Enes_1 tarafından yazılan gönderiler

Ben ordan öğrendim desem inanır mısın? 4 yaşında ki oğlum ile beraber izleriz. Eğitici oluyor. Bende muhabbet biraz neşelensin diye attım.

keyfim yerine geldi abi Allah bağışlasın öp benim yerime de :)

uranüsün yan yattığını bende yeni öğrendim abi ya =D

Evren ne kadar büyük?

“Eğer evreni Dünya diye düşünürsek, Güneş bu ölçekte bir hidrojen atomunun 1/15 ‘i kadar yer kaplardı. Güneş Sistemimiz ise bir kum tanesinden büyük olmazdı.”

800px-Star-sizes-tr.jpg

evrimagaci.org_public_content_media_5d941b1c8d8ef232e1c890373408ebf2.jpg GÜNEŞ VE SAMANYOLU GALAKSİSİ

enhanced-buzz-23081-1416251472-23.jpg VE GALAKSİ TOPLULUKLARI

Evrenin bunun sadece % 3 lük kısmı olduğunu bilmiyordunuz değilmi artık biliyorsunuz :D

Hey rabbim ne güzel yaratmışsın

Halk arasında “Çoban Yıldızı” olarak da bilinen Venüs, Güneş Sistemi’ndeki en sıcak gezegendir. Sıcaklığın Güneş’e en yakın gezegen olan Merkür’den bile fazla olmasının nedeni ise sera etkisidir. Bildiğiniz üzere sera etkisi, atmosfere girip, yansıyan Güneş ışınlarının atmosferdeki gazlar tarafından tutulmasına deniyor. Sera etkisi yüzünden gezegene hapsolan sıcaklık da her geçen gün Venüs’ün sıcaklığını arttırıyor. Venüs’teki bulutlar Dünya’dakine benzese de Dünya’daki gibi su buharı değil, sülfürik asit bulutudur. Aslında Venüs’te düşündüğümüz gibi yağmur yağmaz. Atmosferin üst kısımlarından sülfürik asit yağsa da, yüzeye 25km kala genelde buharlaşırlar.

Güneş Sistemi’nin gaz devlerinde ise durum daha büyüleyici. Bu gezegenlerde yağmur, elmas şeklinde yağıyor. Jüpiter ve Satürn’de elmasların, element halindeki karbon ya da grafitin büyük fırtınalar sonucu dönüşmesiyle oluşuyor diye tahmin ediliyor. Bu katı haldeki elmaslar gezegenin derinliklerine indikçe,çekirdeğe yakın yerlerde sıvı hale dönüşüyorlar. Tabii Uranüs ve Neptün’de durum biraz daha farklı. Uzmanlar tarafından, Jüpiter ve Satürn’e kıyasla daha soğuk oldukları için Uranüs ve Neptün’de elmasların katı halde kalabildiği tahmin ediliyor. Tabi bu dediklerimin hepsi tahmin ama “kimya”sal bir tahmin. Yani büyük olasılıkla bu şekilde, ancak gidilip bakılamadığı için de kesin değil.

TİTAN

Dünya’nın ilk haline oldukça benzeyen, Satürn’ün en büyük uydusu Titan’da okyanuslar,göller ve denizler metan sıvısı şeklinde. Hatta nasıl Dünya’da denizlerde,göllerde bakteriler yaşıyorsa, Titan’daki metan göllerinde de organizmaların yaşama ihtimali de konuşuluyor. Tahmin edebileceğiniz üzere Titan’da yağmur, metanın sıvı halinde yağmasıyla oluyor.

OGLE-TR-56b

Bizden 500 ışık yılı uzaklıkta, karşılaştığımız en tuhaf ve en sıcak gezegenlerden biri. Gezegenin atmosferinin üst kısımlarında bulut olduğu, bu bulutların içeriğinin su buharı değil demir atomlarından oluştuğu ve yağmurların demir yağmuru olduğu tahmin ediliyor. Bu dediklerim teoride böyle ama şu anda kafanıza demir yağdığını hayal ediyorsunuz. Biliyorum!

HD 189733 b

Bizden sadece 63 ışık yılı uzaklıkta ise daha da ilginç bir gezegen var. Gezegenin kendi yıldızına olan yakınlığından dolayı aşırı sıcak(Dünya’da max 330K, HD 189733b’de ise 4939 ± 158 K) olduğu tahmin edilen bu gezegende ise cam yağmurlarının olduğu düşünülüyor.

Elmas,cam hatta demirin yağdığını hayal etmek güzel olsa da, Dünya’da su yerine başka bir şey yağsaydı bizler için yaşanmaz bir yer olurdu. Kim bilir, belki de o gezegenlerde yaşayan organizmalar vardır. Belki de, bizim için su ne ise, onlar için de demir,elmas,cam odur!

Dünya gezegeninde hava çok soğuk olduğunda kar yağıyor pekii diğer soğuk gezegenlerde yağış ne oluyor çok merak ediyorum

gezegen olarak uranüs neptün ve venüs te yağış var diye biliyorum

satürn ve jupiterin büyük uydularında bir de

91 deki patlamanın 2_3 katı gücünde değil daha yarısına bile ulaşmadı

karşılaştırmaları size bırakıyorum ben baktım basbaya yüksek hem daha sonuçları belli olması 4 5 güne belli olacak