Tahmincilerin Model Analizleri ve Harita Paylaşımı

• @Yusuf223 konuyu iş çıkmazına döndermeyelim. Bu hafta sonuna doğru kuzey kutbunda büyük değişim olacak. Ssw ısınması sonucu kimi bölgeler ve ülkeler de ısınma olacak kimi bölgelerde ise ağır kış koşulları meydana gelecek.

Isınma ile kutup girdabında çökmeler oluşacak bu çökmeler kuzey yarım küre ülkelerine doğru güçlü soğuk salınımları olacak. Üstüne azor yüksek basınçları bu durumdan nem alarak batı Avrupayı ve güney ve dogusunda etkileyecek.

Gel gelelim ki bu durum bir haftadır var ve azor sırtı üzerinden küçük mini soğuk salınımları almaktayız. Azor sırtının daha sabit İngiltere kuzeyine kadar sağlam bir görüntü çizmesini beklerken erken azor eğilimleri ile bu sırttan geçen mini jet akımları sayesinde küçük sistemler alıyoruz.

Unutmayın daha kış yeni başladı şimdiden ocağı bitirip Şubat ayına direk dalmayalım konumuz var sabit okuyunuz ve siz değerli arkadaşlarımıza bu akşam güzel bir sistem konusu açacağım.

• @Yusuf223 konuyu iş çıkmazına döndermeyelim. Bu hafta sonuna doğru kuzey kutbunda büyük değişim olacak. Ssw ısınması sonucu kimi bölgeler ve ülkeler de ısınma olacak kimi bölgelerde ise ağır kış koşulları meydana gelecek.

Isınma ile kutup girdabında çökmeler oluşacak bu çökmeler kuzey yarım küre ülkelerine doğru güçlü soğuk salınımları olacak. Üstüne azor yüksek basınçları bu durumdan nem alarak batı Avrupayı ve güney ve dogusunda etkileyecek.

Gel gelelim ki bu durum bir haftadır var ve azor sırtı üzerinden küçük mini soğuk salınımları almaktayız. Azor sırtının daha sabit İngiltere kuzeyine kadar sağlam bir görüntü çizmesini beklerken erken azor eğilimleri ile bu sırttan geçen mini jet akımları sayesinde küçük sistemler alıyoruz.

Unutmayın daha kış yeni başladı şimdiden ocağı bitirip Şubat ayına direk dalmayalım konumuz var sabit okuyunuz ve siz değerli arkadaşlarımıza bu akşam güzel bir sistem konusu açacağım.

Güzel sistemler umarım gecikmez bundan korkuyorum ben .

1 tane İyi sistemle kapatmak istemiyorum bu kış sezonunu

Abi ocakta izmire kar var mı

• Abi ocakta izmire kar var mı

ocak sonlarına doğru güzel bir sistem gelirse belki olur yağış kalması lazım ama

• havalarinsesi.com/attachment/1529/

Ay sonuna doğru 29 Aralık gibi yine zayıf bir azor sırtı ve onun kuzeyinde güney doğuya doğru frontal sistemlerin inişi göreceğiz.Bu inişler ülkemize ufak mini soğuklar salınımlarını verecek.

havalarinsesi.com/attachment/1530/

850 h modelinde soğuk salınımları net bir şekilde görüyoruz. Ve doğu ya oturan yüksek basınçlar biraz huzursuz etsede Ocak ilk haftasında iç ve doğu bölgelerde bu durum devam edecek.

havalarinsesi.com/attachment/1531/

Ecmwf Ocak ilk günlerinde azoru yükseğini daha aktif tutuyor. Bu durum da ise Ocak 4-5 gibi İtalya civarına güçlü bir soğuk sistem inişi tetikliyor. Azorun kuzey doğusunda bulunan 980 mb alçak sistem güney doğu ya doğru hareket etmeye başlıyor.

