Red Fox tarafından yazılan gönderiler

İSTANBUL PAZAR GÜNÜ NOWCASTİNG

#ErenKISMET adı verdiğimiz soğuk hava dalgasının önümüzdeki ilk 5 günlük sürecinde kar açısından, en verimli gün İstanbul için Pazar günü olacak.

Yağış, Cumartesi akşam saatlerinde İstanbul'un tamamında direkt kar olarak başlar ve gece saatlerinden itibaren de kuvvetlenir.

Kar, Marmara tarafında Küçükyalı sahillerinden itibaren kıyı semtlerde Pazar sabahına rahatlıkla örtü biriktir.

Sıcak cephe özellikleri görüleceğinden, Pazar sabah ve gündüz sıcaklıkları, Pazar akşamına göre daha soğuk olacaktır. Yani hava akşamdan itibaren biraz ısınacak.

Bu ısınmayla birlikte yağış cephe sonunda yağışın azalmasıyla Pazar akşamdan itibaren ve Pazartesi, Marmara denizi - özellikle Yalova tarafları ile Karadeniz'de Şile taraflarında yağış hafiflediğinde bir ihtimal Pazartesi gecesine hafif yağmur/sulusepken şeklini alabilir.

2021-02-12_23h01_14.png

Tam karasal semtler dışında Pazar günkü yoğun kar yağışına RAĞMEN zeminden eriyen bir örtümüz olacak. Yine de Şişli, Çekmeköy,Ümraniye,Ataşehir, Sancaktepe vb 15-22cm civarı örtü alırken, Şaşkınbakkal'dan itibaren Tuzla'ya uzanan sahil hattı 0,5-7cm arasında örtü görebilecek

Yoğun kar yağışına rağmen bu kadar fark oluşmasının sebebi sahil kesimlerde sıcaklığın genel olarak 1 derecenin üstünde olması, hatta Pazar akşamı Anadolu Yakası sahil hattı 2 derece civarına rahatlıkla gelir. Erime de hızlanır. Şimdilik bu kadar....

Harici İçerik twitter.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

hocam sizin gözünüzde 2017 olasılığı kaç sizce yada bunu hangi sisteme benziyor daha çok

2017'nin cephesi karayelli gelmişti. Zeminde örtü olduktan sonra DEKler yoğun olarak devam etti.

bu soğuk hava dalgasında ise sadece bu gece karayel var. Sonrası hep poyraz ve siklon merkezi çok uzaktan geçiyor. Bu da vortisiteyi azaltıyor. DEK'ler fazla boşluklu olabilir (2017'ye göre)

Sayın dilek çalışkan ihtiyatlı konuştu fakat İstanbul için iyi kar örtüsü oluşmasını bekliyorum dedi. Bazı kesimlerce İstanbul için 87 beklentisi var ama abartı dedi. Fakat son yıllardaki iyi kar örtülerinden birisinin oluşmasını bekliyorum dedi.

Aynen ben de 87'yi abartı buluyorum. 4 yıldır doğru düzgün sistem almayınca normal bir sistemi gözümüzde fazla büyüttük.

İstanbul Cuma Günü İçin Nowcasting

Artık kendi alanımız "nowcasting" yapmanın keyifli vaktleri geldi. ?

İstanbul'umuzda güneşli, ılık ve lodoslu bir güne başladık.

Sıcaklıklar bugün Anadolu Yakasında yer yer 20 dereceyi aşabilir.

Geceden itibaren etkileyecek soğuk oklüzyon cephesiyle İstanbul'un batısında ara ara gökgürültüleriyle başlayacak yağmurla birlikte sabaha karşı sıcaklıklar çok sert şekilde düşüyor. ⛈️

Dip katmanlardan hızla ilerleyen soğukla , sabaha sıcaklıklar 0 +4 bandına iniyor.

Yağış sona doğru karayel fırtınası ile birlikte sulusepken ve kara dönüşüyor. Kısa süreli ama yüksek semtlerde izlemesi keyif verici olacak.

Çok ciddi bir örtü oluşumu olmasa da Ümraniye, Şişli, GOP ve Başakşehir gibi karasal yerler kısa süreli beyazlayabilir.

20210211_102154.jpg

20210211_102152.jpg

Harunsalman Ötelemesi benim de hoşuma gitmedi haklısınız. Çünkü öteleyince tam kısa vadeye giriyoruz netlik kazanıyor derken yine vadenin uzamasına ve takip süremizin artmasına sebep oluyor. Mesela GFS tam tersine öne çekti. Bu daha hoş bir durumdu. Sabahki çıktıları ben de merak ediyorum. Ve tabi geceki GFS’yi

İstanbul'da dahil bence henüz kar fırtınası çantada keklik değil. Salı sabahına kadar hiçbirşey netleşmez.

Bu haliyle bile gelse İstanbul örtüyü alacak gibi duruyor. Dileğimiz bunca senelik boşa giden umutlardan sonra şöyle çok sağlam bir sistem alabilmek tabi. Yer soğuğunun gücü saolsun siklonun yağışı direkt kar olarak düşüyor en azından :kutlama:

Bence bu sistemde kimse GFS'yi takip etmemeli, İtalya riskli tüm sistemlerin galiba hep ECM olmuştur