Sarp Özdoğan tarafından yazılan gönderiler

3 senedir yaptığım geleneksel kış tahmini bu sene biraz da olsa rötarla tekrar sizlerle. Girişi fazla uzatmadan gelişmeye geçiyorum..

Özet//

* Bu kış 10hpa'da kuzey kutup bölgesi geçtiğimiz senelere göre biraz daha ılık ve Kutbi girdabı çevreleyen (10hpa 60N zonal rüzgarları) rüzgarın zayıf olma ihtimalini yüksek görüyorum.

* La-nina + Batı QBO lu kışlarda kutbi girdap çoğunlukla daha zayıf olur. Fakay bu kış kutbi girdap güneyden baskılanmadığı sürece kuvvetli olabilir. Endekslere göre Hafif la-nina lı Batı QBO lu bir kış beklemek yanlış olmaz. ( Sonbahar ayından itibaren batı qbo ya geçiş yapıyoruz. Sonbahar ayında Qbo doğulu olacak)

* Batılı Qbo ile La-nina Kuzey Pasifik'in subpolar bölgesini sıkça rahatsız ettiği saptanılmıştır.Büyük Ssw'ler Nötr Enso'dan çok El'nino ve La-nina kışlarında görülür. Fakat bu kış ENSO ve QBO nun nötre fazla yakın olması nedeni ile ssw ihtimali çok ta yüksek değil.

*La-nina ve Batı QBO lu kışlarda kışın erken safhalarında dalga-1 akısı genlikleri yüksek olur. La-nina kışlarında Troposferden yayılan dalga aktivitesi stratosferde kırılarak polar vorteksi yavaşlatır.Troposferden orta dalgalara stratosfere yükselen yukarı dalga yayılımı ve bunun sonucunda ortaya çıkan dalga kırılması ayrıca daha güçlü bir meridyonel sirkülasyona ve dolayısıyla daha zayıf bir kutup girdabına yol açacaktır.. ( Alttaki madde bu maddenin özeti olacaktır)

* Jeopotansiyel dalga-1 akısını kutup bölgesindeki stratosferik dolaşımlar kontrol eder. Gezegensel dalga-1 ne kadar kuvvetli olursa stratosferik dolaşım o kadar zayıflar. Sonbahar ayındaki nötre yakın doğulu qbo yu da hesaba katarsak kışın ilk yarısı , ikinci yarısına göre daha heyecanlı görüntüler oluşturabilir.

* Kışın 2.yarısı ise ilk yarısına göre (istatistiksel olarak) hareketlilik açısından daha sakin olacak gibi gözüküyor. Kışın ilk yarısı 2006 ayarında sinoptikler görebilme ihtimalimizi yüksek görüyorum.

* La nina lı kışlarda istatistiksel olafak pozitif NAO endeksi daha çok görülür. Fakat bu kışı genel görüntü olarak açıklamak bi hayli zor incelediğim tüm mevsimsel veriler nötre yakın duruyor. Kışın ilk yarısı avrupa kıtası açısından şanslı geçebilir fakat 2.yarı olarak adlandırdığımız kısımda çok fazla patern değişikliği görebiliriz.

* Sinoptik dizayn olarak (Türkiye özelinde değil) 1985-1995-1996-2004-2006 kışlarına benzer görüntüler olabilir.

* Bu kış için şuanlık ne efsane ne de kestane diyebiliyorum. Normal şartlarda avrasya kar örtüsünü bekleme taraftarı değilim fakat bu sonbahar ayında 500mb anomalileri ve Avrasya kar örtüsü verisi ile bu tahmine eklemeler yapabilirim.

3 senedir yaptığım geleneksel kış tahmini bu sene biraz da olsa rötarla tekrar sizlerle. Girişi fazla uzatmadan gelişmeye geçiyorum..

Özet//

* Bu kış 10hpa'da kuzey kutup bölgesi geçtiğimiz senelere göre biraz daha ılık ve Kutbi girdabı çevreleyen (10hpa 60N zonal rüzgarları) rüzgarın zayıf olma ihtimalini yüksek görüyorum.

* La-nina + Batı QBO lu kışlarda kutbi girdap çoğunlukla daha zayıf olur. Fakay bu kış kutbi girdap güneyden baskılanmadığı sürece kuvvetli olabilir. Endekslere göre Hafif la-nina lı Batı QBO lu bir kış beklemek yanlış olmaz. ( Sonbahar ayından itibaren batı qbo ya geçiş yapıyoruz. Sonbahar ayında Qbo doğulu olacak)

* Batılı Qbo ile La-nina Kuzey Pasifik'in subpolar bölgesini sıkça rahatsız ettiği saptanılmıştır.Büyük Ssw'ler Nötr Enso'dan çok El'nino ve La-nina kışlarında görülür. Fakat bu kış ENSO ve QBO nun nötre fazla yakın olması nedeni ile ssw ihtimali çok ta yüksek değil.

*La-nina ve Batı QBO lu kışlarda kışın erken safhalarında dalga-1 akısı genlikleri yüksek olur. La-nina kışlarında Troposferden yayılan dalga aktivitesi stratosferde kırılarak polar vorteksi yavaşlatır.Troposferden orta dalgalara stratosfere yükselen yukarı dalga yayılımı ve bunun sonucunda ortaya çıkan dalga kırılması ayrıca daha güçlü bir meridyonel sirkülasyona ve dolayısıyla daha zayıf bir kutup girdabına yol açacaktır.. ( Alttaki madde bu maddenin özeti olacaktır)

* Jeopotansiyel dalga-1 akısını kutup bölgesindeki stratosferik dolaşımlar kontrol eder. Gezegensel dalga-1 ne kadar kuvvetli olursa stratosferik dolaşım o kadar zayıflar. Sonbahar ayındaki nötre yakın doğulu qbo yu da hesaba katarsak kışın ilk yarısı , ikinci yarısına göre daha heyecanlı görüntüler oluşturabilir.

