınında bu şekil sabit sıcaklık tarzında geçeciğini 29 30 31 derecelerde olacağını düşünüyorum. sıcaklıklarda pek fazla dalgalanma yaşanmadan ve normallerde geçeceğini düşünüyorum umarım böyle olur 2011 gibi

• Resmi Gönderi