Güneydoğu Anadolu Bölgesi Meteorolojik Hava Durumu Yorum Konusu

• Kuruduk yaw ew çiye

Aynen vallahi döngü ne kadar erken kırılırsa bizim hayrımıza.Xude mezıne Bu sene kıştan istedigimiz yağışı alamadik bari diger aylarda alalim.Ama durum pek iç açici görünmüyor en azindan mart için.

:I

• Aynen vallahi döngü ne kadar erken kırılırsa bizim hayrımıza.Xude mezıne Bu sene kıştan istedigimiz yağışı alamadik bari diger aylarda alalim.Ama durum pek iç açici görünmüyor en azindan mart için.

"Hamravat suyu dondu, Dicle'de dört parmak buz"

Ahmet Arif bu dizeleri hangi kış yazmış acaba ?

• Karacadağın lavlari bu kadar akıcı olmasaydı güneydoğu şu an dünyanın en yüksek bölgesi olurdu ?

• Resmi Gönderi

Karacadağın lavlari bu kadar akıcı olmasaydı güneydoğu şu an dünyanın en yüksek bölgesi olurdu ?

Cat pat anladim ama zamanın varsa,az daha ayrıntı yazarsan seviniriz abim.

Bilgi bilgidir :alkıs:

• Cat pat anladim ama zamanın varsa,az daha ayrıntı yazarsan seviniriz abim.

Bilgi bilgidir :alkıs:

Şimdi hocam burda viskozite denilen kavram öne çıkıyor bunu basitçe akmaya karşı gösterilen direnç olarak düşünebiliriz viskozite sıcaklık ve maddenin bileşimlerinden etkileniyor. Karacadağ içerdiği mineraller nedeniyle viskozitesi az olan bir volkanik dağ(ki lavların Suriye'ye kadar ulaşması bunu kanıtlıyor) eğer viskozitesi daha yüksek olsaydı daha dar bir çevrede yayılım gösterirdi ve lavlar olduğu yerde katılasarak rakımımız 9000 10000(evet metre ?) civarı olurdu

• Şimdi hocam burda viskozite denilen kavram öne çıkıyor bunu basitçe akmaya karşı gösterilen direnç olarak düşünebiliriz viskozite sıcaklık ve maddenin bileşimlerinden etkileniyor. Karacadağ içerdiği mineraller nedeniyle viskozitesi az olan bir volkanik dağ(ki lavların Suriye'ye kadar ulaşması bunu kanıtlıyor) eğer viskozitesi daha yüksek olsaydı daha dar bir çevrede yayılım gösterirdi ve lavlar olduğu yerde katılasarak rakımımız 9000 10000(evet metre ?) civarı olurdu

Ahahaha mükkemel =D .Lavlarin viskozitesi düşük oluyor genelde o zaman.

Viskoziteden rakima güzel ilişki varmiş.Lisede bal vs su ornegi verilirdi :)

• Bölgenin Şubat ayı yağışı 23.8 mm, normali 82.2 mm ve 2020 yılı Şubat ayı yağışı 72.2 mm'dir. Yağışlarda normaline göre %71, 2020 yılı Şubat ayı yağışlarına göre %67 azalma gerçekleşti.

Marmara

• Mkaymaz21 hocam rüzgar bu kadar siddetliyken sıcaklıklar niye yüksek kalıyor cuma günü Perşembe akşamı falan

Çok derin Ab den dolayi.Üstümüzdeki soğuklarin yeryüzüne inmesini engelliyor.Bir nevi soğuklari kırıyor diyebiliriz.Yoksa normalde sıcak hava yükselme eğiliminde soğuk hava ise alçalma egilimindedir.

alcak-yuksek-basinc.jpg

• Rüzgar hızının bu kadar şiddetli olmasinin sebebide bu 998mblık AB. Çünkü bölgeler arasi basinc farki rüzgar hızıyla doğru orantılı.

• Peki bu rüzgarın boşa mı gidecek havayı soğutmayacak mi? Cuma günü kuvvetli rüzgar in etkisiyle gercek sıcaklık degil de hissedilen sıcaklık dip seviyede olacak. Yukarida acıkladim zaten gercek sıcaklık neden yüksek oldugunu. Aşağıya da rüzgar in hissedilen sıcaklıkla ilişkisi birakiıyorum:

Rüzgar Etkisi (Wind Chill)

WIND CHILL, Hava hareketinin (rüzgarın) cilt üzerine yaptığı soğuma etkisinin bir ölçüsüdür. Vücut üzerine esen rüzgar sebebiyle vücut hızla ısı kaybeder. Ancak wind chill gerçek bir soğukluk ölçüsü değildir. İnsanların yaşına, cinsiyetine, genetik yapısına, kültürüne ve psikolojik durumuna göre hissedilen etki farklıdır. İnce ya da nemli giysiler wind chill indeksinden daha fazla ısı kaybına ve olumsuzluğa neden olabilir.

199-sicaklik_ruzgar.gif

• Peki bu rüzgarın boşa mı gidecek havayı soğutmayacak mi? Cuma günü kuvvetli rüzgar in etkisiyle gercek sıcaklık degil de hissedilen sıcaklık dip seviyede olacak. Yukarida acıkladim zaten gercek sıcaklık neden yüksek oldugunu. Aşağıya da rüzgar in hissedilen sıcaklıkla ilişkisi birakiıyorum:

Rüzgar Etkisi (Wind Chill)

WIND CHILL, Hava hareketinin (rüzgarın) cilt üzerine yaptığı soğuma etkisinin bir ölçüsüdür. Vücut üzerine esen rüzgar sebebiyle vücut hızla ısı kaybeder. Ancak wind chill gerçek bir soğukluk ölçüsü değildir. İnsanların yaşına, cinsiyetine, genetik yapısına, kültürüne ve psikolojik durumuna göre hissedilen etki farklıdır. İnce ya da nemli giysiler wind chill indeksinden daha fazla ısı kaybına ve olumsuzluğa neden olabilir.

199-sicaklik_ruzgar.gif

Elinize sağlık ??