ISLAM-İMAN-İLMİHAL KONULARI

• Insanlar katlediyo doğayı birde olur olmaz yerde edersen kabul olmazki temmuzda et mesela yağcakmi bakalim

Öyle bir şey kastetmediğimi biliyorsun hocam mevsimindeki de pek etkilemiyor bence

• Insanlar katlediyo doğayı birde olur olmaz yerde edersen kabul olmazki temmuzda et mesela yağcakmi bakalim

Dua'nın vakti saati günü olmaz. Bazı özel günler saatler vardır. Öyle olsaydı Peygamber Duâ etmezdi.

• Olaya şöyle yaklaşalım. Atmosfer'e Duâ etki etmez diyorsun. Bak Süper bilgisayarlar bile Atmosfer'i çözemiyor. Aciz kalıyorsun. Peki onlar neyi eksik yapıyor.

Gözle görülür somut belli bi düzeni yok çünkü belli etkenler var ama hiçbir zaman belli bi düzeni yok 100 kmlik kayma bile bir çok şeyi değiştiriyor ve genel anlamda belli düzenli etkenler içerisinde mevsime uygun değişken hava olayları yaşanıyor

• Resmi Gönderi

SnowTime saygı duyarım söylediklerine. Ancak herkesin farklı bir inanışı var. Elbette yağmur yağması veya kar yağması için ne kadar şart var, neler olması gerekiyor vs. Bunları görüyoruz. Ancak insanlar yağmur duası ederek Allah'a sığınıp bu nimetini insanlardan esirgememesini diliyorlar. Ben bu duayı etmedim. Ama hangi kötü durumda olursak olalım, allahım sen yardım et, Allah korusun, Allah bağışlasın, Allah beterinden korusun... bunun gibi birçok duayı günlük yaşantınızda sıkça kullanıyoruz hepimiz. Her iyi şeyin olmasını istediğimizde, kötü bir şeyin olmamasını istediğimizde Allah'a sığınıyoruz da, Allahın nimetlerinden birini istediğimizde neden bu kadar farklı karşılıyoruz?

• SnowTime saygı duyarım söylediklerine. Ancak herkesin farklı bir inanışı var. Elbette yağmur yağması veya kar yağması için ne kadar şart var, neler olması gerekiyor vs. Bunları görüyoruz. Ancak insanlar yağmur duası ederek Allah'a sığınıp bu nimetini insanlardan esirgememesini diliyorlar. Ben bu duayı etmedim. Ama hangi kötü durumda olursak olalım, allahım sen yardım et, Allah korusun, Allah bağışlasın, Allah beterinden korusun... bunun gibi birçok duayı günlük yaşantınızda sıkça kullanıyoruz hepimiz. Her iyi şeyin olmasını istediğimizde, kötü bir şeyin olmamasını istediğimizde Allah'a sığınıyoruz da, Allahın nimetlerinden birini istediğimizde neden bu kadar farklı karşılanıyor?

Dediğim gibi insanların bunları yapmasında bi anormallik veya uygunsuzluk yok ama bunların atmosferi etkilediğine inanmıyorum demek istiyorum

• Materyalist bakış açısından bakıyorsunuz. Bazı ilahi olayların şak diye zuhur etmesini bekliyorsunuz. Böyle birşey hiç bir zaman olmadı. Nadir olaylar hariç. Yağmur duası'nı Peygamber yapmış ve tavsiye etmiştir. Buna inanmıyorum demek sıkıntıya vesile olur. Peygamber'in yaşadığı dönemde bile kuraklık olmuş. Yani Allah sevdiği kula bile zorluk vermiş.

• Resmi Gönderi

Dediğim gibi insanların bunları yapmasında bi anormallik veya uygunsuzluk yok ama bunların atmosferi etkilediğine inanmıyorum demek istiyorum

Elbette inanıp inanmamak herkesin kendi bileceği iş. Saygı duymaktan başka bir şey yapamayız

• Teşekkür ederim anlayışınız için gayet verimli bir sohbetti benim için

• Teşekkür ederim anlayışınız için gayet verimli bir sohbetti benim için

Sana şunu belirtmek isterim kardeşim. Senin yaşadığın çelişki sadece hani yağmur duası pek işe yaramıyor inanmıyorum dersen. Peygamber'i yalanlamış olursun. Bunu da belirteyim aklında bulunsun.

• Resmi Gönderi

Teşekkür ederim anlayışınız için gayet verimli bir sohbetti benim için

Rica ederim ne demek. Yaşım henüz küçük ama bu konular önemli konular. Yaratıcımızı bilmek kendimizi bilmek demektir.

• Dünya'ya yön veren bazı Müslüman mucit Âlimler.

Uluğ Bey.

Uluğ Bey’e Batılı bilim adamları, “15. asrın astronomu” unvanını vermişlerdir. Ayrıca Milletlerarası Astronomi Derneği tarafından Ay’ın görünen yüzeyinde bir bölgeye “Uluğ Bey Krateri” adı verilmiştir. Bu müstesna âlim, matematikçi, astronom, edip ve şair olmasının yanı sıra Kur’ân-ı Kerîm’i 7 kıraat üzere okuyacak kadar kıraat ilmine sahip bir şahsiyetti.

• Snowtime yorumunu okudum. Meteorolojik olaylar ile ilgili Kur'an-ı Kerim'de birçok ayet var. Yağmuru vd yağış türlerini yağdıran Allah'tır. Dilediği yere dilediği kadar yağdırır. Herşeyi yaratan Odur. Dolayısıyla olayı sadece doğaya nispet etmek doğru değildir. Allah'ın evrende kanunları vardır. Bunlara sünnetullah denir. Bir ilahiyatçı akademisyen olarak bu yorumu yazmak istedim. Umarım faydalı olur.

• Snowtime yorumunu okudum. Meteorolojik olaylar ile ilgili Kur'an-ı Kerim'de birçok ayet var. Yağmuru vd yağış türlerini yağdıran Allah'tır. Dilediği yere dilediği kadar yağdırır. Herşeyi yaratan Odur. Dolayısıyla olayı sadece doğaya nispet etmek doğru değildir. Allah'ın evrende kanunları vardır. Bunlara sünnetullah denir. Bir ilahiyatçı akademisyen olarak bu yorumu yazmak istedim. Umarım faydalı olur.

Allah meteorolojiye mudahele etmez atmosferin keyfine bagli yagip yagmayacağı allah yaratır düzeni kurar o insanlarin tahribatina ve uzay olaylarina göre gunese gore yağdırır

• Allah meteorolojiye mudahele etmez atmosferin keyfine bagli yagip yagmayacağı allah yaratır düzeni kurar o insanlarin tahribatina ve uzay olaylarina göre gunese gore yağdırır

Allah bilir geleceği allah mudahele etmez aslında dunyasal olaylara Kaderde yazili ama Atmosferin isleyisine göre :)

• Allah düzeni kurar yaratır gelecegide bilir mesela insanların dua edeceğini de bilir onlar dua ettiği icin yagdirmis olur atmosferi düzenlemiştir zaten ona göre

Mesela insanlar dua etcegi icin atmosferin kaderi yazılıdır yani dua ile değil doğaya bagli insallah anlatmisimdir