Veri Paylaşımı, Değerlendirme, Analizler

• Kış boyu beklediğim ao yeni kendini gösterdi olmadık zamanda ama hayırlısı diyelim artık Gelecek olan sistem batılı giriş olacak arakdaşlar 13 sistemide daha güçlü bir hale girebilir.

İnşallah doğuya güneydoğuya yağacak karın hepsi marmara ve karadenize yağar

❤💙 EN BÜYÜK TRABZONSPOR ❤💙

• Ay sonu çok fena senaryolar göreceğiz. Ya Avrupa yada Doğu Avrupa ve Türkiye. Bu sefer Kafkas’mış vur kaçmış falan yok. Benim tek korkum 13.5 milyon insanın sağlığı ve çok zorlu günleri. Bu bölgeyi etkilememesi yüksek temennimiz. Benim görüşüm bu sistemi avrupa alsın ve bu kış bitsin. Ciddi bir sistem alsak dahi zevkini yaşayacağımızı pek zannetmiyorum. Allah’ım en hayırlısı nasip etsin.

• Ay sonu çok fena senaryolar göreceğiz. Ya Avrupa yada Doğu Avrupa ve Türkiye. Bu sefer Kafkas’mış vur kaçmış falan yok. Benim tek korkum 13.5 milyon insanın sağlığı ve çok zorlu günleri. Bu bölgeyi etkilememesi yüksek temennimiz. Benim görüşüm bu sistemi avrupa alsın ve bu kış bitsin. Ciddi bir sistem alsak dahi zevkini yaşayacağımızı pek zannetmiyorum. Allah’ım en hayırlısı nasip etsin.

Yağışlı geçirelim de en azından kuraklık azalsın tek temennim bu.

• ensplume_small.gif

Böyle bir 5-6-7 yi pozitif patternde aldık ve deprem bölgesine kuru soğuğunu bırakacak. 2. Isınmada da korelasyon olmadı endeksler pozitifte kaldı. Bunu ayın son 10 gününde görseydik facia olurdu. İyi ki de olmadı.23 ten sonra merkez yapıyor ama merkez yapacağını sanmam. Biraz kafası karışmış modellerin ısınmadan dolayı. Büyük ihtimalle 1-2 fazda olacak ve majör ssw avrupa yolcusu. Ondan sonra bize de yarar elbet. Böyle olması daha iyi. O soğuklar ülkenin durumunu içinden çıkılmaz hale getirir. Soğuğun kırılıp gelmesi lazım. Biz yağış istiyoruz ve soğuğun sadece batıya yaramasını.

• ensplume_small.gif

Böyle bir 5-6-7 yi pozitif patternde aldık ve deprem bölgesine kuru soğuğunu bırakacak. 2. Isınmada da korelasyon olmadı endeksler pozitifte kaldı. Bunu ayın son 10 gününde görseydik facia olurdu. İyi ki de olmadı.23 ten sonra merkez yapıyor ama merkez yapacağını sanmam. Biraz kafası karışmış modellerin ısınmadan dolayı. Büyük ihtimalle 1-2 fazda olacak ve majör ssw avrupa yolcusu. Ondan sonra bize de yarar elbet. Böyle olması daha iyi. O soğuklar ülkenin durumunu içinden çıkılmaz hale getirir. Soğuğun kırılıp gelmesi lazım. Biz yağış istiyoruz ve soğuğun sadece batıya yaramasını.

Faz 1-2 direkt Avrupa yolcusu anlamına gelmiyor ama dolaylı yoldan emareleri kuvvetle muhtemel halinde oluyor. Negatif endeksler vs. Bak Harun Abi MJO arşivlerinde özellikle 1987 ve 2004 sinoptikleri 8-1-2 civarı. Şu anki gidişata benzer yapıya sahip. Şimdi SSW kuvvetine yakından bakacağız. 1987’de de ciddi bir zayıflama görülmüş. Arşiv linklerini kaybettim yanlışım varsa kusura bakmayın.

Endeksleri takip edelim. Negatife kuvvetli eğilim olursa -3 -4 civarı Grönland blokajı nihayetinde Batı ve Orta Avrupaya çok kuvvetli salınım bekleyebiliriz. Şimdilik Orta ve Doğu Avrupa gibi gözüküyor. Ülkemize gelirse yüksek ihtimalle çok derin siklonlu bir sistem olacaktır. Dediğin gibi soğukları kırpar enerjiyi batıya boşaltır. 1987-2004-2017 emareleri var bakalım. Hayırlısı neyse o olsun. Takip edelim.

• Faz 1-2 direkt Avrupa yolcusu anlamına gelmiyor ama dolaylı yoldan emareleri kuvvetle muhtemel halinde oluyor. Negatif endeksler vs. Bak Harun Abi MJO arşivlerinde özellikle 1987 ve 2004 sinoptikleri 8-1-2 civarı. Şu anki gidişata benzer yapıya sahip. Şimdi SSW kuvvetine yakından bakacağız. 1987’de de ciddi bir zayıflama görülmüş. Arşiv linklerini kaybettim yanlışım varsa kusura bakmayın.

