2022 Sonbahar Tahmini

• Resmi Gönderi

"La ilahe İllallah muhammeden resulullah"

"Allahümme salli ala seyyidinâ Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed"

"Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü"

• Resmi Gönderi

2022 SEVEREWEATHER SONBAHAR TAHMİNİ

Meteorolojik Güz Eylül ayında başlar. Ancak, önümüzdeki sezonlar üzerinde etkisi olan büyük ölçekli faktörler Yaz ortasından sonuna kadar zaten iş başında. İleriye baktığımızda, La Nina'nın Kuzey Yarımküre, özellikle de Kuzey Amerika'da 2022/2023 Kışına kadar devam edecek olan Sonbahar hava durumu modelleri üzerindeki etkisinin arttığını görebiliriz.

Aşağıdaki görüntü, en son küresel okyanus sıcaklığı anomali analizini göstermektedir. Orta ve batı ENSO bölgelerinde normal yüzey sularından daha soğuk gösterir. Bu, temel olarak, geçtiğimiz on yıllarda şu anda en güçlülerinden biri olan batı merkezli sağlıklı bir La Nina'yı gösteriyor.

global-sea-surface-temperature-anomaly-analysis-autumn-fall-early-forecast.png (1220×740)

ENSO SONBAHAR/KIŞ GÖRÜNÜMÜ

Aşağıda , ana ENSO 3.4 bölgesinin tahminini gösteren ECMWF tarafından hazırlanan bir analiz/tahmin grafiğine sahibiz . Devam eden olumsuz anormallikleri ve Güz ve ayrıca 2022/2023 Kış aylarında soğumayı görebiliriz. Tahmin ortalaması, La Nina aşaması eşiğinde (-0,5 veya daha soğuk) kalıyor.

ecmwf-enso-forecast-fall-winter-2022-2023-pattern.png (1223×833)

ECMWF'den Düşüş için gerçek okyanus sıcaklığı tahmini, La Nina'nın tüm ekvator Pasifik Okyanusunda bulunduğunu gösteriyor. Geçen yıl kadar güçlü değil, ancak makalenin tahmin bölümünde göreceğimiz gibi okyanusta ve ayrıca atmosferde güçlü bir varlığı var.

fall-2022-weather-forecast-ecmwf-global-sea-surface-temperature-anomaly-map.png (1256×823)

Bu dönemde La Nina'nın gücünde farklılıklar var, ancak tüm modellerden gelen ortalama tahmin, aktif bir ılımlı olay üzerinde aynı fikirde.

ECMWF 2022 GÜZ TAHMİNİ

fall-2022-weather-forecast-ecmwf-global-pressure-anomaly.png (1254×829)

Avrupa sektörüne baktığımızda Atlantik'ten Avrupa'ya uzanan bir yüksek basınçlı bölgemiz var. Bir yanıt olarak, alçak basınç bölgesi kuzeye doğru hareket ettirilir.

Küresel hava sıcaklığı anomali dağılımına baktığımızda, batı Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'nın daha sıcak olduğunu görebiliriz. Kuzeybatı Kanada ve Alaska, bir sonraki güncellemelerde muhtemelen daha soğuk olacak olan tarafsız bir bölgededir.

fall-2022-weather-forecast-ecmwf-global-airmass-temperature-anomaly.png (1263×831)

Avrupa'ya daha yakından baktığımızda, kıtanın çoğunda normal yüzey sıcaklıklarından daha sıcak olduğunu görebiliriz. Bunun nedeni, Kuzey Atlantik üzerindeki ve Avrupa'ya uzanan yüksek basınçlı bir alan.

fall-2022-weather-forecast-ecmwf-europe-temperature-anomaly.png (1211×832)

Yağış açısından, Avrupa'da çoğunlukla daha kuru koşullar görebiliriz. Alçak basınç bölgesinin etkisi altında, kuzey Avrupa'da daha fazla yağış bekleniyor.

fall-2022-weather-forecast-ecmwf-europe-precipitation-anomaly.png (1270×827)

CFS GÜZ 2022 TAHMİNİ

CFS ayrıca Sonbaharda ve Kışın başlarında gelişen uygun bir La Nina'ya sahiptir. Yoğunluk, orta düzeyde bir negatif ENSO olayı gösteren ECMWF tahminine benzer.

fall-2022-weather-forecast-cfs-enso-lanina-winter.gif (1100×850)

Sıcaklık açısından, batı Amerika Birleşik Devletleri'nin çoğunda açık bir sıcak sinyalimiz var. Uzak batı Kanada ve Alaska'nın çoğunun, ECMWF'nin de ima ettiği gibi, normalden daha soğuk ve nötr olacağı tahmin ediliyor. Batı ve güney Avrupa'da daha sıcak anomaliler mevcut ancak ECMWF tahminindeki kadar güçlü değil.

