ISLAM-İMAN-İLMİHAL KONULARI

• @UsTaD hocam merhaba sana bir kaç konuda birkaç soru soracağım.Malum baharın gelişi ile ekim dikim işleri başladı. Sebze meyve olarak.şimdi sana soracağım konu ben aşılama yapacağım fakat aşılamanın günah oldugunu iddaa edenler var senin düşüncen nedir.

• mevye vermeyen kısır (pic) diye tabir edilen meyve agaçlarını aşılama yapsak hangi agaçtan hangi agaca aşılama yapılır.?
    Ben şöyle bir olay duydum kısır bir erik agaçına armut aşılanmaz deniliyor yada erik agacına kiraz aşılanmaz günah deniliyor senin düşüncen nedir.?

• @whisper hocam senin de yaşın itibari ile konuyu cevaplanmanı istiyorum.
    Ona göre benim arka bahçede operasyon yapacağım.

• Resmi Gönderi

>>WinteR<<>>>WinteR<<< yazdı:@whisper hocam senin de yaşın itibari ile konuyu cevaplanmanı istiyorum.
    Ona göre benim arka bahçede operasyon yapacağım.
    [/quote]Zaten akıl süzgecinden geçtiğinde de takılıyor.Bu gibi şeylere üstad kızar.Dinen kurallar var mantığı bir kenara attık.
    Canlı işte,onun anatomisini bozmak,oynamak günahtır.

Bir ağaca farklı bir ağacın aşısını yapmak caiz mi?
    Bir meyve ağacına başka bir meyve ağacının aşısını yapmak caiz midir? Bir meyve ağacına farklı bir meyve ağacının aşısı uygulanabilir mi?
    Bir meyveye farklı cins meyve aşısı uygulamak o ağacın fıtratını bozacağı için caiz görülmemiştir.
    Kur'ân-ı Kerim'de "Allah (cc)'ın yara¬tışını (fıtratı)" bozanlar şeytanın dostu olup hüsrana uğrayanlar olarak nitelendirilirler.
    “Ve onları mutlaka dalâlete düşüreceğim, hem onları şübhesiz boş temennîlere sevk edeceğim, hem onlara kesinlikle emredeceğim de gerçekten hayvanların kulaklarını yaracaklar ve (yine) onlara mutlaka emredeceğim de Allah’ın yarattığını şübhesiz değiştirecekler” (dedi). Artık kim Allah’ı bırakıp da şeytanı dost edinirse, o takdirde muhakkak ki apaçık bir zararla hüsrâna uğramış olur.”(Nisa, 119)
    Fakat -zararlı böcek ve haşerelerden korumak için- daha faydalı olmaları söz konusu ise, alimler bu tarz bir aşılama yapılmasının caiz olduğunu ve bunun fıtratı değiştirme sayılmayacağını söylemişlerdir. Nitekim Peygamberimiz zamanında hurma ağaçları aşılanmaktaydı.
    Rasululah Efendimiz (asm) Medine'ye geldiklerinde halkın hurma çiçeklerini aşıladıklarını görmüş ve:
    "Bunun faydalı olacağını sanmıyorum", ya da, "bunu yapmasanız belki de daha iyi olur" buyurmuş, onlar da aşılamayı terk etmişlerdi. Sonunda verimin düşük olduğu kendilerine hatırlatıldığında da "faydalı ise yapsınlar. Ben sadece zanla konuştum. Zandan dolayı beni muahaze etmeyin. Ama size Allah (cc)'tan gelen bir şeyden söz edersem onu hemen alın... “Siz dünya işinizi iyi bilirsiniz" buyurmuştu.
    Kaynak: Faruk Beşer - Fetvalarla Çağdaş Hayat

• Resmi Gönderi

Bizde yoz erik derler,ona iyi meyve versin diye erik aşısı yapılabilir.Kisir ağaca cinsi ne ise o aşı edilir.
    Yada Üstad bugun gelir erik sapiyla bize dalar @>>>WinteR<<< :lol: :ehuehu:

• hocam bu işi ticaret olarak yapanlar var onlar tamamen usülsüz yapıyorlar. Ayrıca meyve sebze ürünlerinde hızlı büyütme ilaç ve teknikleri kullanıyorlar.Bu kişiler yukarda bahsi geçen kuranı kerim deki hadisler bunlar için geçerli.
    Benim anlatmak istediğim olay ise çevremizde olan meyve agacları hakkında tamamen ticari amaç gütmeden insanlara ve hayvanların yararlanması için yapılan aşılar.

• 1.inci sorum yukardaki 2. Sorum ise erik agacına mesala şeftali agacı aşlanırmı. Yada elma agacına kiraz agacı gibi.bunun dinen ticari amaç olmadan sakıncası varmı.?

• Resmi Gönderi

Ticaretle bir alakası yok,erigi erige kirazı kiraza aşı yapacaksın diyor.Fitratini bozma diyor.Mahallede olsa da,dağda olsa da aynı sonuç.Verimli ve yenilebilir duruma gelsin diye kötü meyva veren ağac yine kendi cinsiyle aşı yapılacak.
    İşi ticarete döküp haksız kazanç ta zaten dinen de hukukende yasak.

• @>>>WinteR<<< hocam erik ağacına armut armut ağacına erik aşılamak caizdir hiç bir sıkıntı yoktur. Için rahat olsun kusura bakma mesajını geç gördüm böyle sorular sorun canımı yiyin :D

• Resmi Gönderi

@>>>WinteR<<< hocam erik ağacına armut armut ağacına erik aşılamak caizdir hiç bir sıkıntı yoktur. Için rahat olsun kusura bakma mesajını geç gördüm böyle sorular sorun canımı yiyin :D

@UsTaD :lol: Nasıl? Sadece o yazdıkların mı caiz?

• Resmi Gönderi
  • hocam ben şu şekilde biliyorum siz nasıl düşünürsünüz. Erik ile kiraz aynı gruptandır.çünkü saplarını kıyasladığınızda kirazla aynıdır. Elma ile de armut aynıdır.şeftali ile kayısı ise aynı meyvedir nasıl diye soracak olursanız şeftali ve kayısı dala sabit şekilde tutunur bir sapı yoktur.
    Aynen şöyle
    yEm6ZM.jpg
    nRkQ31.jpg
    Bakınız ana dala sabit şekilde duruyor bu iki meyvede digerlerinin sapı var ve yukarıda bahsettigim gibi kiraz ve erik sapları ince elma ve armutun sapı kalın