2022 Sonbahar Tahmini

• Oguzhan  Sibirya T.Y.B(GUGUL)

Maalesef kuraklık konusunda pek haksız sayılmazlar. Kurak ama ara sıra hareketli bir Eylül ve kısmen ekim ayı yaşayacağız gibi görünüyor. Kışa doğru (La Nina'nın zayıf mı kuvvetli mi olacağını bilmiyoruz henüz Ekim ayında bakarız ona) Atlantik civarına yerleşmesi ihtimal dahilinde olan yüksek ve Doğu yönlü Singapur Rüzgarı anlamına gelen Quasi-Biennial Salınım (QBO) sayesinde yine geçen sene gibi sıcaklık ve kar bakımından şanslı konumda olabilirz. Beklentim La ninanın zayıf olacağı yönünde..(Bizim için iyi olan ihtimal diyebilirim) Ekim ayı bize daha sağlam bir fikir sunacaktır. O tarihi söyleme sebebim Ekim ayı Avrasya kar örtüsü ve Kuzey buz denizi buz miktarının o zamanki durumu. Benm ilk öngörüm ve yorumum bu şekilde sonbahar ve kış ile ilgili.

Biliyorum hocam ben öylesine yazdım 2021 dede böyle geçmişti hayırlısı ne diyelim , ekim ayı ve kasım ayını bekliyorum kış için zaten

• Resmi Gönderi

ACCUWEATHER 2022 Avrupa Sonbahar Tahmini 2022-Europe-Autumn-Highlights.png

Güneydoğu Avrupa, hava koşullarında çeşitli değişiklikler yaşayacak

Sonbahar mevsiminin en değişken havalarından bazılarının, Yunanistan ve Balkanların geri kalanı da dahil olmak üzere kıtanın güneydoğu kısımlarında oluşması bekleniyor.

Roys'a göre, Avrupa'nın bu kısmı bu yaz biraz yağış alıyor, ancak devam eden kuraklık birkaç alan var.

Roys, daha sonra hava düzeninde bir değişiklik gelmeden önce, sonbaharın ilk bölümünde sıcaklık dalgalarının görülmesini bekliyor.

Roys, "Bu alanlar, sezonun ikinci yarısında yağışlarda artış görebilir" dedi.

AccuWeather tahmincileri, Akdeniz'in olağandışı ılık sularının bu bölgeyi geçen fırtına sistemlerini nasıl etkilediğinin Avrupa'nın bu bölümünde büyük bir joker karakter olacağını söylüyor.

Reppert, "Akdeniz'in suları normalin 9-11 Fahrenheit (5-6 santigrat derece) üzerinde akıyor" dedi.

Normalden daha sıcak olan Akdeniz sularının Avrupa'nın bu bölgesindeki hava durumu modeli için ne anlama geleceğinin tam etkileri henüz belirlenmedi. Ancak, tahminciler bir olasılığı düşünüyorlar.

Roys'a göre , tahminler ve su sıcaklıkları yüksek kaldığı için sıcaklık düşüşün ilk kısımlarına kadar devam ettiği sürece , sezonun ilerleyen saatlerinde bir ilacın oluşma şansı artabilir. "Medicane" terimi, "Akdeniz" ve "kasırga" kelimelerinin birleşimidir ve Akdeniz'in ılık sularını besleyen tropikal olmayan bir fırtınayı ifade eder. Medican'lar şiddetli rüzgarlar, şiddetli yağmurlar ve sert dalgalar üretebilir; hepsi tropikal fırtınaların benzer yönleridir.

Bu senaryo, ortaya çıkarsa, Avrupa'nın kalıcı kuruluktan kurtulmak için tek umudunun bu kısmı olabilir.

Roys, "Bu senaryo gerçekleşmedikçe ve birkaç Akdeniz fırtınasından önemli miktarda yağmur yağmadıkça, güney Fransa, İtalya ve Balkanlar'daki herhangi bir kuraklık bu sonbaharı mutlaka değiştirmeyecek" dedi.

• Resmi Gönderi

Tam beklediğim gibi bir tahmin. Kısaca kurak bir sezon bekliyorlar. Akdeniz'in bu kadar sıcak olmasının kesin bir sonucunun olmadığını söylüyorlar. Şiddetli fırtına ve sıcaklık dalgalanmaları ihtimali güçlü. Önemli sistemler olmadıkça kuraklıktan kurtulmanın zor olduğunu dile getirmişler.

• Türkiye olarak bir degenlendirme beklenirdi lakin bir cümle bile etmemişler Avrupa'da küçükte olsa kara parçası var Türkiye'nin.

:kas:

• ECMWF 3 aylık Basınç Haritası

Resim

Varsa Paran Cümle Alem Kulun Yoksa Paran Cehennemdir Yolun.... B)

• "Sözde" başarısız Accuweather'in yaz tahminini hatırlayalım. Sizce nasıl bir tahmin?

bence başarılı oldu Türkiye için

HEDEF HAVA HARP OKULU ✈

• Başarısız. Tam tersi gerçekleşti desek yanlış olmaz diye düşünüyorum.Marmara normaller civarı .ağıstos 1 tık sıcak haziran normallerde temmuz 1 tık serin olabilir 3 ay toplam ortalamada . batı kesimler noramllerde olarak diye düşünüyorum düz hesap.

Doğu sıcak . 3 ay totaline haziran temmuz ağustosa bakacak olursak doğu sıcak çıktı sunar.

ama Marmara kesinlikle 3 aylık toplam prtalamada kırmızı olarak gerçekleşmedi.

Karadeniz ağustos sıcak haziran noramller tarzı hatta yer yer üzeri . temmuz 1 tık serin . desek yanı totalde normal .çıkar karadeniz için 3 aylık toplamda doğru olabilir .

Ama Marmara ve doğu anadolu olmamış. yani benim görüşüm başarısız bir tahmin olmuş

marmara için yaptığı 3 aylık yaz tahmini fiyasko . haziran noramllerde temmuz 1 tık serin. ağustosta 1 tık sıcak çıkar. kırmızı olmamış. bence

akdeniz ve güneydoğu doğru olabilir. ..

Ynai totalde marmara tutmamış doğu anadolu tutmamış. kıyı ege iç ege tahmini tutmamış iç anadolunun batısı ve batı karadenizin iç kesimi içinde kırmızı vermiş orasıda tutmamış.

% 60 başarısız % 40 başarılı . Cacık :)

Varsa Paran Cümle Alem Kulun Yoksa Paran Cehennemdir Yolun.... B)

• Resmi Gönderi

Marmara Ağustos ayıyla birlikte toparladı. 0.2, 0.3 üstünde gerçekleşti. Ki uluslararası tahmin yapan bir sitenin tahminleri bu şekilde ne kadar doğru yorumlanır? Genel olarak sıcak ve sonlara doğru fırtınalı demişler. Genel olarak Marmara hariç 3 ay da sıcaktı. Haziran ülke geneli normallerde ve bi tık altı olabilir. Ama Temmuz ağustos sıcaktı. Ki bir süredir sağanaklar bekledikleri gibi gerçekleşiyor. Ben başarılı buldum. Genel olarak cuk diyebilirim bu tahmine