fall-2022-weather-forecast-cfs-noaa-global-temperature-anomaly.png (1253×923)

Avrupa'ya daha yakından baktığımızda, kıtanın çoğunda daha sıcak sıcaklıklar görüyoruz. Kıtada biraz farklı bir basınç anomalisine rağmen, yine de ECMWF ile aynı sıcaklık modelini tahmin ediyor.

fall-2022-weather-forecast-cfs-noaa-europe-temperature-anomaly.png (1277×919)

Ancak basınç farkı yağış tahmininde daha etkilidir. Orta, batı ve kuzey Avrupa'da normal ve yağışlı koşullar görüyoruz. Aynı zamanda, uzak güneybatı ve güneydoğu Avrupa'da daha kuru koşullara sahibiz.

fall-2022-weather-forecast-cfs-europe-precipitation-anomaly.png (1251×927)

GÜZ 2021 TAHMİN ÖZETİ

Avrupa'nın kıtanın çoğunda ortalamadan daha yüksek sıcaklıklara sahip olması bekleniyor. Sonbaharda kıtanın çoğunda yüksek basınçlı bir sistem hakim olacak.

Kuzey Avrupa muhtemelen bir alçak basınç sisteminin etkisi altında olacak, Britanya Adaları üzerindeki hava ise Kuzey Atlantik'teki yüksek basınca bağlı olacak.

Sonbaharda güney Avrupa ve Akdeniz'de devam eden muhtemel kuraklık koşulları dışında, anakarada büyük yağış anormallikleri beklenmiyor. İskandinavya, Sonbahar mevsiminde daha fazla yağış görebilir.

• Resmi Gönderi

Arkadaşlar tahmin birkaç gün önce yayımlandı. Bu zaman ancak atabildim . Covid süreci geçiriyorum. Birkaç gündür halsizlik vs vardı. Dün toparladım az çok. Tahmin de bugüne yetişti. Ancak bu kadar kısaltabildim. Çünkü çook uzun bir tahmin . Herkese hayırlı günler,güzel bir sezon dilerim

• Çok geçmiş olsun Sahutt bu arada tahmin için eline sağlık

• Arkadaşlar tahmin birkaç gün önce yayımlandı. Bu zaman ancak atabildim . Covid süreci geçiriyorum. Birkaç gündür halsizlik vs vardı. Dün toparladım az çok. Tahmin de bugüne yetişti. Ancak bu kadar kısaltabildim. Çünkü çook uzun bir tahmin . Herkese hayırlı günler,güzel bir sezon dilerim

Çok geçmiş olsun abim

HEDEF HAVA HARP OKULU ✈

• Bizleri bilgilendirdiğin için teşekkürler Sahutt. Zaten bu aralar maalesef işin sonu bir şekilde kuraklığa çıkıyor hep. Ayrıca geçmiş olsun acil şifalar dilerim.

• Sahutt hocam çok geçmiş olsun, emeğinize sağlık

لا إله إلا الله محمد رسول الله La İlahe İllallah, Muhammedün Resulullah

Efsane Kar Sistemi Beklerken ...

• Arkadaşlar tahmin birkaç gün önce yayımlandı. Bu zaman ancak atabildim . Covid süreci geçiriyorum. Birkaç gündür halsizlik vs vardı. Dün toparladım az çok. Tahmin de bugüne yetişti. Ancak bu kadar kısaltabildim. Çünkü çook uzun bir tahmin . Herkese hayırlı günler,güzel bir sezon dilerim

Geçmiş olsun hocam emeğinize sağlık.

• Bu sene kesinlikle moralimi bozmaycam.2020 ve 2021 sonbaharı felaket kuraktı özellikle akdeniz için.Bu sene güzel şeyler olur dedik hale bak.Gerçi daha erken sonbahar tahmini için.Daha kaç sıcak dalga gelecek deniz suyu sıcaklıkları eylül sonu ne olacak ve arkasına serin ataklar gelip deniz ne şekilde tepki verecek.Bunlar çok önemli kriterler.Ben yinede bu sonbahardan çok ümitliyim.Hatta efsane olursa kesinlikle şaşırmam.Ama yinede iyi veya kötü söylemek için erkan.1 aya netleşir.Ama modellerde olayı biraz abartmış gibi yağış açısından.

• Resmi Gönderi

İnşaALLAH

Bende ufak bir tahmin yazarım .

"La ilahe İllallah muhammeden resulullah"

"Allahümme salli ala seyyidinâ Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed"

"Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü"