Veri Paylaşımı, Değerlendirme, Analizler

• Aynen Harun abi bende zaten o manada söylemek istemedim. Şimdi kışın son bölümü atmosfer kendini yavaş yavaş bahara hazırlayacak. Majör SSW bir yana fazların zayıflığı bir yana direkt endeks ve modellere kararlı karasız etki ediyor. Şu an her şey çorba olmuş bir kaç güne temel olarak anca oturur. Tek emin olabildiğimiz nokta güneye soğuk bir salınım ineceği. Bekleyelim görelim inşallah. Hayırlı geceler.

GFSOPNH18_384_1.png

Tabi ne olacağını bilemiyoruz ama genel bir yorum yapınca azorun koridoru açması,zonal rüzgarların negatife inmesi,ao nun düşmesi artık kesin. uzun vadeli gibi görünse de ana fikir belli. Split ihtimalleri de artabilir bu kadar ısınmadan sonra. İzleyip görecez,iyi geceler sana da ❤

• Resmi Gönderi

Arkadaşlar hepimiz deprem bölgesi için sistem istemiyoruz ama şöyle bir de sorun var kuraklık oda en az deprem kadar bir afet birde şuan ki yüksek basınç yüzünden bölgede geceleri kuvvetli ayaz oluyor sistem olsa en azından hava bulutlanır daha yumuşar diye düşünüyorum tabiki takdiri ilahi

• Bundan sonrası için ne bekliyorsun Harunsalman ?

Azorun kutbu yaracağını düşünüyorum gfs devamında saçmaladı bana göre. İtalyaya iner sistem sonra yavas yavas ülkemize gelir. Batıda da güzel kar bırakır.

• ao.gefs.fcst.png

nao.gefs.fcst.png

ensplume_full.gif

Başka zaman olsaydı bu görüntülere ateş ederdik ama maalesef çok kötü bir zamandan geçiyoruz.

Hava tahmin sitesi olarak en azından önümüzdeki süreç için 3-5 kelime yazalım. Veriler genel anlamda olumlu ve bir sistem potansiyeli taşıyor. AO'da nötr hareketlenme var ve senaryoların %70'de bunu destekliyor. Aynı şekilde NAO endeksinde de tam Mart ayının ilk günlerinde nötre doğru hareketini görüyoruz. Buradaki senaryoların kafası biraz karışık. Yarı yarıya pozitif ve negatif hareketlenmeler var ilerleyen günlerde NAO'da değişiklikler görürüz. MJO'da çembere giriyor ve dönüş yaparak tekrardan faz 5'e geçiyor. Yine Mart'ın ilk günleri. Burada da değişiklikler görebiliriz ama şu an için veriler olumlu. Genel olarak Mart ayının ilk günlerinde sistem ihtimali mevcut. Bu sistemde ciddi bir potansiyele sahip. Avrupa riski mevcut. Verileri ve modellerin senaryolarını takip edelim.

Herkese hayırlı geceler.

• Estimator Avrupaya kaçma ihtimali şuanda düşük görünüyor ao ve nao nötr yada hafif pozitif ayrıca mjo 5 ve 6 larda dolaşıyor şuan ki verilerde ya bize gelir yada abd kanadaya kaçar

• Estimator Avrupaya kaçma ihtimali şuanda düşük görünüyor ao ve nao nötr yada hafif pozitif ayrıca mjo 5 ve 6 larda dolaşıyor şuan ki verilerde ya bize gelir yada abd kanadaya kaçar

Şu anki verilere göre Avrupa riski evet düşük. Şimdilik maxımum italya olur. O bile bizim için sistem demektir. Zonal rüzgarlarda şu sıralar -15 civarında ama Avrupaya herhangi bir sistem göremiyoruz.

Yani demekki sadece zonal rüzgarlara bakarak konuşmamak gerekiyor. Temel endeksler çok önemli. Takip edelim. Özellikle modellerin senaryolarını.