Kış Tahmini *2023/2024*

• Herkese merhaba. Teknik olarak kış mevsimi başlamadan kış tahminimizi de paylaşmış olalım istedim. İyi okumalar :)

Kıyı illerimizde tutucu kar , ancak ve ancak Aralık ayının ilk haftasından itibaren mümkün gözükmektedir. Bu yazının yazıldığı tarihten ( 24.11.2023) Aralık ayının tahmini olarak 8 9'una kadar ciddi bir sistem ihtimalinin masaya yatırılması gerekmediğini düşünüyorum. Aralık ayının 2.haftasından Ocak ayının başlarına kadar hafif pozitif NAO ve zayıf kutbi girdabın etkisi ile avrupa blokajlı sistem veya sistemler alabiliriz. Aralık ayının ilk haftası baskın sinoptik Atlantik sırtı dediğimiz (Azor yüksek basıncı Atlantik okyanusu üzerinde) olacaktır. Aralık ayında daha batı odaklı sistemler görürken ocak ayında ise durum biraz değişiyor..

Ocak ayından itibaren , Negatif NAO ve AO beklemenin yanlış olmadığını düşünüyorum. Aralık Sonu / Ocak başı güçlü bir +EAMT oluşacak. Bu da güçlü bir Pasifik jeti ve pozitif PNA'yı destekler. Ayrıca Batı Pasifik üzerinde konveksiyon oluşumuna zemin hazırlayabilir. Pozitif PNA ile birlikte Pasifikte bir siklon dalga kırılması olursa bu da negatif EPO yu destekleyecektir. Burası Amerika ile ilgili kısım. Şayet 10hpa (stratosfer) bir ısınma söz konusu olursa ki bazı veriler bunu destekler nitelikte , bu ısınma amerikanın doğu yakasında kuvvetli bir sistem getirebilir. Aksi takdirde, gezegensel dalgaların zayıfladığı bir durumda ise Avrupa (Şimdilik bir SSW söz konusu değil fakat imkansız diyemem) güçlü bir sistem alabilir ki Ocak ayının ilk yarısı için negatif endeksler buna bir işaret. Ülkemiz için kritik olan konu endekslerin ne kadar negatif olacağı olacak. Hafif negatif endeksler olduğu takdirde ülkemizin batısı başta olmak üzere güçlü soğuk hava dalgaları alma ihtimalimiz artacaktır.

Şubat ve Mart ayları , kışın ilk yarısına göre daha sakin geçebilir. Ne yazık ki şu zamandan bu kadar uzun vade için yukarıdaki gibi kesin konuşmak doğru olmaz. Lakin Kışın genel görüntüsü , geçtiğimiz yıllara nazaran çok iyi , bol yağışlı ve heyecanlı olacak gibi. ..

5iawkdp.png

dpwmcoc.png

m4ohtqy.png

7uousf3.png

oxlp844.png

• Resmi Gönderi

Selam Emeğine eline bilgine sağlık

Sarp Özdoğan

"La ilahe İllallah muhammeden resulullah"

"Allahümme salli ala seyyidinâ Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed"

"Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü"

• Resmi Gönderi

Sarp Özdoğan Hocam eline sağlık çok güzel yazmışsın teşekürler, denk gelsin inşallah.

• Sarp Özdoğan eline sağlık

لا إله إلا الله محمد رسول الله La İlahe İllallah, Muhammedün Resulullah

Efsane Kar Sistemi Beklerken ...

• Emeğinize sağlık hocam, heyecanlı takipler yapacağız diye yorumladım :alkıs:

Tothenamadı