Endeksleri takip edelim. Negatife kuvvetli eğilim olursa -3 -4 civarı Grönland blokajı nihayetinde Batı ve Orta Avrupaya çok kuvvetli salınım bekleyebiliriz. Şimdilik Orta ve Doğu Avrupa gibi gözüküyor. Ülkemize gelirse yüksek ihtimalle çok derin siklonlu bir sistem olacaktır. Dediğin gibi soğukları kırpar enerjiyi batıya boşaltır. 1987-2004-2017 emareleri var bakalım. Hayırlısı neyse o olsun. Takip edelim.

Aynen dediğin gibi.o tarihlerde de naonun durumu bize yaramıştı. İzlandanin pasif olmasını isteriz ama yok olmasını da istemeyiz. Ay sonu için Nao daki görünen notre inme değişecek bence. düşüş daha fazla olacak,-1,5 -2 aralığına gelebilir,italya civarına ineceğini düşünüyorum. Ondan sonrası dediğin tarihler gibi gelebilir ama o kadar güçlü soğuk beklemiyorum çünkü o tarihlerden farklı olarak giritte değil de italyada ab nin derinleşeceğini düşünüyorum çünkü azora baskı yapacak İzlanda olmayacak. Şöyle -10 lar felan girer büyük ihtimalle.(Türkiye açısından güçlü beklemiyorum ,italyaya -20 ler felan düşebilir).

• Resmi Gönderi

indir (1).png

archives-2017-1-7-0-0.png

201701.phase.90days.gif

Bakın mesela burada bölgesel rüzgarlar ne kadar önemsiz kalmış güçlü olmasına rağmen mjo baskın gelip sistem indirmiş

• Aynen dediğin gibi.o tarihlerde de naonun durumu bize yaramıştı. İzlandanin pasif olmasını isteriz ama yok olmasını da istemeyiz. Ay sonu için Nao daki görünen notre inme değişecek bence. düşüş daha fazla olacak,-1,5 -2 aralığına gelebilir,italya civarına ineceğini düşünüyorum. Ondan sonrası dediğin tarihler gibi gelebilir ama o kadar güçlü soğuk beklemiyorum çünkü o tarihlerden farklı olarak giritte değil de italyada ab nin derinleşeceğini düşünüyorum çünkü azora baskı yapacak İzlanda olmayacak. Şöyle -10 lar felan girer büyük ihtimalle.(Türkiye açısından güçlü beklemiyorum ,italyaya -20 ler felan düşebilir).

İnecek soğuklar yüksek sibirya destekli olacağından yeterli sıcaklar için morluklara gerek kalmayacaktır. Dediğin gibi diyelim -10 ile kuvvetli karayel gece gündüz iş yapar. 2004'te uzun süreli bir sistem değildi. Morlukta yoktu. Şimdi ay sonu 2018 gibi bir salınım olabilir. Doğu Avrupa demek 1987-2004-2017 demek. Mjo zayıf kalacak. Çembere yakın veya çember içi olacak. Bu nedenle AO NAO senaryo ortalamalarını gün gün yakından takip edelim. 1 hafta sonra akıbet az çok belli olur.

• İnecek soğuklar yüksek sibirya destekli olacağından yeterli sıcaklar için morluklara gerek kalmayacaktır. Dediğin gibi diyelim -10 ile kuvvetli karayel gece gündüz iş yapar. 2004'te uzun süreli bir sistem değildi. Morlukta yoktu. Şimdi ay sonu 2018 gibi bir salınım olabilir. Doğu Avrupa demek 1987-2004-2017 demek. Mjo zayıf kalacak. Çembere yakın veya çember içi olacak. Bu nedenle AO NAO senaryo ortalamalarını gün gün yakından takip edelim. 1 hafta sonra akıbet az çok belli olur.

Ben kar yapmaz demedim zaten ama soğuklar efsane olmaz dedim.mjo çembere yakın olacağını düşünüyorum.nao yu takip edelim bakalım. 1-2 gune eksili degerleri göreceğimizi düşünüyorum.

• indir (1).png

archives-2017-1-7-0-0.png

201701.phase.90days.gif

Bakın mesela burada bölgesel rüzgarlar ne kadar önemsiz kalmış güçlü olmasına rağmen mjo baskın gelip sistem indirmiş

Çok tuhaf bir sistem. Mjo da kuvvetli değil, cemberde. bunun diğer verilerini hatırlamıyorum ama biraz tuhaf geldi.

• Ben kar yapmaz demedim zaten ama soğuklar efsane olmaz dedim.mjo çembere yakın olacağını düşünüyorum.nao yu takip edelim bakalım. 1-2 gune eksili degerleri göreceğimizi düşünüyorum.

Aynen Harun abi bende zaten o manada söylemek istemedim. Şimdi kışın son bölümü atmosfer kendini yavaş yavaş bahara hazırlayacak. Majör SSW bir yana fazların zayıflığı bir yana direkt endeks ve modellere kararlı karasız etki ediyor. Şu an her şey çorba olmuş bir kaç güne temel olarak anca oturur. Tek emin olabildiğimiz nokta güneye soğuk bir salınım ineceği. Bekleyelim görelim inşallah. Hayırlı geceler.