tarantula tarafından yazılan gönderiler

Epeydir tahmin bağlamında çok fazla birşey yazmadım ancak malum durağan bir süreç artı sınav hazırlığım var. Neyse bu yüzden yazmadım çok fazla ancak ayın 20 sinden sonra özellikle şubatın son haftasında gfs her ne kadar tam olarak göremese de ciddi bir hatta birkaç sistem söz konusu. Geçen burada üstat da ifade etti zaten sağlam bir sistem geleceğini her ne kadar modeller bir öyle bir böyle gösterse de çok önemli değil birkaç gün öncesinde cılız ataklar verirken şu andaki değişimi herhalde fark ediyorsunuzdur. Modeller çok da umrumda değil açıkçası başka bakılacak çok veri var eskisi gibi sadece ao nao çok fazla önem arzetmiyor benim açımdan. Ancak burada dikkatimi çeken bir hususu da belirteyim 24 ocaktaki mezosiklonun oluştuğu kısmem efsane sistem öncesi ao nao verilerini uzun uzadiya incelediğimde karşıma çıkan sonuç şu oldu. Şubat son hafta martın ilk haftasına da sarkma ihtimali olan sistemimizin gidişatı da aynen 24 ocak sistemi gibi naonun poziden nötre doğru dümen kırmasıyla bizlere polar koridorun açılacağı İskandinavın azora destek vermesiyle (hatta sibirya da ara ara göz kırpmakta) sağlam bir sistem ve blokaja doğru evrilecek bir sürecin yansımalarını modeller bizlere ufak ufak sunmaya başladı. Semih ve Burak arkadaşlar ne düşünür bilmiyorum ama hiçbir şey olmasa da birşeyler olduğu kesin. Meşhur repliği hatırlamışsınızdır. Felsefe tarihine geçecek efsane bir replikti o aklıma geldi yazayım istedim. Bu felsefi cümleyi şöyle açıklıyorum hava tahmini açısından: Yani modellerde şu anda hiçbir şey yokmuş gibi gözükse de yakında birşeyler olacağı kesin. Bence modellere çok da takılmayın bırakın kafalarına göre takılsınlar nasıl olsa hepsinin ipi yakında çekilecek az kaldı.

İnşallah tabii var her sene olduğu gibi ancak bu sene erken başladı soğuklar şubatta göremedik böyle diyagramı modeller değişlen tabii üst atmosfer verileri sah stabil onlar daha sağlıklı sonuçlar veriyor kelebek etkisi en ufak bir basınçta düşme yükselme bütün ab yb leri etkiler yani şöyle atmosfer bir bütündür avrupadaki ab yb ler dünyanın her tarafındaki ab yb lerle etkileşim halindedir ani basınç değişimleri olduğunda bize dolaylı etki edecektir kaotik yapıda her an her şey olur.

ao ve nao güncellendiğinde tekrar bakmak gerekecek ana çalıştırma yakında kendine çekecektir diğer senaryoları. Bu arada gfs genelde ilk başta sistemi güçlü gösterir sonra zayıflatır hatta yok eder nerdeyse sonra tekrar vade yaklaştıkça giderek düzeltir ve ilk gösterdiğine göre bir tık zayıflayarak gelir ancak bazen tek bir senaryo bütün senaryoları kendine çeker ve 2017 sistemi gibi efsane gelir şimdiden ağıt yakmayındiyagramlar indeksler hepsi geçer ay sonuna doğru da 25 inden sonra yeniden sağlam bir atak ihtimali var bakalım

Modellere bakıp kim cm hesabı yaparsa bu işten zerre kadar anlamıyor demektir nokta. Modeller deki kestiremez onlar sadece görüneni aktarır konvektif karlar yani dekleri ancak sınırlı alan modelleri görece olarak tespit eder.

Bırakın şu ecmwfye onaylatma huyunu bu gece sıcak çalıştırma çıktı yarın düzelir inşallah endişe etmesin kimse gfs efsane veriyor ao nao indeksleri de güzel bu kış kolay kolay bitmez sistem ay sonuna kadar sürebilir inşallah güzel kar görecez Abd deki gibi