Akdeniz Bölgesi Meteorolojik Hava Durumu Yorum Konusu

• Resmi Gönderi

Akşam haftalık değerlendirme ve biraz daha orta vadeyi de kapsayan bir tahmin yapmayı düşünüyorum ders çalışmayı bitirince... Akşam görüşürüz..... 🤠🏃‍♂️

• Resmi Gönderi

Herkese selamlar sevgiler. Saat şu an 01 i geçiyor. 2 ye doğru koşar adımla gidiyor. Ancak bu saatte haftalık değerlendirme hazırlamak için fırsat bulabiliyorum. Sizlerden ricam verilen emeğe karşılık bir beğeni atıp konuyu canlı tutmayı çok görmemeniz. Velhasıl kelam havalar nasıl olacak? Nasıl bir Temmuz? Sıcak ve sert bir giriş yaptık Temmuz'a. Bu şekilde mi devam edecek? Yağış var mı? Bu soruların hepsini cevaplayacağız.

Önce haftalık değerlendirme ile başlayalım isterseniz....

Bir süredir ülke genelinde etkili olan aşırı sıcaklardan bölgemiz de gayet nasibini aldı. Alıyor. Ve bir süre daha almaya devam edecek. Doğu Akdeniz kısmında sıcaklar Antalya gibi 43 44 lere ulaşmasa da 36 37 derecenin altında pek bir şehir merkezi yok bu geçtiğimiz günlerde. Neyse ki şöyle bir iki derecelik bir düşüş oldu da az da olsa nefes aldık. Ama ama ama Doğu Akdeniz 32 33 lerden tekrardan 37 38 lere doğru tırmanacak. Keza Antalya ve Mersin tarafları da aynı şekilde. Sıcaklıklar 3 yükseliyor 1 düşüyor. En azından 10 12 günlük süreçte de maalesef bir serinleme, sıcaklıklarda hissedilir derecede bir azalma görünmüyor. Hatta hissedilir dereceyi bir kenara bıraksak, birkaç derecelik bir azalış bile yok. Hep 35 36 üstü takılıyor bölge geneli. Yaz severler için mükemmel zamanlar 😃😃. Elbette güneşin altında uzun süre kalmamak gerekiyor. Özellikle öğlen saat 11 16 arasında şapkasız bir yere çıkmak, baş dönmesi ve baygınlık geçirmeye sebep olabilir. Bu yüzden dikkat etmekte fayda var.

Peki serinlemeyecek miyiz?

Yani bölge için konuşuyorum. Uzuuunca bir süre oh be ne güzel hava diyemeyeceğiz gibi duruyor. Akdeniz'in kendini iyice hissettirdiği zamanlar bunlar. Şu anki görüntülerde sıcaklık uzunca bir süre ufak oynamalar hariç 30 dereceye dahi yaklaşmıyor. Yağış konusuna artık değinemiyorum bile. Ne zamandır yağış düşmüyor buralara ben hatırlamıyorum. Uzun bir süre daha da yağıştan böyle bir cümleyle bahsedeceğiz sadece ☹️. Rabbim bu sıcak ve kuraklığa karşı rahmetini bizden esirgemesin diyerekten kapanışı yapalım. Şimdilik bizden bu kadar. Sonraki tahminde görüşmek üzere. Kendinize çok iyi bakın. Sağlıkla kalın. Hoşçakalın🙂

• Resmi Gönderi

Eline emeğine sağlık abim :alkıs::alkıs:

Bir nevi Akdeniz havası taviz vermeden seyrine devam ediyor.

Allah yağış da versin, güneş de diyelim.

Sağ ol dayı. Aynen öyle. Tatilciler tadını çıkarıyor buraların😃😃

• Resmi Gönderi

Dün bahsetmedim ama Temmuz'un 3.haftası bütün bölge için, 4.haftası da daha çok bölgenin doğusu için yağış ihtimallerini bir süredir modellerden takipteyim. Azımsanacak bir yağış olmadığını da söylemeliyim.... Pusuya yattım bekliyorum 👀

• Resmi Gönderi

Bugün akşam saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde ve Adana'da görülecek yerel sağanak yağmurlara gök gürültüsü eşlik edebilir. Ayrıca yağış alan bölgelerde Dolu ihtimali de var. 🌩️⛈️

• Resmi Gönderi

IMG_20210710_001643.jpg

Bölgenin iç kesimlerinin aldığı yağışı doğrusunu söylemek gerekirse beklemiyordum. En azından bu kadar beklemiyordum. Beklentimizin üzerinde gayet güzel bir Haziran ayı geçirdi bölgenin iç kesimleri. Ancak haritadan da göründüğü üzere, Bölgenin doğusu, olağanüstü bir kuraklıkla boğuşuyor. Durumun belki tam farkında olmayabiliriz. Ama Nisan ayından beri bölgenin doğusuna bir gram yağış düşmedi. İş çok ciddi boyutlara ulaştı. Allah sonumuzu hayır etsin....

• Resmi Gönderi

Yarın müsait olunca bir haftalık analiz, durum değerlendirmesi, yağış ve sıcaklık durumunu konuşuruz. Kuraklığa değiniriz. Doğu Akdeniz daha ne kadar böyle devam edecek? Böyle devam ederse ne gibi sonuçlar ile karşı karşıya kalırız? Bunların hepsinden bahsederiz. Sağlıkla kalın. Kendinize çok iyi bakın. Hoşçakalın🙂

• IMG_20210710_001643.jpg

Bölgenin iç kesimlerinin aldığı yağışı doğrusunu söylemek gerekirse beklemiyordum. En azından bu kadar beklemiyordum. Beklentimizin üzerinde gayet güzel bir Haziran ayı geçirdi bölgenin iç kesimleri. Ancak haritadan da göründüğü üzere, Bölgenin doğusu, olağanüstü bir kuraklıkla boğuşuyor. Durumun belki tam farkında olmayabiliriz. Ama Nisan ayından beri bölgenin doğusuna bir gram yağış düşmedi. İş çok ciddi boyutlara ulaştı. Allah sonumuzu hayır etsin....

evet güney ve doğu için çok vahim bi durum. Ve dahada acısı şunuda belirtmek gerekirse özellikle en doğusu için erzurumdan hakkariye kadar bir hat çizecek olursak bu hattın en çok yağış aldığı dönem mayıs ağustos ayları arasında. Allah sonumuzu hayır etsin ama ben gelecekten çok umutlu değilim. Sanki kuraklık bu bölgelerin kaderi olacak gibi.