Bu durumdan baz alarak baz modeller orta Avrupa ve güneyine sert bir soğuk dalışı sergiliyor. Gfs de bunu yaklaşık 1 haftadır gözlemliyoruz.

havalarinsesi.com/attachment/1532/

Gfs modelinde ise Ocak başında bu durum çok farklı azor yüksek basınçlarını daha güneyde sabit tutulup kuzey batı da bulunan alacak basınçları daha etkin kılıyor ve bu durum Avrupanın guneyine doğru yaygın bir yüksek basınç istilası oluşturuyor.

Bu durum aslında AO endekslerinin pozitif yönlü olmasından kaynaklandığını düşünüyorum.soguk salınımları toparlanarak bir süre güçlü salınımlar olmayacak.aksine bir durum düşünürsek ortalama şuan ki sıcaklar biraz artacak mevsim normalinin biraz üstünde.

Peki bu durumlar ne düzelir diye soracak olursak Ocak ilk haftasından sonra 7-8 ufak gibi tekrar hareketlilik başlamasını bekliyorum.

Herkese iyi günler hiç moral bozmaya gerek yok doğa işini iyi yapar.

• @Salih828 İzmir için Ocak 10 kadar bir durum bekleme hatta Ege kısmı beklemesin.

Marmara Karadeniz iç ve doğu kesimleri yüksek bakımından ufak tefek sistemlerde yine alır ama izmir için durumlar zor.

• Bu sistem batılarsa siklon patlayacak batılaması muhtemel efsane potonsiyeli var bu sistemin istanbul deklerden yıkabilir Ankara keza gfs Ankara ya öğlen güncellmesinde 15 cm kar verdi bu olayı aksam ecmwf çözer çünkü çözünürlük fazla oldugu için diagrama baktıgımızda ocak 8 de burda sistem bekleyenler öyle bişey yok 8 ocaktan itibaren sıcak taraftayız ocak 11 sonra gfs bir salınım veriyo benim diğecegim bu kadar herkese iyi forumlar.

• Resmi Gönderi

Ben genel anlamda yarın akşama kadar susmayı düşünüyorum. İki günlük bir sürede güncellemelerle hop oturup hop kalkmayın ağlamak isteyenler ağlama duvarı başlığımız var oraya buyursun. Model ortalamalarına bakın Ao Nao bakmayın çok değişken malum.

2 hafta önce işaret ettiğim sistem 2 3 4 5 Ocak tarihlerinde ülkeyi etkileyecek gibi, ne kadar etkileyeceği ise tamamen oluşacak veya oluşmayacak siklona bağlı. Yarın akşama kadar oturup sizin hop oturup hop kalkmalarınızı izleyeceğim :) ;)

8 Ocak hakkındaki fikrimi 2 hafta önce belirttim ayrıca. Bana göre sistemin 10'undan sonrasına sarkma ihtimali var.

• havalarinsesi.com/attachment/1534/

Dogua yüksek baskıyı gören jetler altantik üzerinde kesik atıyor ve iki kola ayrılmaya başlıyor ve batıda sıkışan jetler altantik güneyine doğru bir baskı kuruyor.Bu baskı azoru daha doğuya gitmesini sağladığı gibi İskandinav Yüksegini zemin hazırlamış oluyor.

• havalarinsesi.com/attachment/1535/

Azorun duruşu kesinlik kazansa da doğu da hala yüksek baskı devam ediyor.buna karşılık Atlantik üzerinden tekrar destek jetler geliyor.102 saatlik durumda İngilterenin kuzey batısında bulunan 990 MB Alçaktan jetlerin yönüne göre ufak ufak salınımlar oluşmaya başladı fakat jetler tam istediğimiz kıvamda değil o soğuk dalgayı güneye doğru ittirecek güçlü bir jet lazım.

havalarinsesi.com/attachment/1536/

• Ben 2 3 4 5 ocak siklon oluşacaktır diyorum.