Üyelerin Şahsi Tahminleri

• Ecmwf nin sabah güncellemesinde gösterdiği soğuklar çok takla atacak cinsten.
    Ecmwf-Ens Ortalaması gayet iyi fakat sapma oranları fazla.Yani Ecmwf her an kararını değiştirebilir.
    1V5OVY.png

• Resmi Gönderi

cfs-avg_z500aMean_eu_6.pngcfs-avg_z500aMean_eu_1.png
    Kış henüz bitmedi!! her ne kadar haftalık ve günlük modeller bazı noktalarda ao nao güncellemelerinin verdiği verilere göre daha soğuk senaryolar çizmese de gfs ve ecmwf modelleri biraz daha farklı tablolar koymaya devam ediyor. Varsın olsun, yukarıdaki 1. tabloda cfs nin aylık modelleme yönteminden bir kesiti sizlere sundum. 18 mart ile 25 mart aralığındaki anomal sıcaklıkları gösterir model haritasından da anlaşılacağı üzere ve alttaki 2. tablo da bize verilen 11 şubat ile 18 şubat aralığından özellikle ülkenin orta ve güney kesimleri sıcaklık bakımından mevsim normalleri altında seyredeceğini belirtmiş. cfs modelleri uzun vadede benim pek yanıldığım modeller arasında olmadı. Bakalım bu kez yanılacak mı? bilmiyorum ama güvenendiğim modeller arasında... Eğer ki tablo bu şekilde olursa martın ortası hatta 20-25 aralığına kadar sistem veya sistemcikler almamız içten bile olmayacaktır.... ;)

• Resmi Gönderi

Kısaa bir tahminle sizi bilgilendireyim. Önümüzdeki sistem ilk görünen halinden bir hayli kuvvetini kaybetmiş biçimde geliyor bildiğiniz üzere. 16 Şubat tarihinde batı kesimler için hala %15 lik bir düzelme ihtimali bulunsa da bunu zor bir ihtimal olarak görüyorum. Bu sistemden umudu kestim diyebilirim fakat kışı bitirdim mi? Tabii ki de hayır. Önümüzdeki süreç içerisinde Mjo ve Ao-Nao verilerinin bize güzel bir sistem sunmak için can attığını görüyorum ve en geç gelecek hafta içerisinde bu sistemin gözükmesini bekliyorum. Peki bu sistemin genel hatları nasıl olur diye sorarsanız; Allahın izniyle, Sibirya yüksek basıncının yardımı ve Azorun İngiltere dolaylarında merkez üssü kurmasıyla balkan kökenli ve siklonik bir sistem inmesini bekliyorum. Geçtiğimiz dönemlerde @SiNaN ReiZ in 16 Şubat için verdiği tahmini hatırlarsınız diye düşünüyorum. Balkan, Doğu avrupa ve marmara merkezli siklonik bir sistem bekliyordu. İşte o sistem bu sistem. Uçuş takımlarını hazırlayın derim ikinci bir 6 Ocak vakasıyla karşılaşıp bu kışı efsaneyle sonlandırabiliriz ;) İyi forumlar

• Kısa bir analiz.. Evet önümüzde çok güzel bir sistem varken hersene yaşadığımız bir olayı bu senede yaşamaya devam ediyoruz. Sistem günü yaklaştıkça, bozulmalar olmaya başladı vs Peki bundan sonrasında bizleri nasıl bir hava olayları bekliyor? 23-26 Şubat Arası veya daha uzun bir tarih arasında şubat ayının etkili bir sistem ile kapatma ihtimalimiz var. Şuanlık global modellere yansıyan sinoptiklerde bile bu fark kendini belli ediyor. Polar Vortex' in Zayıflaması, Ao-Nao daki +1-+2 lik artışlar bir sistemin habercisi olabilir. Bahar geliyor gözü ile bakmamak gerekiyor, şuan yaşadığımız soğuklar bile bir sistem olarak adlandırabiliriz. Herşey yağışa bağlı olarak gelişmeyebilir. Kısacası Dostlarım Biz, tabiatı örnek aIırsak asIa yanıImayız. Beklemede Kalın. :thumbup:

• Resmi Gönderi

cfs-avg_z500aMean_eu_4.pngcfs-avg_z500aMean_eu_3.png
    Mart kapıdan baktıracak martın ilk yarısı marmara ve trakya daha sonrasında ise ege iç anadolunun batısı, batı karadeniz ve orta karadenizin batı kısmı mevsim normalleri altında seyredecek sıcaklıklar. Buna bir de yağış eklenirse irili ufaklı sistemler almamız içten bile değil ;)

• Resmi Gönderi

cfs-avg_z500aMean_eu_6.png
    22 mart-29 mart da güzel şeyler olabilir. tabi mart ayı ne yapacağı belli olmaz. Ama ülke ortalaması düşük.

• Ay Sonu Bir sistem inebilir, Şimdiden kuvveti etkisi ne olur belli olmaz fakat Azorun, iskandinav' a kadar uzanması ve orda bir koridor oluşturmasıyla polar Vorteks alanının zayıflayacak, y.b alanını dağılmasıyla soğuklar Orta avrupaya inecek, azorun etkisine göre ise soğuklar bizden tarafa geçebilir. Şimdilik beklemede kalalım.

ad4v2z.png

LZJJAG.png

Belki bu alacağımız son sistem olabilir kışı kapatabiliriz :thumbup:

• Resmi Gönderi

Son tahminime göre, Şubat sonunda gelmesi beklenen sistemde beklentiyi minimumun da altında tutmamız gerekmektedir.

Ecmwf Eps
    tempresult_tnz6.gif

Ecmwf Diyagram
    DPXqbm.png

Ao ve Nao Verileri
    ao.sprd2.gif
    nao.sprd2.gif

Ao verisi önümüzdeki sistem için nötre (0.5) kadar inip şans verse de Nao verisi nötr-bir pozitif arası seyretmediği sürece sistem almamız zor olacaktır.

Nao verisi mart başından itibaren bizim için en iyi pozisyon olan nötr civarında seyredeceğinden lehimize bir durumdadır.

Ao ise pozitiften nötre iniş yapacağı için sistem alma olasılığımız yükselecektir.

Ecmwf diyagramında gördüğünüz üzere martın son haftasına doğru senaryolardaki düşüşün fazlalığı dikkat çekmektedir. 26 Sistemi sinoptik açısından çok tehlikeli durumdayken mart başında gelebilecek olan sistemde böyle bir sıkıntı gözükmemektedir.

Tahmini sistem iniş tarihinin 5-8 Mart civarında olacağını bekliyorum ki, bu bizim son sistemimiz olacaktır. Devamında oraj kovalamaya başlarız artık yavaş yavaş :rolleyes:

Bol keyifli günler dilerim

• Aydınlat bizi usta :) Çok iyi bilseydim üyelerin şahsi tahmin konusunda yazmazdım sanırım :D :D  

Teldeyim eve geçice anlatıcam.Usta demene gerek yok