Sohbetimiz Bol Olsun [2024 Kış Sezonu]

• bir anı paylaşayım yakın vade 23 nisan 2017 de meteoroloji dedi soğuk hava geliyor . bende eskişehirden bursaya yeni dönmüştüm evde tek başıma yaşıyorum. yağmur akşamdan bir başladı . Zabaha kadar aralıksız şıp şıp şıp yağdıZabah kalktım yağdıkça hava hep soğudu ben 260 rakımdayım karın eseri yok hava iyice soğudu o günün Zabahıda eskişehire dönücem.. dedim içimden eskişehirde kesin kar vardır kar baya indi aşağıya çünkü 6 7 dereceler gündüz 600 rakım civarında örtülük kar var tahmini.

otogara gittim yağmur hep yağıyor şakırtı gidiyor :) tam istediğim gibi yağıyor aralıksız hava buz gibi tıpki eski yağmurlar gibi dedim içinden işte böyle yağacak yağmur . bindim otobüse içinden dedim inegölede kar yağmaz bursadan yüksek 300 rakım ... inegöl eskişehir arası mezitler dağı var o tarafta kesin kar vardır yolda bile kalırız dedim falan. dedim içimden ...neyse ilerliyoruz otobüsle..

inegöle varmadan akiniş rampasından geçtik 550 rakım civarı kar atıştırmaya başladı yağmurun hızı merkeze göre daha az. inegöle geldik yağmur yağıyor. bursaya oranla yağış daha azdı.

inegölden çıktık yükseliyoruz mezitlere daha varmadan hava kara çevirdi komple . mezitler içinde 15 cm kar vardı .millet şaşırıdı :D bozüyük kar kar eskişehir kar . eskişehirde 7 8 cm falandı net

biraderde eskişehirdeydi o zaman oturudğumuz yer merkezden biraz yüksekti ne kadar yağdı diye sordum 10 cm den fazlakar yağmış ermiş hali bu dedi.

sonra ben işimi görüp hemen bursaya döndüm . bursada yağmur hala devam ediyordu uludağada 40 cm civarı kar yağmıştı . kar sınırı tahmini 550 600 rakımda kaldı öyle

zaetn eskişehire indim daha indiğim gibi soğuk olduğunu hissediyorsun. kışın ortasında zor bela yağan 10 cm karı 23 24 nisanda almıştı eskişehir 2017 de

zaten 2017 baya iyi bir seneydi kış . yağışları iyidi

bu şekil bursa eskişehir arası bursaya yağmur eskişehire kar yağmasını bir çok kez deneyimledim. güzel oluyor

sanırım afyonada 25 30 cm kar yağmıştı o sistemde yanlış hatırlıyorda olabiliirm aklımda kalan bu başka sistemlede karıştırmış olabilirim. emin değilim

hava bir açıldı sonra benim ev uludağa yakın baya 260 rakım .. bıcak keser gibi kesmişti kar jilet gibi ayırmıştı beklediğim birşeydi gerçi bursaya yağmayacağını biliyordum :)

.

Varsa Paran Cümle Alem Kulun Yoksa Paran Cehennemdir Yolun.... B)

• Yağışlar o kadar yerel ve ani ki radar takibi yapmak anlamsız kalıyor. Aniden turuncu bir kütle oluşuveriyor bölgede.

• Yine eskşeehir anısı Sene 2006 2005 liseye gidiyorum . ocak ayı sanıırm yarı yıl tatiline girdik. Bursadayım eskişehire gidiyoruz. hava gündüz 6 derece yağmur yağıyor ama bu sefer çok kuvvetli. geceden başlamıştı hep yağıyor. durmak yok açılma yok sürekli kuvvetli şekilde yağıyor.

otogara vardık .

otobüse bindik bursa eskişehir 150 km arası kestele vardık 12 13 km arası bursayla . kestelden akiniş rampasına çıkıcaz. kestel 200 rakım akinişte 550 600 falan.

