Ocak ilk haftası SSW değerlendirme/yorumu

• Grönland blokajı çok güçlü bir blokajdır. Genelde uzun ömürlüdür. Maalesef ocak ayını kaybettik gibi görünüyor. Yine ABD ve batı Avrupa kışı yaşayacak biz ise seyredeceğiz.

Hocam naptınız 30 günü heba ettiniz :'D

• Grönland blokajı zaten modellerde bağıra bağıra gösterdi. Devamı ise çift yönlü blokeye giriyor. Sibirya ve Grönland blokesi. Bu durum ssw deki ısınmayı çapraz kutup akışına sebep verir.

Ya Avrupa dogru sarkan soguklar yada amerika civarı akan soguklar.

Blokaj durumu da olduğu gibi azor boş yere kalkıp duracak. Bir nebze jet akışını kesecek.

En kötü senaryo ise İtalya, ispanya civarı oluşan ab lerden yağış ve soguk hava dalgası almaları.

Tek taraflı blokaj da olmuş olsak yine bir şansımız olurdu.

Bahsettiğiniz blokaja 30 Kasımdaki analizimde değinmiştim zaten. Burada bahsettiğim negatif NAO seneryosuna bağlı gelişiyor.Ve ömrü daha kısa olacak. ssw'de ki ısınma ne demek ? SSW ani stratosfer ısınması oluyor zaten.. Çift yönlü blokeyi de daha önce duymamıştım keza çapraz kutup akışı da öyle.

Avrupa-Atlantik Okyanusu ve orta doğuda blokajı zaten azor oluşturur. Grönland blokajı azorun grönland üstünden yükselmesi anlamına gelir zaten.. Burada da demek istediğinizi anlayamadım. Azor boş yere yatıp kalkacaksa , İtalya İspanya nasıl soğuk alır tartışılır bir durum. Tek taraflı blokajı da daha önce hiç duymadım.

Aydınlatırsanız sevinirim :)

• Bahsettiğiniz blokaja 30 Kasımdaki analizimde değinmiştim zaten. Burada bahsettiğim negatif NAO seneryosuna bağlı gelişiyor.Ve ömrü daha kısa olacak. ssw'de ki ısınma ne demek ? SSW ani stratosfer ısınması oluyor zaten.. Çift yönlü blokeyi de daha önce duymamıştım keza çapraz kutup akışı da öyle.

Avrupa-Atlantik Okyanusu ve orta doğuda blokajı zaten azor oluşturur. Grönland blokajı azorun grönland üstünden yükselmesi anlamına gelir zaten.. Burada da demek istediğinizi anlayamadım. Azor boş yere yatıp kalkacaksa , İtalya İspanya nasıl soğuk alır tartışılır bir durum. Tek taraflı blokajı da daha önce hiç duymadım.

Aydınlatırsanız sevinirim :)

İspanya İtalya civarındaki sıkışan ab şuan modellerde göründüğü gibi sıkışıp kalır kuzey den desteksiz sogukları çeker üzerine. Şuan modellere yansıdığı kadarı ile böyle.

İspanya dan İtalya dan soguk hava gelecek diye birşey demedim. Ordan yağışlı sistemler gelirse o ab ler sayesinde şansımız olur dedim.

Çapraz kutup akışını biraz araştır bence Azorun nasıl bizim için boşa kulaç attıgını daha çok Avrupa ve amerikaya yaradığını.

• Hocam naptınız 30 günü heba ettiniz :'D

Ben 11 yıldır aktif olarak birçok hava sitesinde yorum yaptım naçizane analizlerimi de belirttim. Ve tecrübemle sabittir ki Grönland blokajı illeti olmasın da ne olursa olsun derim her zaman. neden mi?. Çünkü; bu öyle bir illettir ki İzlanda siklonunu patlamaya iter ve devasa örümcek ağları Atlantik güneyine doğru inmeye başlar. Batı Avrupa resmen alçak basınç egemenliğine girer ve üst üste alçak basınç alanı oluşur burada. Polar vortex çok zayıflar ve kutup bölgesinden kendine daha yakın olan kuzey ve batı Avrupa taraflarına doğru soğuk hava kaçağı ortaya çıkar. Bu basınç paterni de bizi sistemin ılıman tarafında bırakarak bol lodos yememize neden olur.Mesela Sibirya antisiklonu giderek güçleniyor ama bu durumda bize değil kıta Avrupa'sına yarar. Ve uzun ömürlü olur genelde Grönland blokajı illeti. Çok katıdır. Kırılması bel ki de bir ayı bulacaktır. O yüzden de ocak ayı heba olacak kuvvetle muhtemel.Maalesef arkadaş.:/:/:/

• Ayrıca çift yönlü blokajı görmemeniz tuhaf biraz. Dogu da sibirya karışık ural yb si.

Batıda Grönland iskandinav yb kutup yüksegi zaten başlı başına bunlara destek.

• siberianhuso güzel abim aynı mesajı 3 kere yazmanın bir anlamı yok. Grönland blokajının bizde farkındayız. Ama bu döngü verilerin desteği ile 10-20 Ocak gibi kırılacak görünüyor.

• siberianhuso güzel abim aynı mesajı 3 kere yazmanın bir anlamı yok. Grönland blokajının bizde farkındayız. Ama bu döngü verilerin desteği ile 10-20 Ocak gibi kırılacak görünüyor.

Kırıldıktan sonra ne olucakmalum soruyu sorayim simdi izmir kar alma kadar guclu sistem gelirmi

• Resmi Gönderi

Kırıldıktan sonra ne olucakmalum soruyu sorayim simdi izmir kar alma kadar guclu sistem gelirmi

O malum soru sıkıntı zaten.Bir sistem gelsin de bakarsın,sende o zaman sorarsın.