Savunma Sanayi ve Havacılık

• IMG_20210619_080509.jpg

1. Fotoğraf: Swiss Havayolları'na ait Boeing 777-3DE(ER)

IMG_20210619_080440.jpg

2. Fotoğraf: McDonnell Douglas MD-11

Screenshot_2021-06-19-08-03-30-51.jpg

3. Fotoğraf: United Havayollarına ait Boeing 767

Screenshot_2021-06-19-08-02-47-70.jpg

4. Fotoğraf: Test uçuşunda bir A320

HEDEF HAVA HARP OKULU ✈

• ArdaAlper eline sağlık abim, çok güzel paylaşımlar.

Teşekkür ederim abim size bilgi vermeye çalışıyorum olduğu kadar siz de böyle iltifat edince aşırı mutlu oluyorum :sevgidolu:

HEDEF HAVA HARP OKULU ✈

• Alman Havayolu şirketi Lufthansa'nın yıllar içindeki gelişimi

Screenshot_2021-06-21-18-05-48-90.jpg

Siyah beyaz fotoğraf 1973 yılandan uçak ise McDonnell Douglas DC-10

Screenshot_2021-06-21-18-05-13-13.jpg

Bu fotoğraf ise 2019 yılından (galiba) uçak ise Boeing B747

HEDEF HAVA HARP OKULU ✈

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen ArdaAlper ().

• Arda görseller yok ..Varsa elinde yenileme ediver .

Şimdi düzeldi mi abim bende resimler gözüküyordu ama sizde neden gözükmedi anlamadım

HEDEF HAVA HARP OKULU ✈

• Resmi Gönderi

Şimdi düzeldi mi abim bende resimler gözüküyordu ama sizde neden gözükmedi anlamadım

Tamamdır abim denk var şimdi görseller.Eline sağlık :alkıs:

• Uzun zaman sonra geri döndüm :)

T-90

Meet Russia's T-90 Tank: It Blew Up All Over Syria | The National Interest  | Russia tank, Tanks military, Tank

Rus yapımı 3.nesil ana muharebe tankıdır.

Eski T-80'lerin yerini doldurmak için yapılmıştır. Körfez Savaşı'nda T-72'lerin Amerikan M1A1 tanklarına karşı başarısız olması sonucu geliştirilmeye başlanmıştır. Şu anda Rus ve Hindistan ordusunun kullandığı en modern tank olan T-90'lar, T-72BM tankının yüksek teknoloji ürünleri ile donatılmış halidir. Bu tanklar, T-80 tankından alınan 1G46 nişangahı Termal kamera Kontakt-5 patlayıcı duyarlı zırh (aktif zırh) ve daha güçlü motora sahip olup diğer Rus tankları gibi alçak bir profile sahiptir.

Rus ordusunda kullanılan bu tank Hindistan tarafında da üretilmekte ve kullanılmaktadır. Rusya ve Hindistan arasında 2001 yılında yapılan anlaşma ile T-90 tanklarının Bişma adıyla Hindistan'da ortak üretimine başlanmıştır. Hindistan 1000 adetten fazla tank üretmeyi planlamaktadır.

T-90, T-72BM tanklarının geliştirilmesiyle oluşmuştur. Körfez Savaşı'nda modern ateş kontrol sistemleri olmayan T-72 tanklarının Amerikan M1A1 tankları tarafından yok edilmesi Rusya'yı daha gelişmiş tanklar üretmeye yöneltmiştir.

Tankın aktif ve pasif zırhları güçlendirilmiş, bu da ağırlığın artmasına neden olmuştur. T-90'ın hızlanma ve manevra yetenekleri T-72 tanklarından daha düşüktür ancak tank yine de modern batılı tankların birçoğundan hızlıdır. Denemelerde T-90'ların kendilerinden 20 ton daha ağır olan batılı tanklarla hemen hemen aynı zırh direncine sahip oldukları görülmüştür. Ayrıca tank diğer Rus tankları gibi alçak bir silüete ve küçük iç hacime (11 m³) sahiptir.

Tankta Ştora-1 kızılötesi ve lazer ışınlarını bozucu sistem ve Kontakt-5 tepkimeli zırh (aktif koruma sistemi) gibi gelişmiş donanımlar mevcuttur.

Eski modellerdeki 840 BG motor, sonraları Hindistan'a ihraç edilen modellerdeki 1000 BG motorlarla değiştirilerek performans artışı sağlanmıştır.

125 mm'lik yivsiz top, tam sabitleme sistemi (stabilizasyon sistemi) ile donatılmıştır. Sabitleme sistemi, top hedefe kilitlendiği zaman araç hareket halinde olsa bile namluyu hedefe doğrultulmuş olarak tutar. Bu özellik T-90 gibi hareket yetenekleri yüksek olan tanklarda daha büyük önem arz etmektedir.

Hindistan ordusu T-90'ı bir adet Amerikan M1IP (üretim tarihi 1986), bir adet İngiliz Challenger 1 (üretim tarihi 1991) ve bir adet Alman Leopard 2A4 (üretim tarihi 1986) tankı ile karşılaştırmıştır. Yapılan testler sonucundan T-90 ile M1A2 arasında kayda değer hiçbir fark olmadığı kaydedilmiştir. Fakat Challenger 2 ve Leopard 2A4 tankları T-90'ı geçmiştir. Daha sonra yapılan testlerde T-90'nın Leopard 2A6 (üretim tarihi 2006) tankından daha iyi olduğu ortaya çıkmıştır. T-90'nın diğer bir avantajı da batılı tanklardan yarı yarıya daha ucuz olmasıdır. Bu test sonuçları üzerine Hindistan ordusu T-72 ürettiği fabrikalarda T-90 üretimine başlamıştır.

Ağırlık46,5 - 50 ton
    Uzunluk9,53 m (namlu dahil); 6,86 m (sadece gövde)
    Genişlik3,37 m
    Yükseklik2,23 m
    İç Hacim11,04 m³ (toplam), 1,85 m³ (taret)
    Zemine Basınç0,938 kg/cm²
    Mürettebat3: sürücü, nişancı, tank komutanı
    Motor840 BG V-84MS dizel motor
    1000 BG V-84KD turbo dizel motoru
    1000 BG V-85 dizel motor
    1 KW'lık AB-1-P28 jeneratör
    Hız65 km/s (yolda)
    Dalış Derinliği1,8 m (şnorkelsiz) , 5 m (şnorkelle)
    Menzil375 km, ilave yakıt depolarıyla 550–650 km
    Güç/Ağırlık Oranı18-20 BG/ton
    SüspansiyonBurulma çubuğu
    Zırh830 mm
    Savunma SistemleriŞtora-1 kızılötesi ve lazer ışınlarını bozucu sistem
    Kontakt-5 tepkimeli zırh
    82mm'lik 902B sis bombası atar
    Ana Muharebe Silahı9M119M Refleks-M füzesi atabilen de 125mm'lik yivsiz top
    Yardımcı Muharebe Silahı7,62mm'lik PKT makinalı tüfek
    12,7mm'lik NSVT hava savunma makinalı tüfek

HEDEF HAVA HARP OKULU ✈