Türk Şairleri ve Şiirleri

• Resmi Gönderi

Bu konu üzerinde türk edebiyatına dünden bugüne damga vurmuş Şairler ve şiirleri ile alakalı, video,fotoğraf, paylaşımlarınızı, buradan paylaşabilirsiniz... Hayırlı forumlar dilerim... :thumbup:

• Resmi Gönderi

KARLI HAVA
    Sana dostluğumu içimden söküp
    Bahçene dikmeliyim.
    Meyvalar bol meyvalar,
    Yaz akşamları terleyen sürahilerdeki sular.
    Burada; içimin sökülmüş, :sibirya kurdu: üşüşmüş fidanlığında
    Düşmanlıklarımın, hasetlerimin ve namussuzluğun
    Sarışın, acı yeşil ağaçlarında
    Zehir gibi bir kış akşamı
    Poyrazdan masun bir kulübe göreceksin
    Azizim sen, uzun bir yolculuğa çıkmışsın
    Tipi birdenbire bastırmış
    uzaklardan mavi fenerli bir araba geçmiş
    Yakınlarda at kişnemiş
    Bir süvari; şarkısını birdenbire kesip
    Yıldırım gibi uzaklaşmış
    Ova; alabildiğine uzak, göz alabildiğine düzlük.
    S.F.Abasıyanık

• Resmi Gönderi
    Allah dostunu gördüm, bundan altı yıl evvel;
    Bir aksamdı ki, zaman, donacak kadar güzel.
    Necip Fazıl Kısakürek
    • Resmi Gönderi

Ağır Hasta
    Faz%C4%B1l-H%C3%BCsn%C3%BC-Da%C4%9Flarca-210x300.jpg

Üfleme bana anneciğim korkuyorum
    Dua edip edip, geceleri.
    Hastayım ama ne kadar güzel
    Gidiyor yüzer gibi, vücudumun bir yeri.

Niçin böyle örtmüşler üstümü
    Çok muntazam, ki bana hüzün verir.
    Ağarırken uzak rüzgarlar içinde
    Oyuncaklar gibi şehir.

Gözlerim örtük fakat yüzümle görüyorum
    Ağlıyorsun, nur gibi.
    Beraber duyuyoruz yavaş ve tenha
    Duvardaki resimlerle, nasibi.

Anneciğim, büyüyorum ben şimdi,
    Büyüyor göllerde kamış.
    Fakat değnekten atım nerde
    Kardeşim su versin ona, susamış.

Fazıl Hüsnü Dağlarca

• Resmi Gönderi

Beş hececiler şu sanatçılardan oluşmuştur:

• Faruk Nafiz Çamlıbel,
    • Yusuf Ziya Ortaç,
    • Enis Behiç Koryürek,
    • Halit Fahri Ozansoy,
    • Orhan Seyfi Orhon.
    • Resmi Gönderi

7 (YEDİ) MEŞALECİLER
    fecr-i ati edebi topluluğundan sonra 1928 yılında Yaşar Nabi Nayır, Sabri Esat Siyavuşgil, Muammer Lütfi Bahşi, Kenan Hulusi Koray, Ziya Osman Saba, Vasfi Mahir Kocatürk, Cevdet Kudret Solok gibi biri hikayeci diğeri şair olan yedi gencin bir kitap çıkararak başlatmak istedikleri edebî harekettir.
    Yedi Meşaleciler hareketini başlatan gençlerin kimi lisede kimi üniversitede öğrencidir. Topluluğa ad olarak Yedi Kollu Şamdan, Yedi Dağın Çiçeği, Yedi Veren Yedi Ses, Yedi Yıldız gibi isimler düşündükten sonra Yedi Meşaleciler ismine karar verirler. Servet-i Fünun Dergisi'nin 22 Mart 1928 tarihli sayısında Yedi Meşale isminde bir kitap çıkaracaklarını ilan ederler. Kitap Nisan ayında piyasaya çıkar ve büyük ilgi görür. Kitaba yazılan önsözde edebi alanda neler yapacaklarını anlatılır. Kitapta her ismin bir bölümü bulunmaktadır.

