ECMWF — GFS MODEL PAYLAŞIMI

• Bakalım bende muhalif olayım o vakit. Gfs ecmwfye benzeyecek diyim rekabet olsun😅

ayni düşüncedeyim gfs nin tıpış tıpış ecmwf ye uyacağını düşünüyorum 😁

• Ecmwf yolundan dönmez ben çok gördüm gfs nin anıra anıra emc nin arkasına geçtiğini aga buraya yazıyorum bu akşam göreceksiniz az çok bilen bilir gfs deki gibi saçma Bi çıktı olamaz hatalı

• Ecmwf yolundan dönmez ben çok gördüm gfs nin anıra anıra emc nin arkasına geçtiğini aga buraya yazıyorum bu akşam göreceksiniz az çok bilen bilir gfs deki gibi saçma Bi çıktı olamaz hatalı

Ne gibi hata var

katılıyorum çoğunluk gfs'yi kral yapmış olsada öyle ya da böyle bence ecmwf galip gelecek .

• Hata diyen arkadaş haklı italya güney tarafı 1020 mb olamaz 1005 en fazla 1010 olmalı

• Sadece nao ya bakıp tahmin yapanlar fena patladı

Nao ya göre tahmin yapanlar?

Şimdi bak verisi nedir bunu bilmek lazım. Ayrıca önceden bahsettiğim gibi her pozitif nao da sistem alacağımız kesin garanti değil. Sadece olay şu daha basit anlayacağınız şekilde düşünün bir futbol müsabakası var 1 korner vuruşu var bir de penaltı olayı. Sizce hangisin de gol olma şansı daha yüksek olur. Herkes penaltı diyecek çünkü tüm garanti imkan orda. Tek vuruş kale karşında. Ha yine gol olacak diye kesinlik yine yok auta atar kaleci tutar ama olasılık çok yüksek değil mi gol icin. Diğer taraftan korner atışı yapılacak da topu korner atan kişi iyi kesecekte topa vuran da iyi vuruş yapacakta kaleci de kurtarmayacak. Yani velhasim özet olarak poztif nao bize penaltı kazandırır kışın her an top ağlara gidebilir mantıgı ile tahmin yapıyoruz. Ve ay sonuna durum bizim lehimize buna hiç bir Allah'ın kulu sistem gelmez gelemez diyemez.

• İcon 100 saatte izobar sistemlerini başarılı çözer italya güneyinde ab beklentisi var gfs de tam tersi.Alın size model savaşı

• İcon 100 saatte izobar sistemlerini başarılı çözer italya güneyinde ab beklentisi var gfs de tam tersi.Alın size model savaşı

Hocam olay aslında çok basit gfs siklonu abartıp şisiriyor ( nasıl derinleşiyorsa o alanda ) altı oyulan azoru tek başına bırakıp daha çok kuzeye tırmanma şansı vermeden bağlantısını kesiyor ve İskandinav dönüştürüyor

• Hocam olay aslında çok basit gfs siklonu abartıp şisiriyor ( nasıl derinleşiyorsa o alanda ) altı oyulan azoru tek başına bırakıp daha çok kuzeye tırmanma şansı vermeden bağlantısını kesiyor ve İskandinav dönüştürüyor

Katılmıyorum 110 saat sonrası italya da 1005 mb yerine hızlıca 1020-1030 yüksek veriyor gfs.Eğer orada 1005 olursa izobar alçağı ile vakumlayıp ecm gibi çıktı verecek

• Eğer italya üzerinden sistem gelecekse daha doğrusu oralarda alçak varsa modeller çözmekte zorluk çekiyor muhtemelen alp dağları etkisi ile

• Katılmıyorum 110 saat sonrası italya da 1005 mb yerine hızlıca 1020-1030 yüksek veriyor gfs.Eğer orada 1005 olursa izobar alçağı ile vakumlayıp ecm gibi çıktı verecek

Daha iyi değil mi İskandinav olduğu yerde o siklon o kadar derinleşemez ve hadi diyelim derinleşti o inen soguklar doğurudan İtalya civarına akması lazım