ECMWF — GFS MODEL PAYLAŞIMI

• Ne yaptım doğru olanı söylüyorum.

Bana anlat bakalım ne gördün nasıl gördün hangi saati modeli at bakalım. Bir yerlerden duyma asragas haberlerle burdaki yönetim kadrosuna laf edemesiniz.

Hadi acil bekliyorum at hangi modelde kar yagmaz bekliyorum

• Mavi koyu ise kar açık renk ise yağmur yağar düşüncesi ile matematik çözersin sadece.Sen atmosferi hiç anlamamışsın.Bu senin dediğin de olabilir ama sistem izlanda dinamiği ile gelirse olur.Hatta -10 da bile kar yağmaz kıyılara ;)

• dark and cold sana bir soru madem bilimsel konuşuyorsun ya vade uzaklaştıkca tutarlılık düşüyor biz bunu bilmiyoruz ya geçen diyagram 22 sine %100 derken kar yok dedik %100 olan diyagram istatistiğe göre yağma durumu kaçtır ? Tahmin et bakalım

• >>>WinteR<<< hiç bir kötü niyetim yok. Aha gör kendi gözünle - 8 sokmuş model pekii bu ne anlama geliyor kar yağışı durduğu an kıyılarda şapır şupur erime.

-8 sokmamış orda. kaldı ki herşey 850hPa ya bağlı gelişmiyor. sadece bir faktörden ibarettir.

• İyi niyetlisin anlıyorum herkes burada kar sevdalısı ama tutarlılık olarak bakarsan ortalama 15 gün sonraya %55 kar diyorsa senin deyimine göre vade yaklaştıkca olasılık %90-100 lere çıkar e bu da kar demek ? Herşey öyle bakıldığı gibi değil sistrmin kökeni ne nereden geliyor denizel bir sistem mi karasal mı bi kere sen soğuğun kökenine bakmadan sadece 850 ye bakıyorsan model yorumlama dışardan gelenlere de yanlış bilgi vermemiş olalım

• İyi niyetlisin anlıyorum herkes burada kar sevdalısı ama tutarlılık olarak bakarsan ortalama 15 gün sonraya %55 kar diyorsa senin deyimine göre vade yaklaştıkca olasılık %90-100 lere çıkar e bu da kar demek ? Herşey öyle bakıldığı gibi değil sistrmin kökeni ne nereden geliyor denizel bir sistem mi karasal mı bi kere sen soğuğun kökenine bakmadan sadece 850 ye bakıyorsan model yorumlama dışardan gelenlere de yanlış bilgi vermemiş olalım

yani zaten bu forumu biraz da olsa takip eden biri herşeyin 850 sıcaklığından ibaret olmadığını, meteorolojide kesinlik olmadığını vs vs bilir

• Arkadaşlar gelen sistemden öyle çok güçlü sistemler değil. Kayak merkezleri kar alabilir onun dışında diğer yerler biraz serinlik bir miktar Yağmur görür bu gelen sistemlerde.