Ahmet Haşim, iki ay sonra çıkan Meşale Dergisi'nde onları destekler. 1935'lere kadar hemen hemen aynı düşünceleri sürdüren Yedi Meşaleciler daha sonra kendi sanatsal kimlikleri doğrultusunda ilerlemişlerdir. Yedi Meşalecilerin ortak bir kitap yayımlamalarının nedeni "Memleketimizde son edebî cereyanları gösterecek toplu bir eser vücuda getirmek" arzusudur. Yedi Meşaleciler, eski kuşağın kendilerini küçümsemesine başkaldırmak istemişlerdir. Türk Edebiyatının asırlarca doğu edebiyatını, Tanzimat'tan sonra da Batı edebiyatını taklit ettiğini öne sürerek artık kendine dönme vaktinin geldiğini öne sürerler. Yedi Meşalecilere göre Türk Edebiyatı'ndaki asıl eksiklik, canlılık, samimiyet ve yeniliktir. Ferdi duygulardan uzaklaşılması gerektiğini savunan Yedi Meşaleciler bunları eserlerine yansıtamadılar.
    Yedi Meşaleciler, Milli Edebiyat şairlerine ve Beş Hececilere tepki olarak bu akımı oluşturmuşlardır. Yalın, kolay anlaşılır, düz anlatımlı, milli temalarla dolu bu şiir anlayışına karşı çıkmışlardır. Yedi Meşalecilerin şiir beğenilerine Faruk Nafiz Çamlıbel ve Necip Fazıl Kısakürek hâkimdir.

Yedi Meşalecilerin Özellikleri- Edebiyat Anlayışları Özet

• 1928'de kurulmuştur.
    • "Canlılık, samimiyet ve daima yenilik" sloganıyla hareket etmişlerdir.
    • "Sanat, sanat için olmalı." anlayışını benimsediler, konuları alabildiğine genişletmek istediler.
    • Olaylara daha gerçekçi yaklaştılar; iç dünyalarına, eşyaya izlenimci bir ressam gibi baktılar.
    • Sürekli yenilik için buluş adını verdikleri yeni söyleyişlerin arayışı içine girdiler.
    • Şiirlerde duygu ve hayalden çok gözlemi dile getirdiler.
    • Heceyi geliştirmeyi amaçladılar.
    • Verlaine, Mallerma gibi Fransız şairleri örnek aldılar.
    • Anadolu'yu yurtseverlik anlayışıyla anlatmayı düşünmüşlerdir; ancak pek başarılı olamamışlardır.
    • Temsilcileri: Sabri Esat Siyavuşgil, Ziya Osman Saba, Yaşar Nabi Nayır, Muammer Lütfi, Vasfi Mahir Kocatürk, Cevdet Kudret, Kenan Hulusi Koray.

YEDİ MEŞALECİLER
    Ziya Osman SABA

[/quote]

• Sanatçı, şiirlerinde çocukluk özlemi, anılara düşkünlük, ev - aile sevgisi, yoksul yaşamlara karşı utanç duyma ve acıma, Allah'a kulluk, kadere boyun eğiş, küçük mutluluklarla yetinme, ölümün yakınlığı, öte dünya özlemi gibi bireysel konuları işler.
    • Dili gayet sade ve açıktır.
    • 1940'a kadar hece ölçüsünü kullanmış, bu dönemden sonra serbest şiirler de yazmıştır.
    • Şiirlerini Sebil ve Güvercinler, Geçen Zaman, Nefes Almak adlarıyla kitaplaştırmıştır.
    • Bunun yanında hikaye kitapları yazmış ve Goncourt Kardeşlerden roman çevirileri de yapmıştır.

Cevdet Kudret SOLOK

[/quote]

• Başlangıçta gençlik dönemindeki şiir anlayışının dışına çıkmadan hece ölçüsüyle, bireysel duygularını ve karamsar iç dünyasını dile getirmiş, sonra ölçüsüz fakat uyaklı şiirler yazmıştır.
    • Kendi yaşamını da yansıttığı roman, öyküleri ve oyunları yanında onu daha çok tanıtan yapıtları, inceleme-araştırma eserleridir.
    • Eleştirel bir yöntemle açıkladığı konuları, gelecek kuşaklar için hem aydınlatan hem tartışılabilecek olan bilgi kaynaklarıdır.
    • Cevdet Kudret Türkçenin sadeleşmesini istemesine rağmen "Dilleri Var Bizim Dile Benzemez" adlı eserinde özleştirmenin sınırlanmamasının doğru olmayacağını, yüzyıllardır kullanılan yabancı sözcüklere karşılıklar bulmanın, ölü sözcükleri diriltmenin yararsız olacağını savunmuştur.
    • Birinci Perde adlı şiir kitabı; Tersine Akan Nehir, Rüya İçinde, Kurtlar adlı oyunları; Süleyman'ın Dünyası adı altında topladığı romanı; Sokak adlı öykü kitabı; Örneklerle Edebiyat Bilgileri, Türk Edebiyatında Hikaye ve Roman, Orta Oyunu adlı inceleme eserleri, Türk Edebiyatı adlı ders kitapları vardır.

