Sarp Özdoğan tarafından yazılan gönderiler

Kötü giden kış mevsiminin acısını , kışın 2.yarısında çıkaracağımızı düşünüyorum. Ocak ayının son haftası ve şubat ayının 2-3.haftalarında , gücü belli olmamak ile birlikte 2 sistem beklemek yanlış olmaz son veriler doğrultusunda. Ocak ayının son haftasındaki kısa süreli ve kısmen etkili olabilir son modellemelere göre. Şubat ayının 2.haftası ise son verilere göre kışın geri kalanını unutturacak cinsten bir sistem olabilir. Detayları ilerleyen zamanlarda bu başlık altından ileteceğim.

Şubat ayında ise Mart tahminimi paylaşacağım. Açık konuşmak gerekirse Şubat ayı karseverleri ziyadesi ile memnun edecek gibi duruyor.

Herkese merhaba. Teknik olarak kış mevsimi başlamadan kış tahminimizi de paylaşmış olalım istedim. İyi okumalar :)

Kıyı illerimizde tutucu kar , ancak ve ancak Aralık ayının ilk haftasından itibaren mümkün gözükmektedir. Bu yazının yazıldığı tarihten ( 24.11.2023) Aralık ayının tahmini olarak 8 9'una kadar ciddi bir sistem ihtimalinin masaya yatırılması gerekmediğini düşünüyorum. Aralık ayının 2.haftasından Ocak ayının başlarına kadar hafif pozitif NAO ve zayıf kutbi girdabın etkisi ile avrupa blokajlı sistem veya sistemler alabiliriz. Aralık ayının ilk haftası baskın sinoptik Atlantik sırtı dediğimiz (Azor yüksek basıncı Atlantik okyanusu üzerinde) olacaktır. Aralık ayında daha batı odaklı sistemler görürken ocak ayında ise durum biraz değişiyor..

Ocak ayından itibaren , Negatif NAO ve AO beklemenin yanlış olmadığını düşünüyorum. Aralık Sonu / Ocak başı güçlü bir +EAMT oluşacak. Bu da güçlü bir Pasifik jeti ve pozitif PNA'yı destekler. Ayrıca Batı Pasifik üzerinde konveksiyon oluşumuna zemin hazırlayabilir. Pozitif PNA ile birlikte Pasifikte bir siklon dalga kırılması olursa bu da negatif EPO yu destekleyecektir. Burası Amerika ile ilgili kısım. Şayet 10hpa (stratosfer) bir ısınma söz konusu olursa ki bazı veriler bunu destekler nitelikte , bu ısınma amerikanın doğu yakasında kuvvetli bir sistem getirebilir. Aksi takdirde, gezegensel dalgaların zayıfladığı bir durumda ise Avrupa (Şimdilik bir SSW söz konusu değil fakat imkansız diyemem) güçlü bir sistem alabilir ki Ocak ayının ilk yarısı için negatif endeksler buna bir işaret. Ülkemiz için kritik olan konu endekslerin ne kadar negatif olacağı olacak. Hafif negatif endeksler olduğu takdirde ülkemizin batısı başta olmak üzere güçlü soğuk hava dalgaları alma ihtimalimiz artacaktır.

Şubat ve Mart ayları , kışın ilk yarısına göre daha sakin geçebilir. Ne yazık ki şu zamandan bu kadar uzun vade için yukarıdaki gibi kesin konuşmak doğru olmaz. Lakin Kışın genel görüntüsü , geçtiğimiz yıllara nazaran çok iyi , bol yağışlı ve heyecanlı olacak gibi. ..

5iawkdp.png

dpwmcoc.png

m4ohtqy.png

7uousf3.png

oxlp844.png

Hocam eline sağlık,

Ecmwf kar vermedi,bu tahminlerde bir değişiklik yaratır mı ?

Teşekkür ederim. Şöyle, karayele bağlı bir sürpriz olma ihtimali yok. Doğu Trakya'da öyle aman aman düşük diyebileceğimiz yer sıcaklığı yok çünkü. Lakin yerden 0-100km arasındaki dikey hareket ivmesi yüksek olacağından , rakım ayırt etmeden seyirlik te olsa bir kar yağışı görebileceğimizi düşünüyorum. Sabah 4 te kalkıp 8 e kadar ki sürede izleyebilir istanbullular dışarıyı :)

Kuvvetli karayel fırtınası ve kar..

Yarın, 19 Kasım 2023 Pazar günü İstanbul'da yaşanması muhtemel kuvvetli karayel fırtınası nedeniyle dikkatli olunması önemlidir. İstanbul ve çevresindeki bölgelerde beklenen meteorolojik olaylardan bahsetmek istiyorum.

1. Kuvvetli Rüzgar: Doğu Marmara ve Batı Karadeniz kıyılarında, rüzgar hamleleri ile birlikte saatte 152 km hıza ulaşabilecek olan kuvvetli karayel fırtınası, Cat 1 kasırga seviyesine eşdeğer bir hızla etkili olacaktır.

2. Kar Yağışı: Yarın sabah saatlerinde İstanbul'un birçok noktasında kar taneleri görülecek. 850hPa'da üzerimizde -4 izotermi bulunmasına rağmen, kuvvetli karayel sayesinde Balkanlar'daki buz gibi havayı İstanbul'un her noktasında hissedeceğiz. İstanbul'un batısı ile merkezi arasında ciddi bir sıcaklık farkı olmayacaktır. Bu nedenle İstanbul'un farklı bölgelerinde kar yağışı beklentilerini göz ardı etmemek önemlidir.

İç ve +150m rakımlı kesimlerde ise yarın sabah sıcaklıklar 0 derecenin altına düşecek. Bu durum, ince bir örtü çekebilecek kar yağışının mümkün olduğunu göstermektedir.

3. Sıcaklık Değişiklikleri: Pazar öğlene doğru sıcaklıkların artmasıyla birlikte yağış, her yerde tekrar saf yağmur formunu alacak. Ancak, kuvvetli rüzgar ve yer yer şiddetli yağış, İstanbul genelinde hayatı olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle sürücülerin dikkatli olmaları, dışarıda uzun süre kalmaktan kaçınmaları ve gerekli tedbirleri almaları önemlidir.

Sahutt üniversite sadece okula gidip dinleyeğin ders değildir. Tabii ki akademisyen kadrosunu da araştırman yararına olur. Ama seçeceğin şehirde yaşayan , okuyacağın okulda okuyan insanların , etkinliklerin ve çevrenin sana katacağı şeyler çok daha önemli. Bunu da göz önünde bulundurmanı tavsiye ederim dostum

Arkadaşlar iyi geceler. Bu kişi benim bir arkadaşım. Ben elimden geleni yaptım ama destek olmak isteyenler olursa bana ulaşsın lütfen. Beterin de beteri varmış gerçekten Allah tüm depremzede vatandaşlarımıza yardım etsin.

TR86 0001 0090 1028 2605 4050 01

Yaren Gönen