İstanbul Meteorolojik Hava Durumu Yorum Konusu

• Resmi Gönderi

İstanbul önümüzdeki 3 günlük süreç için Kar tahmini raporum. (Cm işleri tamamen tahminidir. Sonra niye eksik fazla çıktı olmasın.)

Adalar: toplam cm : 3-5 cm arası

Avcılar: sahil kesimleri :3-5 cm iç kesimler frizköy tarafları:5-7 cm arası.

Ataşehir iç kesimler:7-12 cm arası

Beykoz. sahil boğaza yakın kesimler:3-5 cm yüksek tepeler(sahintepesi, yüşa hidiv kasrı tarafları) 10-15 cm arası)

Beyoğlu ,Beşiktaş gibi merkezi yerler ve boğaz hattının avrupa yakasında kalan kısmı 3-5 cm levent sanayii mahallesi sarıyer gibi yüksek ilçeler :5-15 cm

Bakırköy zedytinburnu gibi sahil bandı: 3-5 cm arası, Gaziosmanpaşa, bayrampaşa Esenler Bahçelievler, Küçükçekmece, gibi merkezden avrupaya geçtikçe Deniz etkili sistemin etkisine bağlı değişim gösterbilir ama 5-10 yer yer 15-20 cm olan yerler olacaktır. İstanbulun arnavutköy -hadımköy haraççı bolluca boğazköy hattı dekler ile iyi kar alabilir. İhsaniye göktürk tarafları özellikle karadeniz cephesi iyi kar alacaktır. (15-20 arası ) , Çatalca, silivri olarak silivri sahil kesimler, 3-7 cm arası siilivri ve çatalca köyleri ve yüksekleri batı tırakya kısımları biraz siklonun son noktaları 10-15 cm aralığında olma ihtimal vardır.

Büyükçekmece ,Esenyurt , Beylikdüzü hattı yükselti olarak şanslı gibi dursa da karadeniz den gelen deklerin etkisi ile kar alabileceklerdir.(maks 15-20)

Sultangazi Habipler fenertepe kayaşehir başakşehir tarafları sistemin dek kuvetine bağlı olarak 15-20 cm maksimum kar alabilceğini düşünüyorum tabi bu verdiğim değerler en yüksekler ve ormanlık şehirden uzak alanlar için geçerlidir.

Sancaktepe, Şile tarafları sanırım bu sistemin en şanslı yerleri olacaktır diye umuyorum. 15-20 belki yer yer 30 cm yerler olacaktır. (Ayos tarafları her ne kadar şanslı gibi görünse de bu sistemde şile taraflarının yüksek mevkiileri daha şanslı görmekteyim.)

Ümraniye üsküdar kartal pendik kadıköy gibi ilçelerin sahil kesimlerini avrupanın sahil kesimlerine göre daha şanslı buluyorum ve 7-10 cm arası sahiller yüksekler yer yer :15-17 cm alabilir. tuzla tarafları da özellikle iç kesimleri yine şanslı yerlerden olacaktır. Cm vermek gerekirse 17-20 arası totalde alabilir.

Küçükbakkalköy, başıbüyük, büyük bakkalköy, samandıra ve ümraniye iç kesimleri yine şanslı yerler olabilir.

(NOT: CAN kardeşim sana bir latife yapayım . Lütfen bunları da silme :) ) diptot: @Keskekaryagsa lütfen izmirle ilgili soru sorma buradan sana ekmek çıkmaz. ben sana özel sorurlarını söz cevap ederim. ;)

arkadaşlar özet olarak aslıda avrupa yakası kuzey kesimler ve boğaza yakın kesimler ile anadolu yakasının tamamı ve özellikle de kuzey doğu kesimleri siklonik yağış olarak şanslı yerler iken karadenize yakın yükseltisi olan yerler deklerin gücüne bağlı olarak şanslı olan yerlerdir. Bu kural değildir unutmayın her sismtein kendine has bir şeklli veya duruşu vardır. Özellikle kırım ve sibirya üzerinden doğrudan alt enlemlere inen sistemlerde marmara kıyısından faydalanır .Genelde işin kaymağını doğu ve orta karadeniz hattı yer . O esebeple ki bu sistemde bence en büyük zevk kar yağmasıdır. Bu kadar ılık geçen bir senede kar yağdığına dahi şükür etmek gerektiğini düşünmekteyim. Hayırlı günler. Bu tahminler tutsa da tutmasa da şahsi yaptığım analizdir. Sonuç olarak afaki farklar olsa dahi sizlerden ricam saygı çerçevesinde yaklaşmanıınız temenni ediyorum. Hayırlı forumlar herkese....

