2020 Ekim Tahminim

• Merhabalar.

Uzun bir aradan sonra karşınızdayım. Havaların tatsızlığı, işlerimin yoğunluğu vs. derken siteye girme fırsatım olmamıştı. Lakin bu ayrılık süresince kendimi gözden geçirme ve geliştirme fırsatı buldum. Inşallah bundan sonra daha tutarlı ve başarılı tahminlerle karşınızda olacağım.

Tahminlerimdeki başarıyı yükseltmek adına aldığım karar neticesinde, tahminlerimin aylık bazda olacağını sizlere duyurmak isterim. Tahmini oluştururken o ayı da iki periyoda böleceğim. Böylece daha detaylı ve anlaşılır bir tahmin ortaya çıkacaktır. Dilerseniz Ekim ayı tahminimizle maratonumuzun ilk ayağının açılışını yapalım.

1-15 Ekim Periyodu: Zaten birçoğumuzun bildiği üzere Ekim ayının ilk haftasında rekortmen bir Afrika atağı var. Ancak ben bu sıcağın modellerdeki kadar abartılı ve ısrarcı olacağını düşünmüyorum. Benim beklentim, bu sıcağın 2 gün sürmesi, 850 hPa değerinin +18 +19(Marmara) civarında olması ve odağının Marmara Bölgesi değil, İç Anadolu olmasıdır(Basra+Afrika efektiyle +22 +23 ler mevcut). Atak, 2 gün içinde hızla doğulayarak ardından ilk cephesel sistemimizi almamıza neden olacak. Balkanlardan 10 Ekim tarihinde gelecek olan soğuk cephe, Marmara ve Batı Karadenizde etkili olacak. 850 hPa da +8 var, yağışlı günler var, tam bizlik bir süreç. Ayrıca bu sistem, kuzeyden daha sağlam bir serinliğin zeminini hazırlayacaktır.

Sıcaklık: Ekim ayının ilk 9 günü normallerin üzerinde, 10 Ekimden ilk periyodun sonuna kadar normallerde. Genel olarak normallerin üzerinde.

Yağış: Ekim ayının ilk 9 günü normallerin altında, 10 Ekimden ilk periyodun sonuna kadar normallerde. Genel olarak normallerin altında.

15-31 Ekim Periyodu: Periyodun hemen başında, 16 Ekim tarihinde ikinci sistemimizi alacağız. Bu sistem direk kuzeyden sarkıp, başta Doğu Karadeniz olmak üzere kuzeyimizdeki bütün şehirleri etkileyecek. Batıdan doğuya gidildikçe soğuğun derecesi artıyor; 850 hPa değerleri Istanbul'da +6, Rizede 0 derece civarında. Özellikle doğuda yüksek rakımlı yerleşim yerleri ilk kar yağışını alacaktır. Yağış, soğuğun kuru karakterinden ötürü deniz etkili olacaktır. 20 Ekimden sonra ise yine başa dönüyoruz çünkü yeni bir sıcak atak(Afrika kökenli) gözüküyor o tarihte. Ancak bu sıcak, ilkine göre daha etkisiz(850 de +16) olsa da daha uzun süreceğe benziyor. Basra bu tarihten sonra etkisini yavaş yavaş kaybetmeye başlayacağı için çok bunaltıcı olmayacaktır. 27-28 Ekim civarı ve sonrasında ise üçüncü bir sistem alma olasılığımız var. Negatif endekslerin ekmeğini yiyerek yine Balkanlardan ülkemize sarkacak soğuk cephe, Doğu bölgelerden sonra, Batının da sonbahar mevsimine tam anlamıyla girdiğinin bir göstergesi olacaktır.

Sıcaklık: Batı, İç ve Güney bölgelerde 27 Ekime kadar normallerin üzerinde, 27-31 Ekim arasında normaller ve yer yer altında. Kuzey ve Doğu bölgelerde 20-27 Ekim arasında normallerin üzerinde, 16-20 Ekim ve 27-31 Ekim arasında normaller ve yer yer altında.

Yağış: Sistemler kritik doğulu ve batılı olacağı için Iç Anadolu ve Akdenizde periyot boyunca normallerin altında. Batı bölgelerde 16-27 Ekim arasında normallerin altında, 27-31 Ekimde normallerin üzerinde. Kuzey ve Doğu bölgelerde 20-27 Ekim arasında normallerin altinda, 16-20 Ekim ve 27-31 Ekim arasında normallerin üzerinde.