ben havayı takip ediyorum paso camdan dışarı bakıyorum deli gibi yağıyor. kestelden geçtik akiniş rampasına çıkıyoruz. hava tek tuk kara çevirmeye başladı akiniş rampasına varmadan oldu kar 10 cm yerde. millet şok tabi

akiniş rampasına zar zor vardık kestelle akiniş arası 10 km tahmini akiniş rampasının tam bitiş noktasına varrdık 25 30 cm kar var abartmıyorum kesin var en az 25 cm .yağış kuvvetli yoğun kar jandarma durdurdu birşeyler oldu falan derken

yolda sıkıntı olmuştu baya .,

gece oldu babamı aradım . d baba hava nasıl falan diye sordum yağmuır devam ediyor oğlum demişti

eskişehirde 10 cm kar vardı hava çok bulutluydu :) standart kuru soğuk yağmış durmuş daha sonraları bursaya hiç yağmadı tabi. o şekilde gitti hava .

gittğimiz için ister istemez yaşıyorsun. mezitler denilen bölgede 2000 başlarında 90 lar sonlarında parça parça 1 metre 70 cm 80 cm kar olurdu bahar aylarında. yol kenarlarında bölük bölük parça parça kar görüdüm o senelerde insanın aklında kalıyor meraklısın çocuksun bellek alıyor .kapıyor

şimdide gidiyorum o tarafa düz ara nerdeee ilgisi yok . kalıcı kar tabakası olsada kalan kar miktarı az oluyor niye kış yağmurları az çünkü kış yağmuru az olursa dağlarada az kar yağıyor zaten eriyor birde hızlı bir şekilde

mezitlere bile şimdi az yağıyor kar .Uludağdan yüksek ağaçlar var o bölgede mükemmel bir yer. 40 50 km hat boyunca devam ediyor. ormanı çok iyi

• Eskişehirin ALPU ilçesi .Alpudan Kara tren geçerdi raylara taş koyardım :) o zamanlar tren yolları açıktı komple dileyen herkes demiryoluna çıkabiliyor . engel yok güvenlik koruması hiç yok . onun Trenin çıkardığı o düdük sesine hayranım. mükemmel birşeydi gündüz raylara giderdim kardeşimle 7 -8 tane taş koyardık. peş peşe kardeşim derdi abi devrilirse ne olacak bişi olmaz deyip gene koyardım o taşı büyük taşlar koyardım .13 14 yaşında falanken . çok zevkli olurdu inanılmaz zevk alırdım zaten trenlere aşırı ilgimde vardı..

taşı koyduktan sonra orada beklerdikki tren geldiğinde taşa acaba ne olacak düşüncesi bunu görmek istedik trene ne olur diye düşünmek yok taşa ne olacak acaba :)) o taş varya tuz olurdu .tren gelirken derdim uzaklaş taş fırlarsa kafaya gelirse ölürüz dedim kardeşe :)

gidip birde babama anlatırdım bunları ..babamda inşallah o taşlar fırlarda kafanıza gelir demişti :):):):) coştuydu felaket.

tren geçerdi o taşlar varya tuz olurdu bildiğiniz tuz. ama aldığım o haz ve mutluluk hiçbirşeyde yoktu.

Alpu ilçe ama köyden farksız. çorak arazi ağaç yok dümdüz bomboş arazi . birde hemzemin geçit vardı tren geldi 82 vagon . saymıştım :) hemzemin geçidi kapattı trenin altından geçmiştik . araçlar geçemedi beklemek zorunda kalmıştı aşırı uzundu .

1 sefer tren rayından karşıya geçeceğim sağo sola bakmadım. yola direk çıktım .. tren çarpıyordu :) düdüğünü bir öttürdü aradaki mesafe 100 metre yok aklım alındı ölüyodum hemen kaçtım tabi. . zaten çarpsa paramparçasın..yoksun yani

geceleri uyumazdım o trenin geçmesini beklerdim evde çok yyakındı tren yoluna KARATREN . o düdüğünün çıkardığı o harika ses inanılmaz birşeydi .onu yaşamak çok iyi bir histi benim için.

