ISLAM-İMAN-İLMİHAL KONULARI

• Avrupa'dan bize ne? Mkaymaz21

Allah isterse gösterir, isterse göstermez.

İslam dini vahiy dinidir, mantık ile kurcalarsan farklı sonuçlarla alakalı olur hatta mucizleri inkar bile edebilirsin. Bu ayeti Müfessirler ne dediyse o yorumu kabul etmek gerekir.

• Ustad hoca profesyonelliğini konuşturuyor :)

• Sabah ezanı okununca çok duygulanıyorum özellikle her esselatu hayrun minen nevm diyişinde içim yumuşacık oluyor

• Harici İçerik m.youtube.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

• Avrupa'dan bize ne? Mkaymaz21

Allah isterse gösterir, isterse göstermez.

İslam dini vahiy dinidir, mantık ile kurcalarsan farklı sonuçlarla alakalı olur hatta mucizleri inkar bile edebilirsin. Bu ayeti Müfessirler ne dediyse o yorumu kabul etmek gerekir.

İslam dini ortadoğu Arap dini mi? Şimdi avrupa dan bize ne demek dusunmekten kaçmak demektir.Buda kolaya kaçmak olur. Bediüzzaman bile bu soruyu cok guzel mantık cercevesinde acıklarken seydam sana avrupadan bize ne demek yakışmadı :)

:I

• İslam dini ortadoğu Arap dini mi? Şimdi avrupa dan bize ne demek dusunmekten kaçmak demektir.Buda kolaya kaçmak olur. Bediüzzaman bile bu soruyu cok guzel mantık cercevesinde acıklarken seydam sana avrupadan bize ne demek yakışmadı :)

Mkaymaz21 canım kardeşim tefsir okudun mu? Okuduysan yazar mısın?

• Üstad Bediüzzaman baş tacıdır, yorumu bakış açısı her türlü önemli ve kabulümdür. Ama ayet Tefsiri dersen farklı kişiler devreye girer.

• Vakit yaklaştı ve ay yarıldı. Kamer suresi 1. ayet.

Şimdi devamına bakalım ayet nasıl geliyor.

Onlar bir mûcize görseler hemen yüz çevirip, “Bu öteden beri bilinen bir sihir!” derler. Kamer suresi 2.ayet.

Yani ayın yarılması bir mucize ile gerçekleşmiş.

Mucize'yi kim gösterir? Kimler tarafından yalanlanıp sihir denilir. Burda apaçık Peygamber efendimiz (A.s)'ın mucizesi anlatılır.

• "Bu âyetin yorumunda âlimler arasında geniş tartışmalar cereyan etmiş, hatta bu konuda özel risâleler yazılmıştır"

Görüş ayrılığı olabilir, ama İslam'da ittifak ile kabul edilen görüş, yani Cumhur'un görüşü neyse o kabul edilir.

• Görüş ayrılığı olabilir, ama İslam'da ittifak ile kabul edilen görüş, yani Cumhur'un görüşü neyse o kabul edilir.

Tamamdir peki o zaman sana sorayım.Ay ikiye yarildiysa(ki ben bu olayın kıyamet vaktinde yaşanacak olan olay olarak yorumlayanların tarafındayım) orneğin hindistan da bu kadar bir önemli olay neden kaydedilmedi? ve hiçbir ülkenin arşivlerinde neden yok? Ve bu kadar büyük bir olay görülse idi tüm insanlar Allah a iman etmez miydi? Ve bu da bu imtihan sınavında kopya çekmek olmaz mıydı? Yani dinlerin anlamı olmazdi sonuçta ayi ikiye yarma kuvveti olan dine inanmamak mantık işi değil.

• Tamamdir peki o zaman sana sorayım.Ay ikiye yarildiysa(ki ben bu olayın kıyamet vaktinde yaşanacak olan olay olarak yorumlayanların tarafındayım) orneğin hindistan da bu kadar bir önemli olay neden kaydedilmedi? ve hiçbir ülkenin arşivlerinde neden yok? Ve bu kadar büyük bir olay görülse idi tüm insanlar Allah a iman etmez miydi? Ve bu da bu imtihan sınavında kopya çekmek olmaz mıydı? Yani dinlerin anlamı olmazdi sonuçta ayi ikiye yarma kuvveti olan dine inanmamak mantık işi değil.

Kur'an'ı aklına yatırırsan, kaybedersin.

Aklını Kur'an'a yatırırsan, kazanırsın.

Mantık diyeceksek, bütün mucizeleri inkâr edelim? Çünkü mucizeler insan üstü olaylar. Mantık bunu inkar eder. Aynı bugün ki deist, Agnostik, Ateist bakışı. Bu olayı Rasullullah s.a.v zaten Müşriklere gösterdi. Sen sihirbazsın dediler. ( Sadece oradakiler şahit oldu).

İnkar ve iman arasında bir Hz.Ebubekir ile bir Ebu Cehil olmak var. Ebu Cehil ne dedi? Ey Muhammed Senin dinin doğru olabilir, ama biz Atalarımızın dininden dönmeyiz dedi.

He bu arada istediğin görüşü savunabilrsin. Beni Ehli sünnet âlimlerin ortak görüşü ilgilendirir.

• Tamamdir abem.Sen avrupadan bize ne ? dedin orda biraz ipler koptu o yüzden uzattım yoksa ne demek istediğini anladım.

• Tamamdir abem.Sen avrupadan bize ne ? dedin orda biraz ipler koptu o yüzden uzattım yoksa ne demek istediğini anladım.

Avrupa'dan bize ne derken? Ben'i İslam konusunda Kur'an ve peygamber ilgilendirir. He onların teknolojisiyle ya da buluşlarını kâle almadığımdan değil. Avrupa iz bulmuş bulmamış bazı şeylere teknoloji yetmez manasında söyledim.