Marmara Bölgesi Yorum Konusu { Sorumlusu Estimator }

• valla 17 ocak sistemini hatırlıyorum tamamen aynı konumda o kadar fazla yağmıştı ki benim bir 1.83 boyum bir ara yürürken aniden bütün bacağımın girdiğini gördüm ama aşağı özlüce tarafı da çok sağlam değil hem sanayiye çok yakın hem de çok fazla trafik ve insan var bizim kesim daha yukarıda belediye gelmeye bile uğraşmıyor

• 16-17 Ocak sistemini değişmem buna. Lapa lapa göz gözü görmeyecek şekilde sabaha kadar aralıksız yağmıştı. Bizde de 15 cm olmuştu arkasından da sağlam bir don oldu ve 6. gün kar yerden tamamen kalktı. Bu sistemin devamını bilmiyorum ama şu ana kadar ki kısmı yanından bile geçmez Bursa’nın doğu kesimi için. Özellikle ova için

• çok uyuz oldum ya abi deseki mgm normal kar orta kar seviyesinde olacak bende beklenti içine girmem

Ama yoğun kar diyor umut ediyorsun seviniyorsun hüsranla sonuçlanıyor

Valla deli oldum ya

Yagsammi yaģmasammi. Modunda

Varsa Paran Cümle Alem Kulun Yoksa Paran Cehennemdir Yolun.... B)

• bu gece umudum.azda olsa var belki 10 cm.15 cm olur bir ümit bekleyip gidecez bu gecede yaģmazsa defteri kapatırız ?? :-P

• Bu kar işi çok başka bir iş. Mesela 16-17 Ocak sistemi İstanbul’da iyi olmamıştı ama biz Bursa olarak kopmuştuk. Bu sistemde de İstanbul kopuyor biz iyi değiliz. İnanın bana bu iş sadece rakım işi de değil. Bir sistemle şehrin uyuşması adeta entegre olması lazım. Bu sistemde biz Bursa olarak sistemle uyuşamadık. Yani bir şekilde sistem yapamadı yapacağını. Ya bir şeyler eksik kaldı ya da fazla. Uyuşmadı yani bir türlü. Çünkü geçmiş senelerden tecrübelerimiz var. Bazen böyle oluyor

• öyle malesef kanka iatanbul diyorsun da istanbulda pek yok kar bazı yerler hariç mesela anadolu yakası pendik tuzla buralarda hiç kar yok keza kocaeli sakarya buralardada yokmuş

Bu sistem böyle gider yapcak birşey yok.

Muhtemelen kışta biter dahada yağmaz bence

Kışı kapattık yani bu sistemle

• alahtan yogun kar yagacak diyor kocaeli korfezde ucusan kar taneleri disinda bir cacik yok bir kerede yogun kar dedinmi tuturbe mgm nerenle tahmin yapiyorsun toplasan 10 cm anca yagdi oda cimlerin ustunde arac ustlerinde anliyacaginiz cok ama cok yogun yagiyor izlemekten yoruldum

• Kar yağıyorda sıcaklık sıkıntı yapıyor.Bi türlü sıfırın altına düşmüyor malesef.Ayda yılda bir sistem geliyor onda da çekmediğimiz sıkıntı kalmıyor ne yazıkki.

• DEK yağışlarında en sevdiğim şey dalga dalga gelip çok yoğun ve lapa lapa yağması. Kısa sürede fazlaca kar bırakan bir yapısı var. Ve bu DEK bantları bazen şartlar uygun olduğunda kesintisiz saatlerce yoğun kar bırakabiliyor. Yanılmıyorsam son örneği 6-7 Ocak 2017’ydi. Onda atmosferik şartlar çok uygundu. Bunda ne kadar uygun bilmiyorum. Ama DEK’in şöyle bir olumsuzluğu var her yeri etkileyemiyor eğer güçlü ve uygun şartlar yoksa. Yine 2017 hariç. Onda çok yeri etkiledi çünkü geniş ve kesintisiz bantlar söz konusuydu. Şans işi biraz. Ama oldu mu güzel olur denk gelmediği zaman da sinir eder