2015 te eskişehirden hızlı trene bindim eskişehir ankara hattıydı. 1 saat 15 dakıkada gitmiştik. 250 km hız yapıyordu

Cüneyt arkının doğduğu eskişehir Karaçay köyü merkeze bağlı ama alpuya yakın eskişehir alpu arası 35 40 km giderken o köydende geçiyorsunuz. yol üstünde o köy alpuya giderken 4- 5 köyden geçiyorsunuz tabi cüneyt arkının köyünün nerede olduğunuu sonradan öğrendim araştırarak. .

Çorak arazisi kıraç ayaz kuru soğuğu yakıcı güneşi Kara Treniyle Eskişehir anılarım.

• Resmi Gönderi

Son yazdığını da okumadan şunu atayım SameT.

Buraya da atarsan anılarını/zı..Sohbette okuyan okur,okumayan bir daha dönmez ve bakmaz..

Konusunda belki yazılanlar gözden kaçmaz abim

havalarinsesi.com/forum/thread/197/
  • Büyük ihtimal benim şansıma göre bir şey olmayacak ama hadi denemekten zarar gelmez bu gece uyumayıp radarı takip edeyim.

Şimdi olayı şöyle özetleyeyim: bu seneki orajların hiç birinden yararlanamadım. Normal 5 10 dakikalık yağmurdan başkasını göremedim yanii.

• Resmi Gönderi

Şimdi olayı şöyle özetleyeyim: bu seneki orajların hiç birinden yararlanamadım. Normal 5 10 dakikalık yağmurdan başkasını göremedim yanii.

İnşallah umduğun gibi olur Yusuf

• Resmi Gönderi

Discord sunucusu kurdum her türlü hava durumunu konuşulacağı bir sunucu.

Katılırsanız sevinirim

https://discord.gg/A46sN8Uh

Bizde vardı havaların sesi olarak..

Olmuyor o iş Yusuf

• ECMWF toplam yağış .. samsuna bakın :) ÇÖL ÇÖL İzmir 2 45 gündür yağış yok . bitiş noktaından itibaren yağışlar başlıyor bizede çisenti

16817-xx-model-en-323-0-modez-2022081012-228-964-157-png

• ECMWF toplam yağış .. samsuna bakın :) ÇÖL ÇÖL İzmir 2 45 gündür yağış yok . bitiş noktaından itibaren yağışlar başlıyor bizede çisenti

16817-xx-model-en-323-0-modez-2022081012-228-964-157-png

Sinop yarışır hocam Samsun ile. 😂 43 gündür yağış yok yanılmıyorsam 1 ay kadar önce sadece kent merkezine kuvvetli yağış yağmıştı çok çok kısıtlı bir bölgeye yağdıydı.

• aynen aga çöp ya leş cacık yani anca nem var rüzgarda yok karadeniz çok pasif hiç bir etkisi yok rüzgar anlamında aşırı derecede pasif kalıyor. . hiç esmiyor geceleri hepten yaprak kıbırdamıyor .her gece rüzgarsız.desem yalan olmaz 1 milim esmiyor ya . bazı geceleri . garip gerçekten

Sinop dış kapının dış mandalı ülkede ismi bile geçmez. SİNOP eski cezaevi vardır o bilinir onun dışında bence yok birşehir adı dahi geçmiyor ..SİLİK bir şehir sinopa taş yapsa yine ismi geçmez. samsuna yağmadımı sinopa hiç yağmaz

dibimzde deniz var kendine hayrı yok ki bize faydası olsun aga marmara deninize bak birde buraya bak . :) trajikomik

nem üstüne nem hadi yağış yok rüzgar niye yok şimdi baktım 1 km rüzgar hızı :) Allah selamet versin

• Dinleyin çok huzur verici

Harici İçerik youtu.be
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.