Akdeniz Bölgesi Meteorolojik Hava Durumu Yorum Konusu

• Resmi Gönderi

evet güney ve doğu için çok vahim bi durum. Ve dahada acısı şunuda belirtmek gerekirse özellikle en doğusu için erzurumdan hakkariye kadar bir hat çizecek olursak bu hattın en çok yağış aldığı dönem mayıs ağustos ayları arasında. Allah sonumuzu hayır etsin ama ben gelecekten çok umutlu değilim. Sanki kuraklık bu bölgelerin kaderi olacak gibi.

Maalesef durum böyle. Ancak gelecekte her şey olabilir. Allah'tan ümit kesilmez. Özellikle kış aylarında Doğu ve Güneydoğu'ya kar lazım. İnşallah bu sonbahar'da yağışlı sistemler alır bölgelerimiz. Kış ayının kötü geçmesini düşünmek bile istemiyorum 😨😨

• Resmi Gönderi

Bugün tahmin yapacağımızı söylemiştim. Sanırsam yetişmeyecek. Daha bitirmem gereken 50 60 soru var bugün. En az 1.5 saatimi alır. Bitirince de hal kalır mı tahmin yapmaya bilmem🙂🏃‍♂️

• Resmi Gönderi

Herkese selamlar sevgiler. Haftalık tahmin biraz gecikmeli geldi. Ancak müsait olabildim. Haftalık tahminle birlikte orta ve uzun vade ile ilgili de konuşalım.

Öncelikle sıcak havalar ne zamana kadar bizimle birlikte kalacak!? Bunu değerlendirelim...

Tam anlamıyla yazın ortasındayız. Ve yaz kendini her yerde iyiden iyiye hissettiriyor. Ülkemizin her bir yeri (Doğu Karadeniz'in yağış alan kesimleri hariç) sıcakları iliklerine kadar hissediyor. Basra kendini o kadar hissettiriyor ki.... Akdeniz, Ege ve özellikle Güneydoğu'da sıcaklıklar rahat bir şekilde 40 lı değerleri aşıyor önümüzdeki günlerde. Sıcaklığın her gün kademeli bir şekilde artmasını ve hafta sonuna doğru çoğu yerde 40'lara yaklaşmasını ve yer yer 40 dereceyi aşmasını bekliyorum. Basra'dan gelen bu sıcak hava dalgası neredeyse 1 hafta bizlerle birlikte olacak. Kötü olan durum, sıcaklar henüz başlamadı..... Hafta sonundan itibaren sıcaklıklar 38 39 dereceyi bulmuş olacak çoğu yerde. Ve bu sıcaklar gelecek hafta Cuma gününe kadar kendini hissettirecek.

Hafta sonundan önce sıcaklar çok aşırı değil. 34 35 derecelerde bölge geneli. Yaz değerlerinde. Öğle saatlerinde dışarıda olmazsanız eğer, pek bir sorunn yaşamazsınız sıcakla. Nem oranı yüksek olduğundan sıcak çarpması olabilir, öğle saatlerinde dışarıda fazla durmak. Bu konuda uyarımızı yapalım.

Şimdi geçelim sıcaklar ne zaman bitecek?

Ne zaman yağış gelecek?

Ufukta sistem var mı sorularına....

Öncelikle bu önümüzdeki sıcak hava atağından sonra sıcaklıklarda mevsim normallerine doğru kademeli bir azalış görünüyor. Ama bu serinleme çok da serin değil. En fazla 3 4 derece oynatıyor sıcaklıkları yerinden. Yani 38 40 lardan, tekrardan 34 35 lere indiriyor sıcaklıkları. Onun ardından da ay sonuna kadar sıcaklıklarda pek bir hareketlilik mümkün görünmüyor. En fazla 1 2 derecelik artış veya azalış olabilir. Onun haricinde kayda değer bir sıcak veya soğuk atak şu an için görünmüyor. En azından ay sonuna kadar. Sıcaklıklar ortalama mevsim normallerine gelecek hafta sonu dönmüş olacaktır.

Peki yağış?

Önümüzdeki 10 gün hiçbir yerde, hiçbir noktada yağış yok. Bol bol Basra sıcakları bizleri bekliyor. 24 ile 30 Temmuz arasında hareketlilik var. Ancak yağış oluşturabilecek mi? Orası kesin değil. Geçen hafta da bahsetmiştim sizlere. Ay sonuna doğru bir hareketlilik var. Takipteyim diye. Hala takip ediyorum. 3 5 bir şey koparacağız gibi. Ayın 24 25 26 ve 27 si için. Bölgede yağış ihtimalleri var. Çok muhteşem yağışlar değil. Ancak 100 günden fazla süredir yağış düşmeyen yerlerimiz için şu an gelecek olan 1 damla yağış dahi çok kritik. Ben hala takip ediyorum. Gelişmeler oldukça buradan sizlere aktarmayı sürdüreceğim. Bir virgül koyalım ve şimdilik bu kadar diyelim.

