Karadeniz Bölgesi Meteorolojik Hava Durumu Yorum Konusu

• Ecmwf yağışı arttırmış biraz ama modellerde hala fark var yarın akşam netleşir artık

:onay: Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow :kas:

:koşma: Chasing the Siberian Husky :bakış:

:kar::kralice::türkiye::coksoguk: :karyagisli:

• Yaw bu mgm'ye bakıyorum bolu'ya aşırı yağış vermiş bide diğer modellerin yağışına bakıyorum gayet normal seviyede yağış var bunlar neye göre böyle aşırı yağış falan yazıyorlar?

• Yaw bu mgm'ye bakıyorum bolu'ya aşırı yağış vermiş bide diğer modellerin yağışına bakıyorum gayet normal seviyede yağış var bunlar neye göre böyle aşırı yağış falan yazıyorlar?

MGM= ECMWF

• Evet arkadaşlar birçok olaya gebe olacak bir sistemi karşılamaya hazırlanıyoruz ne yalan söyliyeyim kışın sistem takip ediyormuş gibi hissettim kendimi.

7 ağustos ilk saatlerden itibaren batı karadenizde yağışlar başlayacak ve bu yağışlar zaman zaman etkili kuvvetli yer yer aşırı olabilir. Kararsızlık seviyelerinin yüksek olması lifted indeks değerlerinin -9 civarında olması yüksek yıldırım şimşek aktivitelerine deniz üzerinde hortum ve dolu ihtimali de olduğunu gösteriyor. Yağışın 8i akşam saatlerinde bölgeden çekileceği gözüküyor. Ama ara ara yağışlar devam edebilir.

Orta ve doğu karadenize bakacak olursak öncelikle trabzona değinmek istiyorum yağış açısından çevresine göre yine az yağış alacak gibi duruyor. Trabzonun doğusu rize ve artvin kıyıları ile samsunun doğusu ordu ve giresun çevrelerine ecmwf 400mm yağış veriyor. Durum ciddi gözüküyor.

7si öğle saatlerinden itibaren samsun ordu civarlarında kuvvetli yağışın başlamasını bekliyorum akşam saatlerinde bölgenin doğusunda da kuvvetli yağış olacak. Bu yağışlara kararsızlık seviyesinin yüksek olması ve lifted index değerlerinin -9 civarlarında olmasından dolayı çeşitli olaylar( yüksek yıldırım aktivitesi dolu denizde hortum) gibi eşlik edebilir. Sistemin netleşmeyen kısmı samsun ordu ve giresun civarı duruyor burayla ilgili daha detaylı yorumu yarınki güncellemelerden sonra paylaşacağım.

Tüm bölge genelinde şiddetli hava olaylarına karşı dikkatli olalım sağlıcakla kalın.

• Son Doğu Karadeniz'de görülen sistemde ECMWF yağış olaeak nokta atışı yapmıştı. Dikkate almak gerekir

Üstad abi sende hava işlerine girmeye başladın vay be 😄

• Üstad abi sende hava işlerine girmeye başladın vay be 😄

Az çok bizde biliyoruz 2017'den beri buradayız. O kadar olsun Yusuf artık dimi. :)

• Son Doğu Karadeniz'de görülen sistemde ECMWF yağış olarak nokta atışı yapmıştı. Dikkate almak gerekir

Evet ecmwfnin yaz başarısı yüksek gidiyor son sistemlerin çoğunda başarılı

• Az çok bizde biliyoruz 2017'den beri buradayız. O kadar olsun Yusuf artık dimi. :)

Bi tebessüm geldi abi 😄 doğru söyledin

• Evet ecmwfnin yaz başarısı yüksek gidiyor son sistemlerin çoğunda başarılı

Eline sağlık Fevzi Burak Hocam. :alkıs:

• Evet arkadaşlar birçok olaya gebe olacak bir sistemi karşılamaya hazırlanıyoruz ne yalan söyliyeyim kışın sistem takip ediyormuş gibi hissettim kendimi.

7 ağustos ilk saatlerden itibaren batı karadenizde yağışlar başlayacak ve bu yağışlar zaman zaman etkili kuvvetli yer yer aşırı olabilir. Kararsızlık seviyelerinin yüksek olması lifted indeks değerlerinin -9 civarında olması yüksek yıldırım şimşek aktivitelerine deniz üzerinde hortum ve dolu ihtimali de olduğunu gösteriyor. Yağışın 8i akşam saatlerinde bölgeden çekileceği gözüküyor. Ama ara ara yağışlar devam edebilir.

Orta ve doğu karadenize bakacak olursak öncelikle trabzona değinmek istiyorum yağış açısından çevresine göre yine az yağış alacak gibi duruyor. Trabzonun doğusu rize ve artvin kıyıları ile samsunun doğusu ordu ve giresun çevrelerine ecmwf 400mm yağış veriyor. Durum ciddi gözüküyor.

7si öğle saatlerinden itibaren samsun ordu civarlarında kuvvetli yağışın başlamasını bekliyorum akşam saatlerinde bölgenin doğusunda da kuvvetli yağış olacak. Bu yağışlara kararsızlık seviyesinin yüksek olması ve lifted index değerlerinin -9 civarlarında olmasından dolayı çeşitli olaylar( yüksek yıldırım aktivitesi dolu denizde hortum) gibi eşlik edebilir. Sistemin netleşmeyen kısmı samsun ordu ve giresun civarı duruyor burayla ilgili daha detaylı yorumu yarınki güncellemelerden sonra paylaşacağım.

Tüm bölge genelinde şiddetli hava olaylarına karşı dikkatli olalım sağlıcakla kalın.

Hocam 20 30 mm bizde birşey kaparmıyız

• Giresun Eynesile 10 gün içinde 310 mm yağış vermiş maşallah

:onay: Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow :kas:

:koşma: Chasing the Siberian Husky :bakış:

:kar::kralice::türkiye::coksoguk: :karyagisli:

• Resmi Gönderi

Fevzi Burak emeğine eline sağlık abim..

Arka sayfada kalmasın alalım buraya da

Evet arkadaşlar birçok olaya gebe olacak bir sistemi karşılamaya hazırlanıyoruz ne yalan söyliyeyim kışın sistem takip ediyormuş gibi hissettim kendimi.

• Hocam 20 30 mm bizde birşey kaparmıyız

Rahat yakalarsınız gibi duruyor iç kesimlerde çorum amasya tokatında iyi yağış alacağını ve güçlü oraj aktivitelerinin olacağını düşünüyorum