Kenan Hulusi KORAY

[/quote]

• Edebiyat dünyasına adım atması öğrencilik yıllarına denk düşer. "Serveti Fünun" dergisinde yayınlanan ilk hikayelerinin ardından, aynı dergiye yazan diğer altı arkadaşı ile birlikte, edebiyatımızda "Yedi Meşaleciler" diye anılan topluluğu oluşturdular.
    • İçlerindeki tek hikaye yazarıydı. Yaşadığı sürede beş hikaye kitabı yayınlamış, "Osmanoflar" romanı ve kısa hikayelerinin bir çoğu gazete sayfalarında kaybolup gitmiştir.
    • Gazeteciliğinin de etkisiyle küçük hikaye tarzını benimseyen Kenan Hulusi, Cumhuriyet döneminde korku türünde örnekler veren ilk hikayecidir.

Yaşar Nabi NAYIR

[/quote]

• Edebiyatımıza Yedi Meşalecilerle birlikte şair olarak girdi. Zamanla bütün edebi türleri denedi. Roman yazdı, manzum destan yazdı, inceleme ve gezi kitapları çıkardı, makaleler, fıkralar yazdı.
    • Ancak edebiyatımızda bunlarla değil yayıncılığıma unutulmayacak olan sanatçı, asıl ömrünü verdiği Varlık dergisiyle anılacaktır. Onun adıyla özdeşleşen en önemli yapıtı hiç kuşkusuz kırk sekiz yılını verdiği bu dergidir.
    • Şiirleri yazıldıkları dönemin biçim özelliklerini yansıtır. Ancak çevreyle ilişkileri olmayan, insan ve toplum üzerinde gözlemlere dayanmayan şiirlerdir bunlar. Yazarın iç dünyasını yansıtmaktan da uzaktırlar.
    • Kahramanlar, Onar Mısra adlı şiir kitapları; Bir Kadın Söylüyor, Adem ile Havva adlı romanları; inkılap Çocukları, Köyün Namusu adlı oyunları; Atatürkçülük Nedir, Dost Mektupları gibi inceleme eserleri vardır.

Vasfi Mahir KOCATÜRK

[/quote]

• Halk şiirlerinin biçimsel özelliklerinden yararlanarak hece ölçüsüyle ulusal, epik, lirik şiirler yazmıştır.
    • Manzum oyunlar da denemiş olan Kocatürk, bir sanatçı olmaktan çok, edebiyatla ilgili kitap ve araştırmalarıyla tanınmıştır.
    • Tunç Sesleri, Geçmiş Geceler, Bizim Türküler, Ergenekon adlı şiir kitapları; Yaman, Sanatkar adlı oyunları; Yeni Türk Edebiyatı, Divan Şiiri Artolojisi, Türk Edebiyatı Tarihi adlı araştırma inceleme eserleri vardır.

Sabri Esat SİYAVUŞGİL

[/quote]

• Fotoğraf gözlemciliğiyle çevresini gözler ve izlenimlerini şiirine aktarır. Ancak Yedi Meşaleciler içinde başladığı şairliğe daha sonra veda eder ve daha çok çevirilerle ve inceleme yazılarıyla edebiyat hayatına devam eder.
    • En güçlü yanı çevirilerinde görülür. Ancak kendisi mesleğinin psikoloji olduğunu ve mesleğine sadık kalabilmek için sevmesine rağmen şiir yazmadığını söylemiştir.
    • Odalar ve Sofalar adlı şiir kitabının yanında inceleme eserleri ve roman çevirileri vardır.

