Sohbetimiz Bol Olsun! -Tüm -Sezonlar

• Eline sağlık cok güzel yazmışsın koca karı hesabı var ona göre mesela Ağustos ayı 15 ağustosta başlar 15 Eylül'de Ocak ayı 15 Ocak'ta başlar 15 Şubat'ta biter cidden de o tarihlerde o ayın özelliklerini yaşarız örneğin dağlarda ıslık sesi duyuluyorsa kar yağacak denir son iki sene buna şahit oldum aslında eski insanlar çoğu şeyi tahmin edebiliyor hatta sayılı günler vardı o günlerdeki hava durumu her ayın nasıl geçeceğini anlatırmış ona gore kış sert geçecek diyor köydeki teyzeler ama Ağustos ayı kurak gözüküyormuş tahminde onda yanılmış hayırlısı diyelim artık

HEDEF HAVA HARP OKULU ✈

• Resmi Gönderi

Aleyküm selam herkese iyi günler tepelerde yapraklar erken sarardı bu sene dut ağacı da yaprağını döküyor babaannem diyor ki dut yaprağını döküyorsa kış gelir 🤠

Bunlar normal mevsimlere göre yapraklar sararır dökülür bunun kış ile alakası YOKTUR ....

"La ilahe İllallah muhammeden resulullah"

"Allahümme salli ala seyyidinâ Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed"

"Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü"

• Eline sağlık cok güzel yazmışsın koca karı hesabı var ona göre mesela Ağustos ayı 15 ağustosta başlar 15 Eylül'de Ocak ayı 15 Ocak'ta başlar 15 Şubat'ta biter cidden de o tarihlerde o ayın özelliklerini yaşarız örneğin dağlarda ıslık sesi duyuluyorsa kar yağacak denir son iki sene buna şahit oldum aslında eski insanlar çoğu şeyi tahmin edebiliyor hatta sayılı günler vardı o günlerdeki hava durumu her ayın nasıl geçeceğini anlatırmış ona gore kış sert geçecek diyor köydeki teyzeler ama Ağustos ayı kurak gözüküyormuş tahminde onda yanılmış hayırlısı diyelim artık

mesela babam ayın armanı derdi bana ayın etrafında çember şeklinde halka varsa bilki yağmur yağacak derdi .sağlam yağar derdi. şimdi ayın armanı olmuyor olsada yağmıyor.. ben şimdi bir çocuğa ayın armanı desem o ne der bana .) küfir bile yerim.

dededen babaya babadan bana nakil .) sülale havacı bizim :)

bursada sadece kasım ayında lodos eserdi lodosu meşhurdur.istisna hariç tabi şimdi varya mart nisan mayıs lodos esiyor :D kafasına göre . nisan ayında lodos esiyor ya trajikomik.sdfsdfs

kuvvetindede düşüş var tabi. şiddette azalma var .bazen sağlam esiyor

ağustos 15i yaz 15i kış :) kış kış kıştan kasıt tabi serinleme .15inden sonra daha çok sıcak yedik. böyle artık yapcak birşey yok . hem sapıtma iklim değişikliği var hem ısınma var.

Varsa Paran Cümle Alem Kulun Yoksa Paran Cehennemdir Yolun.... B)

• Bunlar normal mevsimlere göre yapraklar sararır dökülür bunun kış ile alakası YOKTUR ....

sinan reis sonbahara geçiş yapmadık henüz. gece ayazı desem gece ayazıda yok. havada sıcak zaten. standart..

bu dökülmeler sıcaktan olmasın? benmide dikkaktimi çekti geçen senelerdende aynısı olmaya basladı son seneler sıcaktan oluyor diye düşünüyorum.

• Resmi Gönderi

sinan reis sonbahara geçiş yapmadık henüz. gece ayazı desem gece ayazıda yok. havada sıcak zaten. standart..

bu dökülmeler sıcaktan olmasın? benmide dikkaktimi çekti geçen senelerdende aynısı olmaya basladı son seneler sıcaktan oluyor diye düşünüyorum.

Toprak suya muhtaç , o ağaçları tespit edin önümüzdeki sene düzenli sulama yapın sonuç farklı olacaktır .....

"La ilahe İllallah muhammeden resulullah"

"Allahümme salli ala seyyidinâ Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed"

"Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü"

• Toprak suya muhtaç , o ağaçları tespit edin önümüzdeki sene düzenli sulama yapın sonuç farklı olacaktır .....

olabilir evet. haklısın reis 2.5 aydır yağmur yağmadı bursaya .yazık :)

• Resmi Gönderi

Bizim büyükler de eskiden de böyleydi derler hava için. Yazın böyleydi. Ama kışın bu kadar soğuk olmazdı derler. 6 7 yılda bir kar yağar, o yıl çok soğuk olurdu derler. Artık her sene kar yağar, her sene kış eskilere göre daha soğuk geçiyor diyorlar.

