Sohbetimiz Bol Olsun

• Resmi Gönderi

Mahmut Sami hocam bir takim calismalar var sanirim :) yayin bi gitti geldi
    selamlar arkadaslar

Aleykumselam

Gitmiş gelmiş güncelleme vardır sanırım.

İyi günler herkese.

• 200k liraya araba önerisi

Ayrıca benim arkadaşım da satıyor arabasını Toyota corolla 2008 model t4d kasa onlardan da bakabilirsin

• Dün TÖDER e girdik. Ayt çok iyi olmasa da TYT de minimum 85 net gelir diye düşünüyorum. Matematik'te 36 soru işaretledim emin bir şekilde. Matematiği toparladım toparlamasına 37 38 40 yaptığım Türkçe düştü 28 29 30 lara. Bu ay sağlam bir ayt çalışmasıyla birlikte paragraf problem de götürürsem bir aya kadar TYT de 100 ayt de 50 netleri görebileceğimi düşünüyorum. Zor ama bakalım. YKS22 tayfa. Sizde durumlar ne? Yazın bakalım🙂

Tyt türkçe 32.5

Sosyal 17

Mat 37-38

Fen 15

Ayt Matematik 34 küsür

Fizik: 14

Kimya 1.75

Biyoloji 10

15-20K sıralama gelicek tahminim. Sizde nasıl durumlar baktınız mı ?

• 1998 de babam murat 131 almıştı 665 milyona :D 1999 da 850 milyona satmıştı. bordo renkti :) modeli 1984 dü sanırım işçi maaşıyla 3 çoouk büyüt sigara alırken karton karton alır vitrinin üstüne koyardı bittikçe oradan alırdı 97 de 98 de . ben alırdım aklımda kalmış 3 çocuğa bak anneme bak birikim yap emekli ikramiyesiyle ev al :) şaha gibi demi

alım gücü var diyor para değerli diyor adam nerden nereye görüyorsunuz işte... bunu yaşayan biri olarak yazmak istedim 1980 ler dahada iyi diyodu 3 -4 kat apartman dikmeler hep 0 senelerde 60 lar 70 ler 80 lerde oldu .

80 leri yaşamadım ama 1990 larda çocukluğumda yukarıdaki yazdıklarım 1 e 1 yaşandı .

eskiden kredimi vardıya ne kredisi .oda neymiş

200 bine araba markası soran arkadaşı görünce 200 bini bile değerini yitirmiş. şahin bilmem kaç para olmuş. o tipsiz araba bile ne fiyatlara gelmiş. yazıklar olsun

Varsa Paran Cümle Alem Kulun Yoksa Paran Cehennemdir Yolun.... B)

• 640xauto.jpg

Rize tahpur yaylası rakım 3000. .. Kar yağışı dün gerçekleşti orda olmak vardı şimdi ^^ ayrıca tahpur yaylası rizenin en yüksek yaylasıdır

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen Whisper: SameT. tarafından oluşturulan bir mesaj bu mesaj ile birleştirildi. ().

• Resim

Ağrı dağının 17 haziran 2022 de çekilmiş fotoğrafı.Buzul ve kar tabakası dikkat çekiyor.Önümüzdeki 3 ay en üst harici kar tabakası eriyecek,en üst kısım da geçen sene kayıp yaşanmıştı .Uzun süredir sıcaklık takibi yapıyorum dağla ilgili,yazın en sıcak günlerinde 12 -13 dereceyi geçtiğini hiç görmedim ( 1 hafta ,10 gün ) gecede 0 derece üstünü çok zor görüyor.

12 derece dahi olsa esen poyraz fırtınası 0 derece gibi hissetiriyordur . Zirvede hemen hemen her gün esen sabit rüzgarı diğer dağlardan ayırıyor kendisini ve merak ettiğim en tepedeki buzul örtüsünün ne kalınlıkta olduğu. Zirvedeki buzul örtüsünün 30 metre olduğunu bir yerde okumuşluğum var ama ne derece doğru olduğu belirsiz ,pekte dikkate almadım ,olabilme ihtimalide var tabi.

Ağrı dağı ,yağış rejimi düşük olan bir dağ ,kar yağışlarını Cilo dağına oranla daha az alıyor. Kuru soğuk tarzı Hakkari Cilo dağlarında buzulların kalınlığı bazı noktalarda 40 metreyi buluyor ki bu erimiş hali.

Buzulun % 49 unu son 32 yılda kaybetmiş.Bu dağ Ağrı dağına göre oldukça sıcak. Yazın 20 dereceleri zorluyor, yaklaşık 1 ay boyunca 17 -18 bandında gidiyor..

Cilo dağının Ağrı dağına oranla buzul miktarının fazla olmasının sebebi tamamen yağış miktarıyla alakalı.Aynı yağış miktarını Ağrı dağı alsaydı ki Ağrı dağı çok ama çok daha soğuk, zirvedeki buzul miktarı 300 metre kalınlıkta bile olabilirdi.Zirve kısmı gerçekten feci çıplak,kıraç dağ olması güneş ışınının direk olarak vurması halinne bile o buzulu zor eritiyor.

1 yıldır 2 dağıda sıcaklık ve yağış olarak takip ettim,ediyorum.Ağrı dağı başka bir boyut,özellikle zirvede sabit esen poyraz fırtınası büyüleyici ama aşırı sıcaklara artık o da dayanamamaya başladı ,malesef böyle gözlemlerim :(

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen Whisper: SameT. tarafından oluşturulan bir mesaj bu mesaj ile birleştirildi. ().