Hepinize güzel bir hafta diliyorum. Sağlıkla kalın. Hoşçakalın 🙂🏃‍♂️🔥🏜️

• Basra kurutma makinası iş başında. :) Bugünler yine basra sıcaklarının etkisine girdik.Ama basra sıcağının da iyi bir yanı var.Oda nem oranını düşürmesi. Çünkü bizim coğrafyada zaten yazın nerdeyse hiç yağmur yağmıyor. Boşuna yüksek nemle daha çok bunalmanın alemi yok :) Bu arada temmuz ayıyla ilgili unutamadığım bir yıl vardı. Oda 2006 dır.4-5 ve 6 temmuzda 3 gün arka arkaya öğleden sonra ve akşamları ada genelinde şiddetli sağanaklar olmuştu. Lise son sınıftım. hey gidi hey o günden sonra temmuz ayında böyle bir yağmur hiç görmedim. Hatta nerdeyse hiç yağmur görmedim temmuzda o yıldan sonra. Neyse istisnalar kaideyi bozmaz. Basra kurutma makinası tam gaz devam.

• Resmi Gönderi

Son 6 aylık kuraklık haritası. Bölgemiz Güneydoğu ve Doğu Anadolu kadar olmasa da Doğu Akdeniz’den Batı'ya doğru kuraklık giderek artmış. Özellikle Antalya sahil kısmında kuraklığın ne kadar şiddetli olduğunu görebiliyoruz. Marmara tarafları da mükemmel yağışlı geçirmişler 2021 in ilk yarısını. Güneydoğu Anadolu olağanüstü kuraklıkla boğuşuyor. 😔😔IMG_20210715_073823.jpg

• Resmi Gönderi

Pazar günü haftalık tahmin yaparız. Güzel haberler de verebiliriz. Yağış ihtimali var demiştim çok önceden ay sonuna. Biraz daha belirgin hale gelmeye başladı o sistem. Sıcaklıklar önce 5 6 derece artacak. Sonrasında 10 dereceye yakın azalış var. Tüm detaylar Pazar. 😉

• İddialıyım dışarısı 40 derece olsa kolay kolay bunalmam alıştım çünkü

• Resmi Gönderi

İddialıyım dışarısı 40 derece olsa kolay kolay bunalmam alıştım çünkü

Valla Akdeniz'de yaz genellikle bu tarz sıcaklarla geçtiği için başka şehire gittiğim zaman sıcak sıkıntısı değil, soğuk sıkıntısı yaşarım😃😃🏃‍♂️

• Valla Akdeniz'de yaz genellikle bu tarz sıcaklarla geçtiği için başka şehire gittiğim zaman sıcak sıkıntısı değil, soğuk sıkıntısı yaşarım😃😃🏃‍♂️

Ben Adana'da az mı kaldım yaz tatilinde 3 ay boyunca çektim o sıcaklardan 🙂

• Resmi Gönderi

Ben Adana'da az mı kaldım yaz tatilinde 3 ay boyunca çektim o sıcaklardan 🙂

Sen sadece 3 ay. Geçen Eylül ayında 46.8 derece ölçtük burada. İncirlik üssü 48.9 ölçtü. Biraz daha artsa Türkiye rekoru geliyordu🤠🤠🏃‍♂️

• Resmi Gönderi

Tahmin yazacaktım. Ancak hala modeller tam belirleyemedi yağış durumunu. O yüzden şu anlık tahmin işini yarına bıraktım. Bir kararsızlık var gibi modellerde. Yarın akşam tekrar bakacağım 🏃‍♂️

• Resmi Gönderi

Herkese selamlar sevgiler. Öncelikle Kurban Bayramınız mübarek olsun. Allah kabul etsin herkesten inşallah. Saat 2.10

Şimdi bitirdim çalışmayı. Ancak bu saatte yazabiliyorum. Çok yoğun geçiyor bu zamanlar. Bayramda hava nasıl olacak? Sıcaklara ne zaman bir ara vereceğiz? Bahsettiğim yağışlı ve serin sistemde son durum ne? Hepsinden sırasıyla bahsedeceğiz. Öncelikle bayram havasıyla başlayalım isterseniz.

Bayram Havası

Bayramda genel olarak sıcak ve sakin bir hava kendini hissetirecek. Bayramın ilk gününde birkaç derecelik bir düşüş sonraki günlerde ise çok stabil bir hava bizlerle olacak. Bölge genelinde 35 36 dereceler görülecek. Bu yüzden öğlen 11- 16 arasında güneşin altında fazla kalmamak gerektiği konusunda uyarımızı yapalım.

Peki Sistem?

Bölgenin doğusu için, Açıkçası sistem takip ettiğim ve beklediğim gibi görünmüyor şu anda. Gelecek olan bir yağış var. Ancak kıyılarda kalıyor. Kıyı kesimlerde kısa süreli yerel sağanaklar bırakıp hemen bölgeyi terk ediyor. Bölgenin Doğusu için uzun zaman sonra umut vadeden bir sistemdi. Ancak yağışın büyük çoğunluğu Deniz'e düşecek gibi görünüyor. Bölgenin batısı için ise, Batı iç kesimlerde yağış oluşumu var. Ancak Antalya, Mersin merkezde de yağış maalesef görünmüyor. Görülse bile çok yerel ve kısa süreli olacak diyelim. Şimdilik noktayı koyalım. Herhangi bir gelişmede tekrar görüşünceye dek kendinize çok iyi bakın. Sağlıkla kalın. 🙂🙂