Sohbetimiz Bol Olsun

• dark and cold sen kısa vadede bilgili bir arkadaşa benziyorsunda bir şey soracaktım bu ne oluyor tam olarak ne anlamam gerekir bundan

Model temps GFS Cu 19.01.2024 12 UTC

Paylaştığınız veri bir Skew-T diyagramıdır. Bildiğim kadarıyla yorumlamaya çalışacağım. Bulut oluşumu buna bağlı olarak oluşacak yağışın şiddeti, fırtınaya dönüşme ihtimali, gökgürültülü sağanak ihtimali varsa kuvveti, deniz etkili yağış durumu gibi kısa vadede meydana gelebilecek hava olaylarının tahminini kolaylaştıran bir veridir.

Yorumlamayı pek bilmiyorum fakat kalın kırmızı çizgi ( soldaki 300-1000 arası atmosfer katmanlarındaki sıcaklık) kalın mavi çizgi ( atmosfer katmanlarında çiğ oluşma derecesi) ne kadar yakınsa yağış o kadar kuvvetli olur. Bu diyagramdaki gibi kararlı yakın hatta bazen yapışık şekilde yukarı doğru çıkıyorsa katmanlar boyunca değerler uygun olduğundan bulut kalınlığı artar dolayısıyla yağışta artar.

Sağdaki rüzgar işaretciklerinden rüzgar hızı ( knot cinsinden) ve kütlelerin yönünü öğrenebiliriz. Üst seviyedeki rüzgar yönüne bakarsak bu bölgede kütleler batıdan doğuya doğru hareket edecektir (yanlış yorumlamış olabilirim)

K INDEX 26 altındaysa gökgürültülü fırtına ihitmali düşüktür. 26 üstündeyse oraj gözlenme ihtimali vardır. 30 40 gibi değerlere çıktığı zaman oraj ihtimali yüksektir fakat bu değer tek başına oraj tahmininde yeterli olmaz.

TOTAL TOTALS değeri <44-56< değerleri arasında değişiklik gösterir. Buradaki gibi 53-56 arası bir değerde fırtına kütleleri yaygındır.

LIFTED INDEX havadaki kararsızlık değerini gösterir. Bu değer 0-11 aralığında iken hava kararlıdır fırtına olasılığı düşüktür. Değer eksiye gittikçe ihtimaller ve fırtına şiddeti artar. -8 gibi değerlere ulaştığında hortum riski bile taşır. Bu diyagramdaki değere göre hava kararlıdır fırtına olasalığı azdır.

PW(cm) değeri atmosferdeki su buharının cm cinsinden verilemesidir. Gökgürültülü fırtına tahmini yapılabilir. 2.5'den az olduğu durumlarda oraj ihtimali düşüktür

CAPE konvektif enerji değeridir. Bu diyagramdaki gibi 300'den düşük olduğu durumlarda çok az bir konvektif enerjiyi temsil eder. 3000 civarındaki değerlerde ceviz büyüklüğünde dolu yağabilir.

Surface kısmı yüzeydeki değerleri gösterir. Görüldüğü gibi yüzey sıcaklığı 12.4 derece ve dewpoint 9.3 derece dolayısıyla yağışın cinsi yağmur (kar için bu değer 0 ve altında olmalı).

Sağ üstte Hodograf bulunur. Sağ alttaki değerler hodografa ait değerlerdir. Bu veriyle ilgili başka bir bilgim yok maalesef.

Kendi bildiğim verilerle yorumlamaya çalıştım yanlışlarımı ve eksiklerimi hocalarımız mutlaka tamamlar Selam

Tothenamadı

• Sinan abim kapımın önünde de böyle olucak mi

Harici İçerik youtube.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

Tothenamadı

• Dün ne telefon muhabbeti dönmüş yav ben İphone'dan Pazartesi günü ayrıldım İPhone 6 beni 6 sene iyi götürdü ama sonu yavaşlama İOS bile desteği çekti

لا إله إلا الله محمد رسول الله La İlahe İllallah, Muhammedün Resulullah

Efsane Kar Sistemi Beklerken ...

• Dün ne telefon muhabbeti dönmüş yav ben İphone'dan Pazartesi günü ayrıldım İPhone 6 beni 6 sene iyi götürdü ama sonu yavaşlama İOS bile desteği çekti

Ben de 2 haftaya iPhone 6’dan kurtuluyorum 😅

Tothenamadı

Maalesef ne ben onlara ikna oldum, ne onlar bana. Orta yolu bulamadık.., 👍

• Ben de 2 haftaya iPhone 6’dan kurtuluyorum 😅

Valla ne alırsın bilmiyom ama ben Realme 10 aldım işimi 4 sene görsün yeter üni bitsin ya önce askerlik yapıp kpss kovalayacam ya da önce atanıp sonra askerlik kovalayacam

لا إله إلا الله محمد رسول الله La İlahe İllallah, Muhammedün Resulullah

Efsane Kar Sistemi Beklerken ...

• Valla ne alırsın bilmiyom ama ben Realme 10 aldım işimi 4 sene görsün yeter üni bitsin ya önce askerlik yapıp kpss kovalayacam ya da önce atanıp sonra askerlik kovalayacam

Muhtemelen iPhone 12 alıcam. Hakkında hayırlısı olsun inşaallah ❤️

Tothenamadı