* Kışın 2.yarısı ise ilk yarısına göre (istatistiksel olarak) hareketlilik açısından daha sakin olacak gibi gözüküyor. Kışın ilk yarısı 2006 ayarında sinoptikler görebilme ihtimalimizi yüksek görüyorum.

* La nina lı kışlarda istatistiksel olafak pozitif NAO endeksi daha çok görülür. Fakat bu kışı genel görüntü olarak açıklamak bi hayli zor incelediğim tüm mevsimsel veriler nötre yakın duruyor. Kışın ilk yarısı avrupa kıtası açısından şanslı geçebilir fakat 2.yarı olarak adlandırdığımız kısımda çok fazla patern değişikliği görebiliriz.

* Sinoptik dizayn olarak (Türkiye özelinde değil) 1985-1995-1996-2004-2006 kışlarına benzer görüntüler olabilir.

* Bu kış için şuanlık ne efsane ne de kestane diyebiliyorum. Normal şartlarda avrasya kar örtüsünü bekleme taraftarı değilim fakat bu sonbahar ayında 500mb anomalileri ve Avrasya kar örtüsü verisi ile bu tahmine eklemeler yapabilirim.

Zaten bu görüşe katılmamanız için cümlenin sonuna " (!) " koydum ki ironi olduğu belli olsun ☺️

Aslında mgm veya başka herhangi biri yanılmadı biliyorsun küresel ısınmadan dolayı hava sıcak artık beşeri unsurlardan kaynaklı yanılma denemez buna.Tahmincilerin hiç bir suçu yok yanıldılar denemez onlar aslında bildi yani ama küresel ısınma ısi adası filan şimdi (!)

İnşallah abim çalışıyorum bakalım bu sene sınavda neler yapacağım

Çalış tabii üniversite bir noktada önemli ama sana para kazandıracak unsur bu değil :) İstersen türkiye 1.si ol sınavda "sadece" üniversite okuyarak zengin olamazsın olamayız :/

İstanbul'da ne güzel arabalar var ya Ordu'da şu ana kadar Mercedes AMG Coupe, (2010 modeldi sanırım) Mustang, Bir kere de Ferrari gördüm

Klasik otomobil olarak da Cadillac gördüm

Binemedikten sonra görsen nolcak 🤣 kendi arabana marş basmaya erinirsin sonra

Bu matematikle 100 ustu yapan binlerce kisi var.

Netlerin buysa 27-32k arasi gelir.Bu sene yigilma olacak.

Herkes farklı yorum yapıyor yığılma konusunda. Dediğim gibi bölümüm 60k da bu sene 50k dan alsa yine giriyorum o yüzden bu temponun ardına bir de onu düşünemeyeceğim 😊 Otomativ sektörüne gireceğiz inşallah onun için yabancı dil ,yazılım, udemy kursları ve staj kovalıyorum sınav bittiğinden beri. Diplomalı işsiz olmaktansa biraz dişi sıkıp bir şeyler başarmak gerekiyor.

60 ayt netiyle 15-20k gelmez.

YKS TYT-AYT-YDT Puan Hesaplama ve Sıralama Hesaplama (2021 Güncel)
    YKS Puan Hesaplama, TYT Puan Hesaplama, AYT Puan Hesaplama, 2021 TYT-AYT-YDT YKS Sıralama Hesaplama ve YKS Net Hesaplama Robotu.
    ertansinansahin.com

Bu siteye girdim netleri öyle bi sıralama veriyor. Bilemedim hayırlısı olsun istediğim bölüm 60k da zaten :)

Netler buysa rahat gelir bence. OBP düşürmezse. 100 üstü tytsi var.

Sınav yayınlanır yayınlanmaz baktım ya doğrudur netler ayt de en azından. Tyt de en fazla 5 6 oynar

Dün TÖDER e girdik. Ayt çok iyi olmasa da TYT de minimum 85 net gelir diye düşünüyorum. Matematik'te 36 soru işaretledim emin bir şekilde. Matematiği toparladım toparlamasına 37 38 40 yaptığım Türkçe düştü 28 29 30 lara. Bu ay sağlam bir ayt çalışmasıyla birlikte paragraf problem de götürürsem bir aya kadar TYT de 100 ayt de 50 netleri görebileceğimi düşünüyorum. Zor ama bakalım. YKS22 tayfa. Sizde durumlar ne? Yazın bakalım🙂

Tyt türkçe 32.5

Sosyal 17

Mat 37-38

Fen 15

Ayt Matematik 34 küsür

Fizik: 14

Kimya 1.75

Biyoloji 10

15-20K sıralama gelicek tahminim. Sizde nasıl durumlar baktınız mı ?

İstanbul'da yer seviyesindeki atmosfere Soğuk olan deniz üzerinden esen güneyli rüzgarlar, güney kıyılar ile kuzey kıyılar arasında 2 ila 10 derece arası sıcaklık farkına neden oldu.

Bunun tam tersi durum da kuzey bileşenli rüzgarlarda gerçekleşebilir..