#ErenKISMET Sistemi // Analiz

• 12-14 Şubat arasındaki salınım muhtemelen İstanbul il geneline örtülük kar yapacak. Şehrin örtü açısından en şanssız konumlarında bile örtü potansiyeli var. Değişme ihtimali mevcut elbette. Tahminimce kar yağışı için yeterli soğuklar olacak. Soğuk sıkıntısı çekmeyiz diye düşünüyorum. Fakat yağış konusunda (model takip edenler bilir) modeller arasında ciddi bir fark söz konusu. Vadesi bahsettiğim tarihlere yeten bütün modelleri inceledim. Biraz da detaya girdim. İstanbul'un kıyı kesimlerinde (sadece yukarıda belirttiğim tarihler içerisinde) geçtiğimiz 18 Ocak sisteminden daha yüksek bir örtü alma ihtimali mevcut. Örtü miktarına girmeyeceğim. Bu son güne kadar değişebilecek bir unsur.

ECMWF modelinin akşam güncellemesinde alçak basınç göremememizin "mümkün" olduğunu fakat bu ihtimalin o kadar da yüksek bir ihtimal olmayacağını düşünüyorum. ECMWF akşam güncellemesinde gelmesi muhtemel kuvvetli soğuk hava dalgasına , sıcak denizlerimiz tepkisiz kalmayacaktır. Ayrıca "salt" akşam güncellemesini değerlendirip baktığımızda denizlerin tepkisizliği absürt olmuş. Değişmesini bekliyorum. Zaten modellerin +200'lü saatlerde sınırlı alanlardaki siklonları/tepkileri görememesi çok normal. Dediğim gibi kesin oluşacak veya oluşmayacak diye bir kural yok. Takip edip şartların olgunlaşmasını / vadenin yaklaşmasını bekleyeceğiz..

Avrupa'ya kaçma durumu ?

Az da olsa (%30) İtalya'ya kaptırma ihtimalimiz mevcut. Fakat avantajın büyük bir çoğunluğu bizde. Bunu ben değil bütün sayısallar açıkça ifade ediyor. Fakat temkinli yaklaşmakta fayda var. Henüz "sistem kesin bizde" diyecek zamanlara gelmedik. Takribi 3 gün (Salı-Çarşamba akşamı) karar vereceğiz buna.

Potansiyeli "Efsane" olan bir sistem ile karşı karşıyayız. Eğer aksilik olmaz da sistem ülkemizi vurur ise minimum 4 gün maksimum 10günlük bir zaman potansiyeline sahip.. Soğuk sıkıntısı şuan en düşük risk. "DEĞİŞEBİLİR" .. Takip ediyoruz. Temkinli yaklaşmakta büyük fayda var.

• emeginize saglik, umarim uzun sureli ve ulke sistemi olarak alacagiz..

• Resmi Gönderi

Sarp Özdoğan

Eline sağlık %30 oran biraz az olmuş , fakat geloooooo diyelim

#Eren Kısmet kardeşimiz için %100 veriyorum duygusal olarak

"La ilahe İllallah muhammeden resulullah"

"Allahümme salli ala seyyidinâ Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed"

"Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü"

• Çok güzel bir açıklama olmuş. Elinize emeğinize sağlık. Umarım olasılıklar değişmez çünkü çok büyük beklentim var ?

• Hocam gercekten cok basarili bir tahmin daha yaptiniz emeginize saglik hocam.

• Gerçekten çok başarılı ve açıklayıcı olmuş elinize sağlık