siberianhuso tarafından yazılan gönderiler

Henüz çok erken sevinmek için. Sadece bir güncelleme güzel çıkınca çok seviniyoruz kötü çıkınca çok üzülüyoruz. Modeller 10-11 şubat tarihlerinde de bu ve buna yakın görüntüler verirse işte o zaman sevinmeye ve sistem ya da sistemlerin kritiğini yapmaya başlayabiliriz. Ancak daha çok erken gibi.

500 hpa derecesi ila 850 hpa derecesi arasındaki fark düşük değerlerde salınıyor. Kuzeydeki soğuk ya Sibirya termik kaynaklı ya da kutup kökenli ancak vertical hareketler güçlü olduğu için alt atmosferde hayli soğuyor. Arkadaşlar sizce kuzeyde biriken bu soğuk kutup kaynaklı mı yoksa Sibirya kaynaklı mı?. Bana atmosfer üst katmanıyla daha alt katmanındaki sıcaklık marjı Sibirya kaynaklı olduğunu söylüyor gibi ama elbette kesin Sibirya diyemem!.

Gerçekten de Wetterzantrale arşivinden şubat 15 ila 3 mart arası sinoptik haritaları biraz inceledim. Azor dinamik yüksek basınç merkezi zamanla 1045 mbar güçle ta İskandinavya ila İzlanda arasına kadar yükseliyor ve kutup bölgesi basınç anomalisini ve sıcaklığını ciddi derecede pozitif fazda değişkenliğe iterek adeta birikimli termik soğukları ortadan ikiye bölüyor. Ve sonrasında bu soğuğun batı kanadı İzlanda siklonlarıyla batı Avrupa' ya doğru taşınmaya başlıyor. Bu soğukların diğer kanadı ise o esnada doğudan gelmekte olan Sibirya antisiklonuyla birlikte batı Rusya ve doğu Avrupa üzerinden yine kıta Avrupa' sına taşınıyor. Böylece bir yandan siklonik nemle desteklenmiş batı kanadı ila Sibirya soğuğuyla kuvvetlice desteklenmiş doğu kanadı adeta Avrupa genelinde blocking gibi etkiler oluşturup çok güçlü derin siklon eşliğinde ve yoğun termik soğuk ardılı şekilde tam 17 gün etkinlik kuruyor. Fırtına ,tipi ve yoğun kar ve bunlara eşlik eden 850 hpa da -24 ila -28 derecelik grandyanlar Avrupa' ya dalıveriyor. Müthiş bir atmosfer bileşimi yaşanıyor Avrupa' da!. Şu anki sinoptik görüntüler de de benzeri senaryolar mevcuttur. Ancak stratosferik ısınma hadisesi de yine ciddi benzerlik gösteriyor. Bence 2018 deki Azor yükseği gibi olmazsa yani Azor d.y.b merkezi batı Avrupa' ya kararlı bir konumlanma yaparsa doğu Avrupa ve bize çok faydalı olacaktır. Uzun yılların en sert ve etkili sistemi ki kuvvetle muhtemel uzun ömürlü olabilir; olacaktır. Ancak Azor yükseği 2018 benzeri konumlanma yaparsa ya da İzlanda canavarının baskıları yüzünden başını kaldıramazsa maalesef sistem yine Avrupa sistemi olacaktır. Henüz çok erken olmakla beraber Avrupa' nın coğrafi konumu nedeniyle daha şanslı olduğu da aşikardır.

O kadar imkana rağmen saati bile tutturamayan mgm varken kalkıp semih hocadan bir ay sonrasını sormak nasıl bir düşüncedir adam açık açık diyor atmosfer pelte çıkmış tutarlı değil daha nasıl bir tahmin beklentisi var 10 gün sonra 2 metre kar yağacak gibi sallamasoyonlar sosyal medyada var kendini avutmak isteyen onlara baksın

Evet haklısınız arkadaşım. Semih beyden istediğim biraz falcılığa giriyor bilimsel sınırı aşıyor. Semih hocamız bilir ne zaman hangi ölçüde açıklama yapacağını.:olumlu::olumlu:

bi heyecanla uyanıp cama koştum ama sıfıra sıfır elde var sıfır. Bayrampaşa adına konuşuyorum tam bir hüsran. Dün kendi kendime diyordum ki semih hoca neden bu kadar karamsar ve sessiz diye. Şimdi anlaşıldı . Herkes biraz fazla abarttı bu sistemi galiba. Tüm istanbul örtü felan da yapmadı . Bilmiyorum ama gerçekten çok üzüldüm nerdeyse oturup ağlayacağım sinirden.

Üzülmenizi anlıyorum. Ancak siklonik sistemlerde bu daha önce de defalarca yaşanılmış bir olumsuzluktur. Siklonik soğuk sistemlerde iş biraz tombalaya benzer adeta. Kısacası ne çıkarsa bahtına olayı!. Bu tip sistemlerin ardında Sibirya gibi termik yüksek basınç destekli soğuk olmadığında soğuma genele yayılmakta zorlanıyor. Bir de şunu da hesaba katmak gerekir ki; sistem öncesi hava sıcaklıkları fazla yükselmişti. Bunun olumsuz etkilerini de göz önünde bulundurmak elzemdir.

Semih hocam henüz erken ancak çok merak ediyorum. Ay sonu sistemi Sibirya kökenli olabilir mi?. Gerçi hocam İzlanda siklonik hava merkezi 20 ocak sonrası sanki deli gibi ab üretecek gibi görünüyor. Bu durumda ay sonu sistemi almamız zor değil midir?.