İstanbul Meteorolojik Hava Durumu Yorum Konusu

• Meteoroloji pazar günü kıyılara karla karışık yağmur demiş doğru mu acaba ben pek sanmıyorum ama

Anadolu yakasının kıyı ilçeleri eriyen kar yani su oranı yüksek kar alma ihtimalinden dolayı Mgm kky koymuştur
    Ama bu döngü belli bir süre sonra yani gece saatlerinde düzelecek

• Anadolu yakasına -8 giriyor Pazar günü sizce örtü için yeterli olur mu Sibirya yb ile geliyor sistem biliyorum ama etki olarak çöl bilmiyorum amatör olarak takip ediyorum hava playlarını

Pazar günü geceden itibaren kar tutma olasılığı yüksek

• Herkese selamlar. Yetkili arkadaşlar Istanbul-Esenyurt civarında kar tam olarak ne zaman başlar ve ortalama ne kadar kar kalınlığı olur, pazar günü yoğun kar olur mu ?

• Herkese selamlar. Yetkili arkadaşlar Istanbul-Esenyurt civarında kar tam olarak ne zaman başlar ve ortalama ne kadar kar kalınlığı olur, pazar günü yoğun kar olur mu ?

Detayları yarın akşam konuşalım hocam şuanlık biraz erken

• Az evvel GFS yağış haritasını inceledim. Sanki 1987 ile tıpatıp gibi geldi. Şöyle ki; 1987’de malumunuz olduğu üzere ilk karı kimse beklemiyordu. Biz Zeytinburnu’nda denize yaklaşık 600-700 metre uzaktaydık. İnternet, cep tlf vs yok, hatırladığım kadarıyla 3 kanal vardı: TRT1, TRT2 ve Star TV. Sabaha karşı tipi başladı, sabah baktık her yer bembeyaz, aylardan: Mart o sebeple herkeste bir şaşkınlık. Aralıksız 1-1,5 gün yağıp durdu, “heh bitti” deyip evlerin önünü temizledik ama hava buz kesmişti, istediğin kadar temizle, o nefesini kesen beyazımsı ortam sanki kalmıştı. Neyse, biz tam temizledik derken 3-5 saat sonra yeniden tipi başlamıştı, bu da yine 1 gün kadar sürmüştü, bitti deyip yeniden dışarı çıktık, yine kar temizliği vs derken, hoop 6-7 saat aradan sonra bir daha vurmaya başlayınca, “E yeter yahu” deyip herkes kaderine razı olmuş gibiydi.

Şu anki yağış haritasına bakınca sanki 1987’ye benzer gelecek diye düşünüyorum.

• Bir iç Anadolu lu olarak hep şu dek yağışının gelişini izlemek istemisimdir zamanım olsada İstanbul'a gelip dek gelişini izlemek isterdim

Vallahi çok heyecanlı oluyor sanki tsunami gibi imkanım olursa bu sistemde videosunu çekeceğim inşallah

HEDEF HAVA HARP OKULU ✈

• Sistemin ilk günü yani Pazar günü biraz sancılı geçebilir bazı durumlar kafamı karıştırıyor bakalım neler olucak

• Resmi Gönderi

Modelde gördüğüne bağlı kalıp sağdan soldan duyduğun şeyleri ama özellikle olumsuz şeyleri dillendirip duruyorsun. Başka ortamlarda bulunamayıp gelip burada ortamı bozabileceğini sanıyorsan yanılıyorsun Karayelciiii ya attığın mesajlara çeki düzen ver ve kurallara uy ya da bu forumda yer edinemeyeceğini bil.

• Benim demek istediğim o değildi aslında sistemin ilk saatlerinde (Pazar günü ) SAHİL kesimler eriyen kar alabilir bu şartlar akşam düzeliyor zaten akşam soğuklar tutacak duruma geliyor zaten (Bu sorun sadece sahiller için var şuanlık)
    Yağışın en etkili günü Pazartesi siklon + Dek şartları uygun

• Benim dediğim olayı Ecmwf'de gördüm sahiller için sıcaklık yeterli olmuyordu bende bunu temkinli olmak için dedim hemen lafımı çarpıtmayın bu sorun Gfs'te yok bile zaten kısa süreli bir sorun Gece saatlerinde sıcaklık sahiller için uygun oluyor