Antalya ve Mersin’e göre kar açısından daha şanslı bir şehir. Osmaniye daha iç kesimde olmasına rağmen Hatay'da daha fazla kar yağar

• Bunlar normal mevsimlere göre yapraklar sararır dökülür bunun kış ile alakası YOKTUR ....

Valla bilmiyorum reis babaannem dedi 😶

Kuraktan değil bence ağaçlar uçurum gibi bir yer var orada sararmış altında cok toprak yok o yüzden olabilir geçen gün tepeye çıktım da baktım ağaçlara yelrer hala ıslak zaten susuzluktan olamaz

HEDEF HAVA HARP OKULU ✈

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen ArdaAlper ().

• Bizim büyükler de eskiden de böyleydi derler hava için. Yazın böyleydi. Ama kışın bu kadar soğuk olmazdı derler. 6 7 yılda bir kar yağar, o yıl çok soğuk olurdu derler. Artık her sene kar yağar, her sene kış eskilere göre daha soğuk geçiyor diyorlar.

Antalya ve Mersin’e göre kar açısından daha şanslı bir şehir. Osmaniye daha iç kesimde olmasına rağmen Hatay'da daha fazla kar yağar

antalyayı mersini bilmemde.. bizim burda bursada eski soğuklar yok . kar kalınlığından bahsetmiyorum ay ortalaması sıcaklıklarda soğuklarda azalma var.

don olmuyor ya . oluyor ama 2-3 gün .2002 de babam belediyede çalışırken ellerı çatlardı hep ayazdan sabah ayazlarında şimdi ohoo. olsada sayısı süresi az. kısa süreli.

uludağda bile kar az hep. 1.60 1.70 böyle yağıyor :) bilmeyene çok geliyor aslına bakarsan % 50 düşüş var. yağışlarda az.

kış sistemi şudur. bursada hava kapadımı 2 3 gün yağar normal hızda kış yağmuru budur.

şıp şıp hep yağar uludağada hep kar yağardı haliyle....

geçen sene 2 metreyi zor gördük işte. 2 metre nedir ya .) kuytu yer 4 metre olur o ayrıda düz yerde 2 metre.

2018 de 1.60 2019 da 1.70 .kar gördük 2015 di heralde 3.50 yağdıydı. 2004 3. metre 88 cm. 3.60 .370 3.80. çok kez yağdığı oldu kuytu yerler 6 metre 7 metre kar. 1865 rakımda

rekor karımız 1978 4 mere 35 cm. kuytu yer 9 metre.

geriye dönüp baktığımızda bariz azalmaları görüyoruz. birşeyler ters gidiyor doğa aslında bizi net uyarıyor ama kulak asan yok

• admin whisper :) afyonun kuru soğuğu meşhurdur. biliyorum oralardada eski soğuklar yok. yaşın var reis senin afyonda 30 cm kar 1.5 ay erimez.

eskişehirde 2000 senesinde yaşadım cocukken 30 cm kar bitmesi erimesi 40 günü buldu.

şimdi 10 günde 15 günde bitiyor.

afyon çok soğuk ama oralardada artık eskisi gibi soğuk olmuyor.

sen daha iyi bilirsin eski soğukları anlatda az dinleyelim :) tam şehrinde yaşıyorsun

• Resmi Gönderi

Kızılderililerin çok güzel kış tahmin ilimleri vardı ah bi ulaşabilsem google çok kısıtlı kaynak sunuyor

He aynen öyle Bilal.Yine de eskilerin hava takvimleri meşhurdur.. Yaşanarak yazılanlar,not düşülenler zamanla bir rutin takıp çizelgesine dönüşmüş.

Bizlerde de aynı o şekilde, yaşa ve gör ile yazılanların çoğu boş laklak değil.

• Resmi Gönderi

Bu konuya bir göz atarsan yazmıştım Cat pat anılarımı Samet.

Eski kışlar her yerde olduğu gibi buralarda da yok.

Ama ayazida, soğuğu da, yağışıda maşallah eksik olmaz .Karasal iklimin cazibesi de bu olsa gerek. Yağış gelsin yeterki kış aylarında anlık hemen kara döner veya direk kar düşer.

Konu bu altta

Haberler,Hikayeler,İlginç Bilgiler,