Poyraz tarafından yazılan gönderiler

NOT: Sadece fikir beyanıdır,doğal olarak bilimsel geçerliliği yoktur. Herşey enerjidir,duygularımız da öyle. Birine kötülük beklerken,o kötülük önce seni bulur. Her güzel model güncellemesi esnasında "Çatla emi İtalya, hahhaaa,ingilizler kuduruyordur şimdi,vs.." gibi sözleri duyunca içimden : "Yine mi?" diyorum. Ne zaman bu sözler ağırlık kazansa, sistem yok oluyor. Özellikle gözlemledim. Bırakın da dini,milliyeti vs.. ne olursa olsun, kar bekleyen kim/kimler varsa herkes sevinsin. Doğanın gücü herkese yeter, onlar kahrolsun, sadece bizim istediğimiz olsun dersek, Doğa da bizi boş geçiyor.

Yüzde yüz katılıyorum. Atmosferde çekişme olmaz. Atmosferin ülkeler gibi sınırları ya da bayrağı da yoktur. Ve atmosfer ben şu sistemi şuraya göndereyim bu sistemi buraya göndermeyeyim de üzülsünler diyecek bilinçli hareket eden bir mekanizma olmadığına göre atmosferle kavga etmek veya bir sistem gelmeyince kızmak manâsız şeyler. Hayal kırıklığı anlaşılır bir şey. İnsanız ve insanlar duygularına göre hareket ederler bu doğaldır. Ama duruma göre GFS’ye, ECMWF’ye kızmanın veya kralsın demenin de alemi yok. Ne görürlerse onu gösterirler. Saçma da değildir gösterdikleri. Sadece bizler duygularımızla hareket ediyoruz ama büyük bilgisayarlar da duygu yok. Herkese selamlar

Bugün 15 Nisan ve ağaçlar henüz yeni yeni çiçek açıyor. Kış sezonu ilginç ve son yıllarda pek görmediğimiz tarzda ters köşe yaptı. Aralık tamamen boş geçti. Ocak ve Şubat aylarındaki kaliteli karlı sistemleri çıkardığımızda kışın özellikle yağmur açısından iyi geçmedi. Kışın ikinci yarısı daha iyi olmakla beraber yine de çok iyi değildi. Ama kar açısından iyi olarak görüyorum. Özellikle Ocak ve Şubat aylarında etkili lodosla hava sıcaklıkları ekstrem değerlere ulaştı belli bir dönem ve o süreçlerde çiftçi ciddi endişe yaşadı ağaçlar erken uyanacak diye. Şubat sonunu bulur mu ağaçların uyanması diye düşünürken kış öyle bir ters köşe yaptı ki Nisanın ortasına gelmiş olmamıza rağmen ağaçlar yeni yeni çiçeklenmeye başlıyor. Özellikle Mart ayı Aralık ayının yapması gereken ama yapmadıklarını yaptı. Yani Mart Aralık gibi geçti. Bir anlamda iyi de oldu çünkü baraj ve doğal su kaynakları açısından çok çok iyi oldu. Nisan da keza benzer şekilde başladı ve devam etti. Değişik bir kış sezonu yaşamış olduk. Ekstrem olayları da yaşadığımız sağ gösterip sol vuran ilkbaharın neredeyse ilk yarısını kapsayacak şekilde genişleyen bir kış sürecine tanıklık ettik. Şimdi ise artık ilkbahar sürecinin başlaması herkes için ve doğal denge açısından daha iyi olacaktır. Bu saatten sonra havaların ısınması ve sonrasında da oraj aktivitelerini takip etmek yeni heyecanımız olacaktır. Şahsen ben orajı kar takip etmek kadar seviyorum ve heyecanlanıyorum. Açıkçası ben gökgürültüsü sesini çok özledim. :fırtına: Umarım ilkbaharın ikinci yarısı ve yaz döneminde de bu tarz aksiyonları sıkça görürüz. Çünkü yazın diğer türlü hep rutin havalar olunca bir noktadan sonra sıkıyor. Aksiyon arıyor insan. :D Düşüncelerimi ifade edip aynı zamanda bir durum değerlendirmesi yapmak istedim naçizane. Sevgiler herkese...

Mart ayının sonuna doğru ilerlerken bu şekilde bir sistem almış olmamız batı açısından, Marmara açısından çok rastlanılan bir durum değil. Dolayısıyla hiç yağmasa bile sinirlenmiyorum çünkü bu tarihlerde bu soğuk hava bile lüks sayılır gerçekçi olmak gerekirse. Ama şöyle görsel bir şölenle sezonu kapatırsak pastanın üstündeki çilek olmuş olur

Konumumda hiçbir şey olmadı şu ana kadar maalesef. Bugün İstanbul’a 6 derece gösteriyordu MGM ama İstanbul’da yerler dahi beyazlayacak kadar kar yağdı. Bursa’da ise hiçbir şey olmadı şu ana kadar. Tabi yüksek kesimler, Uludağ’ın eteğindeki bölgelerden bahsetmiyorum. Ova açısından söylüyorum. Ama bu gece ve yarın sabah yağacağını düşünüyorum az da olsa. Çünkü şartlar daha uygun görünüyor

Yani buna cevap vermem bu konuda daha fazla bilgi ve araştırma yapmamı gerektiriyor net sebebini bilmediğim hiçbir konuda biliyorum demem bu bana yakışmaz. Ayrıca bilime saygısızlık olur. Ben ise bilime saygısızlık edecek son kişiyimdir. Ama naçizane düşüncem kavramsal olarak küresel ısınmanın yan etkileri olarak düşünüyorum ben. Tabi burada yüksek basınç kuşaklarının artık daha faal ve geniş olması da çok etki ediyor diye düşünüyorum. Ayrıca sıcak kuşağın genişlemesi ve bizim biraz sınırda bir coğrafya olmamız da etkilidir

Yıllar geçtikçe ilbahar ve sonbahar aylarında ki yağışlı gün oranları gittikçe azalacak örneğin izmir ili aylık 500 mm yağış alıyor bu değerler şöyle olacak aylık aldığı yağışın 5 te 4 ünü tek günde alacak 400 mm yağacak diğer günlerede 100 mm bölünecek yağışlı gün sayıları azalacak.

Bu söylediğiniz çok doğru. Küresel iklim değişikliğinin coğrafyamızdaki dramatik etkilerinden biri bu maalesef. Yağış rejiminin iyiden iyiye bozulması. Baraj doluluk oranlarının düşük kalmasının temel sebebi de bu. Yalnızca bahar aylarında değil artık bu durumu kışın da yaşıyoruz. Bu kış buna iyi bir örnek. Koskoca kışta Ocak’ta 1 sistem Şubat’ta 1 sistem aldık. Gerçi Ocak sonuna doğru bir sistem daha almıştık onu da ekleyelim hepsi bu. Ayların geri kalanları kurak ve oldukça ılık diyebileceğimiz şekilde geçti. Artık 5 gün yağış varsa 20 gün boş geçiyor neredeyse. Yazın ise yıkıcı yağışların sayısı artıyor. Yani denge iyiden iyiye bozulmuş durumda. Bunun farkında olmamak herhalde çok mümkün değil