Sonbahar Tahminim

• Merhabalar. Geç olsun güç olmasın diyerek giriş yapayım yazıma. Fazla lafı dolandırmak istemiyorum aslında. Biliyorsunuz ki birçok kurum ve kişi sonbahar tahminlerini çoktan yaptı, aşağı yukarı hepsi yağışlı ve ılık bir sonbahar sezonu bekliyorlar. Benim bu beklentilere katıldığım tek kısım yağış. Kısacası hafif negatif ao + pozitif nao + pozitif pna pdo + mjo faz 8-1-2-3-4 + negatiften pozitife meyilli doğulu qbo + hafif el nino enso içerikli bir sonbahar bekliyorum. Detay ve veri aşıkları dediğim parametreleri inceleyebilirler. Kolaylık olması açısından bu saydıklarımın bileşimi sonucu oluşan sinoptik deseni de buraya atıyorum :

Görüldüğü üzere soğuk tarafta kalıyoruz, Azor-İskandinav ybnin aktif ve güçlü olduğunu görüyoruz.

Yağış ise bu şekilde :

Ülkemizde yağışın normaller üstünde olduğunu görüyoruz.

Bu durumu temel alarak; Eylül ayının 25'inden itibaren Ekim ayının başına kadar serin, sonrasında yaklaşık 15 günlük kurak ve ılık dönem (pastırma yazı) beklentisi, Ekim ayının ikinci yarısından itibaren hem soğuk hem de yağışlı bir sonbahar beklentisi içindeyim. Kış erken gelebilir, Kasım ayında düşük rakımlı iller karla tanışabilir.

2018-2019 KIŞI HAKKINDAKİ İLK İZLENİMİM

Sonbahar nasıl geçerse kış da öyle geçer mantığı vardır ve bilimsel olarak da kanıtlanmıştır (Özellikle soğuk kasım-soğuk kış durumu). Eğer sonbahar beklentilerim dahilinde gerçekleşirse önümüzdeki kış mevsiminin de sert geçmesi beklenebilir. Şuanlık verilerden daha çok, doğaya bakılarak kış tahmini oluşturulması daha akla yatkındır (Ağaç, böcük durumu vs.). Doğaya baktığımda ise geçen senenin aksine bu yılın sert kışa gebe olduğunu ve doğanın telaşlı bir hazırlık yaptığını anlayabiliyorum.

İlerleyen haftalarda veriler netleştiğinde kış hakkında son sözü söyleriz. Şimdilik sizleri sonbahar tahminimle başbaşa bırakıyorum. Sevgiler.

TUCKBOİ