Muammer Lütfi BAHŞİ

[/quote]

• Asıl mesleği Avukatlıktır.
    • Arapça ve Farsça bilen şair Yedi Meşale grubu içinde edebi faaliyetlerini sürdürdü.
    • Edebiyat alanında çok fazla yapıt vermedi.
    • Türk Akdeniz ve İlk Kurşun adlı yapıtları vardır.
    • Resmi Gönderi

KAR İLE İLGİLİ YAZILMIŞ BİR KAÇ ŞİİR VE ŞAİRLERİ

1. Sezai Karakoç
    s-4a4581b9442278305eb4dd92d0ded4dcee4aaebb.webp
    "Ben bu şiiri yazdım aşık çeşidi
    Öyle kar yağdı ki elim üşüdü
    Ruhum seni düşününce ışıdı
    Her şeyi beni anlayınca anlayacaksın"
    2. Ahmet Muhip Dıranas
    s-67aabf4fa58335bd2cd472ec28b89f8408f70e16.webp
    Kardır yağan üstümüze geceden,
    Yağmurlu, karanlık bir düşünceden,
    Ormanın uğultusuyla birlikte
    Ve dörtnala dümdüz bir mavilikte
    Kar yağıyor üstümüze, inceden.
    3. Metin Altıok
    s-51def957cceb0dd8adf37d08cf8203337ba80ee1.webp
    "Bu karlı kış gününde.
    Güngörmüş dağlara karşı
    Sımsıcak öpüşürdük sarılıp birbirimize.
    Sevgilim, yanımda olsaydın keşke!"
    4. Cenab Şahabettin
    s-374db82a32a63b9a3be158484155bef7a8a048a3.webp
    "Karlar.. bütün elhânı mezâmir-i sükûtun,
    Karlar.. bütün ezhârı riyâz-ı melekûtun..."
    5. Yahya Kemal
    s-478b051ca8a5d640bd7bfcc991ec10c630fe01c7.webp
    "Bin yıldan uzun bir gecenin bestesidir bu;
    Bin yıl sürecek zannedilen kar sesidir bu."
    6. Necati Cumalı
    s-3f7e54fcbf9ba993ecfc6e31b419163d416e0fb7.webp
    "Gençtik âşıktık deliydik
    Seviştikçe ağardı karanlıklar
    Bunca dağın karlarını erittik"
    7. Ataol Behramoğlu
    s-363faf307c96b157415b7c4a7d6411b39692cd45.webp
    "Beyaz ipek gibi yağdı kar
    Bir kız kardan hafif yüreğiyle
    Geçip gitti güvercinleri anımsatarak."
    8. Behçet Aysan
    s-7679c5b49727ebf08a2a281caf5eacdd740cf5ed.webp
    "kar yağıyor dışarda
    mektubun yeni gelmiş
    istanbul
    kokuyor."
    9. Cahit Sıtkı Tarancı
    s-c0dcbb2d92bfd83f6bac2b88bd420c74164843aa.webp
    "Bir hicret sevdasıdır ruhumu sardı yine.
    Ruhum gibi pervasız yoldaşlar da bulundu.
    Ruhum karıştı gitti bu kar tanelerine;
    Şimdi yağan kar değil, ruhumdur kar yerine."
    10. Nazım Hikmet Ran

s-87a167a493c4dfde817e59287a577bda361e28d0.webp
    "Lambayı yakma, bırak!
    Kalbe bir bıçak gibi giren hatıraların
    dilsiz olduklarını anlıyorum.
    Kar yağıyor...
    ve ben hatırlıyorum."

• Resmi Gönderi

Son 2 mesajın sabaha okunacak..Yattım ben hayırlı cumalar ola @FOREVERSYSTEM

Oku dayı kar ile yazılan güzel şiirler de var. Hiç olmazsa şiirlerde yaşayalım karın keyfini :)

• Resmi Gönderi

"Karlar.. bütün elhânı mezâmir-i sükûtun,
    Karlar.. bütün ezhârı riyâz-ı melekûtun..."

Bu şiir için bir şeyler yazmak gerek ama bende o kadar bilgi yok :)

• Resmi Gönderi

Avazeyi bu aleme Davut gibi sâl.
    Bâki kalan bu kubbede bir hoş sâdâ imiş.

Issız adam bu söz bakiye mi ait? paylaşılan sözlerin kime ait olduğunu da yazarsak akılda kalıcı olur teşekkürler ;)

• Resmi Gönderi

Harici İçerik youtu.be
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.