Ülkemizde Bölgesel ve Yöresel Olarak Kullanılan Diller,Lehçeler,Şiveler, Yöresel Ağızlar ve Tarihi Gelişimi

• Resmi Gönderi

Sistem de takip edelim bu konuya da bir şeyler yazalım.

Farkında olmasakta dil konusu bizim kökümüz ve tarihimizin nereye dayandığının göstergesidir

Bir milleti millet yapan en önemli unsur dil dir.

Hangi dil olursa olsun bu topraklara aitse değerlidir.

• Tokat Karadeniz'de olmasına rağmen Karadeniz şivesi yoktur. Şivemiz biraz kabadır ve Ankara'nın şivesine benzer. Eski zamanlarda kullanılan sözcükler halen daha Tokat'ta kullanılmakta.

• Harici İçerik youtu.be
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

• Resmi Gönderi

Tokat Karadeniz'de olmasına rağmen Karadeniz şivesi yoktur. Şivemiz biraz kabadır ve Ankara'nın şivesine benzer. Eski zamanlarda kullanılan sözcükler halen daha Tokat'ta kullanılmakta.

Örnek varsa aklınızda buraya yazın

Neneden dededen kalma unutulmuş veya hala kullanılan ..

Yada yöreye ait anlamli sözler

• Resmi Gönderi

SiberianStorm

Bak okunsa neler atılmış neler:)

• Vay be tam anlamıyla açılmamış. Tebrik ederim o kişiyi. Kelem dolması sıklıkla yapılır. Bir de meşhur "gırh badallar" var burda. (40 merdivenler) culuh boyunlu çok kullanılır. Bir de meşhur keşkek vardır. Tokat'ın kuzu etinden yapılır. Tokat kebabı da ayrıca kuzu etinden yapılır ve kuyruk yağı çok sağlıklıdır. Hiç kokusu olmaz. Yol tarifi ederken ise "aha şordan ağrı" deriz. Gözlemeye katmer deriz. Haşhaşlı katmerimiz güzel olur. Daha çok şeyler var ama aklıma gelenler. ?

• bizum findiğumuz meşhurdur hele keşkek varya keşkek dadundan yenmez gara pancarları ıhlamuru melocan pideleri hemde yumurtalı hemde sizide BEKLİYORUM

...

• Resmi Gönderi

Yazdım kaç kere ama yine yazayım..

Eski insanların kızgınlıkları, sitemleri bile harikaydı..

Mesela bir kızgınlık anında kişiye denilen bir söz

"Sakalı agarasıca" denilirdi..

Uzun ömürlü ol saçın sakalın agarsın anlamında..

Yada

"Yaşiyesice" veya "teneşire gelme inşaallah"

İkisi de çok yaşa anlamında.

Aklıma gelmez ama mükemmel sözler, kelimeler, nasihatler var

• Bende has karadenizliyim

...

• Mustafa dayıyı biraz daha buraya çekerseniz 100 sayfa doldurur şimdi =D 50yıllık birikim var

Aynen doğru söylersin Kaymaz :)

• "Hele hele hele " şuna bak şuna anlamına geliyor

"Ya tescüdü ohum " ya sana bişi olsaydı

Bu arada bizde bidde bacaksız demek

...

• Resmi Gönderi

Mustafa dayıyı biraz daha buraya çekerseniz 100 sayfa doldurur şimdi =D 50yıllık birikim var

Yav ben doldurdum burayı üle, şaka bir yana.

Sistemci5534 başta olmak üzere

Mkaymaz21

UsTaD

-FARUK-

SiberianStorm

Enes_1

Destek için teşekkür

Az daha itsek çok güzel arşivimiz olur

Baştan okumaya başlayın hiç bakmayan varsa

Mutlaka gülümser,bu bana yabancı değil der,bunu duydum der,bir kelimeye bizde de şöyle denilir der,

Katkısı olan herkese tekrardan teşekkürler