SONUÇ: Genel anlamda normallerden ılık, nispeten kurak bir Ekim beklentim var. Ama bu berbat görüntüye rağmen araya güzel, bize sonbaharı hissettiren sistemler sıkıştırmamız olası. Endeksler ay boyunca negatifte takılacak ve ara sıra nötre doğru yönelmeleriyle ucundan kıyısından da olsa bahsettiğim sistemleri yaşayabileceğiz. Pozitif IOD, bu kötü görüntünün baş sorumlusu olarak gözükmektedir. Öyle ki Eylül ayını komple kurak ve sıcak olarak yaşamamıza neden oldu. Ancak kışa doğru bu endeks de negatife döneceğinden güzel günler yakındır. Ekim ayıyla birlikte IOD değeri düşmeye başlasa da ay boyunca pozitif olmaya devam edecek. Ao, nao dalgalanmaları sayesinde alacağımız 3 sistemi de tam manasıyla yaşamamıza engel olacaktır. Ayrıca mevsimine göre 2 kuvvetli sıcak atak ve akabindeki yaşatacağı kurak günler de çabası. İlerleyen günlerde IOD endeksi hakkında detaylı bir analiz paylaşmayı düşünüyorum çünkü coğrafyamızın yaşadığı hava olaylarına doğrudan etki eden tek endeks.

TUCKBOİ

• ☆DURUM DEĞERLENDİRMESİ☆

–Hem sıcak atak hem de önümüzdeki sistem beklediğimden sert geçti, geçecek
    –16 civarında yeni ve daha kuvvetli bir salınım olacağından bahsetmiştim
    –Orta vadede modellerde bir anda ortaya çıkacaktır

–Iskandinavya yb nin durumuna göre sistemin gücü değişecek
    – (-4)de gelebilir, +6 +8 'le de yetinebiliriz
    –Halen 2. ihtimal ağır basmakta
    –IOD fazından ötürü soğuk çekirdek ülkemize tam inmeyecektir
    –Ancak değişim olabilir olumlu anlamda,takipteyiz

TUCKBOİ

• Bu akşamki gfs çıktısı aynen geçerlidir.

TUCKBOİ

• Resmi Gönderi

Tebrikler Sibiryali Tahminin %100 yakın oldu olacak

"La ilahe İllallah muhammeden resulullah"

"Allahümme salli ala seyyidinâ Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed"

"Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü"

• Teşekkürler Sinan

Ayın son gününde anomali haritalarına bakarak durumu tescilleyecegim.

TUCKBOİ

• Çok güzel tahmin olmuş 28 ekim sisteminin nereden geleceğini ve tarihini çok güzel vermiş.

:kralice::karyagisli::kar: 2022 EFSANESİ :kar::karyagisli::kralice:

• ☆2020 EKİM TAHMİNİ DEĞERLENDİRMESİ☆

Başarılı noktalar: Sistem tarihleri. Verdiğim tarihlerde dediğim hava olayları neredeyse birebir gerçekleşti:

- Ekim ilk haftasındaki sıcak atak.

- 10-13 Ekim tarihlerinde Batı bölgelerin ilk cephesel sistemi, serinliğin gücü.

- 18 Ekim'de gerçekleşen yağışlı ve serin bir sistem.

- 20-27 Ekim arasında gerçekleşen Afrika kökenli son sıcak atak.

- 27 Ekim den itibaren Balkanlardan gelen serin-soğuk ve yağışlı sistem.

Başarısız noktalar: 16 Ekimde beklediğim sistem 18 inde geldi. Direk kuzeyden değil, Balkanlardan ülkemize sarktı. Doğal olarak sistem yine Batı odaklı oldu ve Doğudaki yüksek noktalar ilk karla tanışamadı. Sıcaklık yetersizdi.

Sonuç: %95 lik bir başarı oranı ve tarihin en berbat Ekim aylarından biri. 2020 Ekim ayında gerçekleşen anomali haritalarını tahminimdeki haritayla kıyaslarken hem Türkçe kaynak olması, hem de hazırladığım haritayla aynı mantıkta olması nedeniyle Mgm sitesinden alacağım. Belli olunca paylaşacağım.

TUCKBOİ

• Mgm raporları açıklandı. Bu raporlarla benim tahminimin çok benzer olduğunu söyleyebiliriz.

TUCKBOİ