Karadeniz Bölgesi Meteorolojik Hava Durumu Yorum Konusu

• Resmi Gönderi

bu gece saatlerinden itibaren bolu kartalkaya kayak merkezinin doruk kısmında(1890m)kar yağışı görülecektir, Ayrıca köroğlu tepesinde(2499m) saf kar yağışı Görülecektir. Cumartesiyi pazara bağlayan gece ise kar yağışı 1400-1500 metre aralığında olup ilçemi geredenin yüksek köylerinde 1-2 cm gerede merkezde ise sulu kar veya sabaha karşı ani seyirlik kar durumu mevcuttur. Sürücülerimiz için bolu cankurtaran mevkiinde cumartesi akşamı ile pazar öğlene kadar ki süreçte, sulu kar ve seyirlik veya ani örtü oluşturucak kar yağışları görülecektir. Islak zemin olacağı için buzlanmaya dikkat edilmesi gereklidir.

inşallah Bilal

Bilal Tan abi kıbrıscık ta da kar yağışı gözlemlenebilir değil mi ?

Bilal Tan

• Kıbrısçık konumu olarak bolu merkez ve kuzey ilçelerinden daha az yağış alır. Bunun nedeni ise bolu gibi geçiş iklimine değil de daha güneyde kaldığı için, karasal iklime sahip olmasıdır. Ayrıca Bolu Merkez ,gerede , dörtdivan , mengen vs ilçelerle tam ters orantılı ilerler yukarda bahsettiğim konumu yüzünden, tipik bir karasal iklim vardır

• Resmi Gönderi

Kıbrısçık konumu olarak bolu merkez ve kuzey ilçelerinden daha az yağış alır. Bunun nedeni ise bolu gibi geçiş iklimine değil de daha güneyde kaldığı için, karasal iklime sahip olmasıdır. Ayrıca Bolu Merkez ,gerede , dörtdivan , mengen vs ilçelerle tam ters orantılı ilerler yukarda bahsettiğim konumu yüzünden, tipik bir karasal iklim vardır

Yeniçağ?

• Kıbrısçık konumu olarak bolu merkez ve kuzey ilçelerinden daha az yağış alır. Bunun nedeni ise bolu gibi geçiş iklimine değil de daha güneyde kaldığı için, karasal iklime sahip olmasıdır. Ayrıca Bolu Merkez ,gerede , dörtdivan , mengen vs ilçelerle tam ters orantılı ilerler yukarda bahsettiğim konumu yüzünden, tipik bir karasal iklim vardır

Yeniçağı tam olarak yukarda belirttiğim gerede,dörtdivan, bolu merkez, vs diye belirttiğim kısıma koyabiliriz. Oda yağışlı bir bölgemizdir

• 1. Bolu kartalkaya 1850 metrelik kısmı 2-2.5 cm kar bekliyorum

Bolu kartalkaya grand otel 2000 metrelik kısım

3-4 cm kar bekliyorum

Bolu kartalkaya doruk kısmı 2250 5-6.5 cm kar bekliyorum.

2.Bolu Cankurtaran mevki: 1-3 cm ani ve kısa süreli kar fırtınası bekliyorum. Kar örtüsü anlık olur

3. Bolu gerede merkez: sabaha karşı kar veya sulukar bekliyorum. Anlık 1-2 cm veya seyirlik

4. Bolu dağı: Karla karışık yağmur bekliyorum içinde kar oranı yağmurdan fazla olacak şekilde.

Kar alacak daha yer var. Ama ben yerleşim birimleri ile ana yol olarak kullanılan yerleri paylaşmayı uygun buldum

• Tahminler boluya özgü değildir orta ve doğu karadenizde 2000 metre altında, kar yağışı olmayacağı için paylaşmaya gerek duymadım.

Ayrıca bir kaç köy dışında anayol ve yerleşim birimlerinde kar görülmeyecek ( Doğu karadeniz için, orta karadeniz de kar beklemİyorum.)