• Resmi Gönderi

Sistemci5534 seyrantepe sanayi mahallesine çok yakın yani burasıdamı 5-15 alır

Eren bu değişim göserebilir. Ben 39 tane ilçeyi tek tek analiz yapmadım benzer özellikleri olan yerler diğer yerlerden sonuç elde edebilir kardeşim örneğin sanayii mahallesi levent gültepe nurtepe gibi yerler her ne kadar yakında olsa farklı içeler, örnek verirsek levet kulelerin oraya yağmur yağerken sanayii mahallesi petrol ofisi itü kampüsü civarına kar yağdığını bilirim. Yani verdiğim analizden herkes kendine pay çıkartaiblir.

• Resmi Gönderi

Harici İçerik youtu.be
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

B)

• Resmi Gönderi

Eren bu değişim göserebilir. Ben 39 tane ilçeyi tek tek analiz yapmadım benzer özellikleri olan yerler diğer yerlerden sonuç elde edebilir kardeşim örneğin sanayii mahallesi levent gültepe nurtepe gibi yerler her ne kadar yakında olsa farklı içeler, örnek verirsek levet kulelerin oraya yağmur yağerken sanayii mahallesi petrol ofisi itü kampüsü civarına kar yağdığını bilirim. Yani verdiğim analizden herkes kendine pay çıkartaiblir.

Evet bende rasladım öyle olaylara ancak oturduğum yer ile sanayi mahallesi yürüme mesafesi 5 dk :D

• Resmi Gönderi

Yaptığım istanbul analizini inanın hiç bir ilçesini kopya çekmeden kafadan yazdım mesleğim işim gereği istanbulun 39 tane ilçesinde ayak basmadık yerim sanırım kalmamıştır. Belki şile nin kuzey kesimleri ve tuzla tarafları hariç onun haricinde istanbulun bir çok yerinin ne gibi yükseltiye sahip olduğu ve nerelerinin yüksek kuleleri olduğu ısı adası durumunun nereleri etkileyeceği gibi faktörleri de hesap etmek gerek. Örnek Şu an yaşadığım yer olan sultangazinin yunus emre mahallesi 110 rakımı varken, habipler yayla köylerinin yer yer 205-207 rakımlı yerleri bulunmaktadır.(Bunu bizzat altimeter ile kendim ölçtüm) o sebeple bir ilçe hakkında bir kanıya varırken bile ilçenin kendi içinde farklı yerlerini de düşünmek gerekir. Örnek sultangazi ye 20 cm kar yağarr gibi bir tez ile yola çıkmak doğru değildir. Bu yüzde istanbul analizimi bölge bölge yapmak gereksinimi duydum.

• Resmi Gönderi

Burda kar mar yok

En geç saat: 17-18 sıralarında istanbul geleninde kar yağışı başlayacaktır.

• Resmi Gönderi

Hava 2,2 derece kar yok 5 dereceyken yağıyordu 2 hafta önce

Dostum sıcaklık dorğudan kara etki etmez. Yani kar yağması için tıplı yağmur gibi nem seviyesinin maksümum derecede olması gerekir.

• Resmi Gönderi

Kocaeli’de kaçta başlar üstadım

Dostum kocaeli kesik kesik yağacak gibi duruyor şöyle ki akşam 18.00 sıralarında bir yağılş var ama sonrasında duruyor 22.00 gibi tekrar başlıyor. sonra yine duruyor. Bu şekilde kesik kesik devam edecek sanırım.

• Resmi Gönderi

Sultangazide sabah saat 11 den bu yana hafif, ara ara kuvvetlenen kar sağanağı mevcut :)

Aynen görsel olarak iyi elle tutulur bir şey yoktur ama :)

• Dostum kocaeli kesik kesik yağacak gibi duruyor şöyle ki akşam 18.00 sıralarında bir yağılş var ama sonrasında duruyor 22.00 gibi tekrar başlıyor. sonra yine duruyor. Bu şekilde kesik kesik devam edecek sanırım.

Kesik kesik mi Of ya yine tutmıcak ya yine düzgün kar göremicez ya allahım ne şanssızım ya keşke Sibirya’da yaşasam ya