Karadeniz Bölgesi Meteorolojik Hava Durumu Yorum Konusu

• Resmi Gönderi

Doğu Karadeniz'de Beklenen Kuvvetli Gök Gürültülü Sağanak Yağışlara Dikkat

Doğu Karadeniz'de beklenen gök gürültülü sağanak yağışların bugün (20.08.2021 Cuma) öğle saatlerinden itibaren Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin çevrelerinde kuvvetli (21-75 Kg/m2), Trabzon, Rize ve Artvin'in kıyı kesimlerinde çok kuvvetli yer yer şiddetli (51-100 Kg/m2) olacağı tahmin ediliyor. Sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, heyelan, yerel kuvvetli rüzgar ve fırtına ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır. Kuvvetli yağışların 21.08.2021 Cumartesi akşam saatlerinde etkisini kaybetmesi bekleniyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü.

Başlama-Bitiş Zamanı20.08.2021 15:00-21.08.2021 18:00

• Arkadaşlar çok aktif olamıyorum ailecek covid olduk önemli bir durum yok ancak pek fazla giremiyorum foruma hoşgörünüz için teşekkürler

• Arkadaşlar çok aktif olamıyorum ailecek covid olduk önemli bir durum yok ancak pek fazla giremiyorum foruma hoşgörünüz için teşekkürler

Geçmiş olsun hocam

• hep oraya yağıyor ve sürekli bir yağış var aşırı derecede . sanki yemin etmişcesine oradan yağış ayrılmıyor . admin reiz ege akdeniz güneydoğu özellikle iç anadolu konya aksaray niğde nevşehir kırşehir buralar iyice çölleşti. tuz gölü tamamen kuruma noktasında. manisadaki marmara gölü tamamen kurudu.diyebiliriz. iç kesimler felaketi yaşıyor. tarım bölgesi olan konyada muazzam kuraklık var.

marmara nispeten idare eder. marmaradaki yağışlarda genel olarak zayıf. ama manisa denizli iç ege afyon uşak .iç anadolunun batısı eskişehir orta ve güney kesimlier konya civarları aksaray. niğde çankırı nevşehir kırşehir konyada 20 metede su çıkan yerde. 150 metreye kadar su kaynakları çekilmış durumda. ve kuraklığa bağlı obruklar oluşuyor. ..

manisadaki marmara gölü büyük bir göl olmasına rağmen tamamen kurudu. aşırı sıcak bilinçsiz sulama ve yağış zaten aylardır yok oralarda olsada bölgesel fayda vermeyen cinsten.20 km alana yağıp diğer yerlere yağmaması gibi lokal

1 ay içinde sonbahara merhaba dicez. eylül ayı malum artık yaz ayı diyebiliriz. ekimden itibaren orta ve uzun vadede belirttiğim yerlerde sonbaharda yağmur ve sıcaklık açısından nasıl geçecek ?

sonbaharda verilerle beklentiniz nedir ? modeller nasıl bir senaryo çiziyor ?

Varsa Paran Cümle Alem Kulun Yoksa Paran Cehennemdir Yolun.... B)

• Öncelikle yağışın o bölgelerde fazla olması gayet normal şuanda ufak bir ab var doğu karadenizde onun etkisinde yağış alıyorlar doğu karadeniz karadenize nispeten biraz daha sıcak olduğu için sık abler üretebiliyor. Genelde rize artvin kıyıları daha fazla yağış alabiliyor abnin konumundan ötürü ama abnin konumuna göre yağışın etkili olduğu yerler değişir.

Sonbahar tahminlerini sormuşsunuz accuweather'a göre normallerden sıcak bir sonbahar beklentisi var ancak asya tahmini çıkmadan türkiye hakkında yorum yapmak olmaz. Çünkü avrupa tahmininde türkiyeden söz etmiyorlar. Genel olarak geçtiğimiz yıllardaki sonbaharlara benzer bir sonbahar beklentisi var ancak bu sonbahar bir tık farklılık bekliyorum ben. Diğer modellerin sonbahar tahminlerine baktığımda genel olarak aslında kötü değil diyebilirim. Tamamiyle kuzeydoğumuzda son 4 senedir moda olan yüksek basınç oluşması halinde alacağı konuma bakacağız ay ay sonbahara bakmayı tercih ediyorum. Bu arada ekim ayı ile kış arasında bir bağlantı olduğunu düşünüyorum takip edeceğiz.

Bu ayın sonunda mevsimine göre ciddi serin ataklara maruz kalabiliriz gibi gözüküyor modellerde gözükmeye başladı ama ne şekilde olur yağış oluşturur mu özellikle iç bölgeler akdeniz ege güneydoğu gibi yerlerde bakacağız daha vade var umarım oralarda yağışa kavuşur. Ama şunu diyebilirim ki ecmwf haftalık tahminine göre de eylül ilk haftası da dahil ağustosun 28inden sonra serin bir döneme gireceğiz gibi duruyor. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Geçmiş olsun diyen herkese de teşekkür ederim.

• admin sıcak hava dalgası geliyormuş çarşamba günü ? 4-5 gün kadar kalıcak marmara özellikle iç anadolu ve doğu anadolu bu konuda bilgi verirmisin ?

Varsa Paran Cümle Alem Kulun Yoksa Paran Cehennemdir Yolun.... B)

• Resmi Gönderi

admin sıcak hava dalgası geliyormuş çarşamba günü ? 4-5 gün kadar kalıcak marmara özellikle iç anadolu ve doğu anadolu bu konuda bilgi verirmisin ?

27 sinden itibaren geliyor genellikle iç anadolu akdeniz karadenizin iç kesimleri ve doğu etkilenecek marmara ve trakya etkilenmeyecek

• Fevzi Burak hocam geçmiş olsun

Yaklaşık 2 haftadır yağış alıyoruz sürekli şöyle anlatayım bastığınız yer direkt kayıp gidiyor o kadar suya doydu toprak

HEDEF HAVA HARP OKULU ✈

• Evet bölgemizin doğusu uzun süredir yağışların etkisinde ama artık yağışlar sona eriyor sıcak atak etkisine giriyoruz eylülün ilk haftası serin atak ihtimali mevcut takip ediyoruz bakalım.

13 eylülden itibaren çorumda olacağım bu arada çorum kuraklığını kırıp bol yağışlı bir 9 10 ay geçirtir inşallah 😂

• Ecmwf sinyali vermeye başladı diğer modellerde de sistemin bize doğru yönelmesi görülüyor. İlk ciddi atağımızı alacağız eylül ilk hafta inşallah

• Evet ilk ciddi serin atağımız yolda bu dalga 2 dalga şeklinde de olabilir. Yağışlar konusunda bilgilendirme yapacağım. Ama mevsimine göre akşamları üşütecek onu söyleyeyim.