Enes_1 tarafından yazılan gönderiler

Size Uzay Hakkında Biraz Bilgi Veriyim

1. Astronotlara, uzay nasıl kokuyor diye sormuşlar Verdikleri 3 cevap şöyle Kaynak yapılırken çıkan dumana, kızdırılmış metale ve isli ete
    2. Güneş bir gün sönecek ve güneşe bağımlı olan her şeyin sonu gelecek. Buna tabii dünyamız da dahil. Ama pek de endişelenmeyin, çünkü hesaplamalara göre güneşin ölmesine daha 6 milyar yıl var.
    3. Ay, göründüğü gibi yuvarlak değildir. Aslında yumurta şeklindedir.
    4. En büyük gezen Jüpiter’dir. Öyle büyüktür ki, dünya dahil, güneş sistemindeki tüm gezegenler içine sığabilir.
    5. Bilim insanlarının hesaplarına göre evrende 1 septilyon civarında yıldız var. Septilyonun kaç olduğunu merak istiyorsanız 1’den sonra 24 tane sıfır koyun.Bizim güneş sistemimizin bulunduğu Samanyolu galaksisinde ise 100 milyar yıldız olduğu tahmin ediliyor.
    6. Uzay boşluğu dondurucu soğuk, kapkaranlık ve tamamıyla sessizdir.
    7. Ayda da yerçekimi vardır ama dünyanın altıda biri kadardır.
    8. Dünya Samanyolu galaksisine ait bir gezegen. Bilim adamları, uzayda bizim galaksimiz gibi 100 milyar ile 1 trilyon arasında galaksi bulunduğunu öne sürüyor.
    9. Yıldızlar aslında yanıp sönerek ışık saçmaz. Atmosferin yapısından dolayı biz onların ışığını bu şekilde görüyoruz.
    10. Güneşe en yakın olan yıldıza gitmek isterseniz, seyahatiniz bugünkü uzay araçları ile 40 bin yıl sürer.
    11. Güneşe en yakın yıldızın ışığını dünyadan görebilseydik, gördüğümüz ışık aslında 4 yıl öncesine ait olacaktı.
    12. Uzayda astronotların boyu yüzde 3 civarında uzuyor. Yani ben uzaya gitsem boyum 1.81 olacaktı.
    13. Uzaya gönderilen ilk canlı Layka adında bir köpekti. Ruslar tarafından 1957 yılında gönderilen Layka, aşırı ısınmadan dolayı seyahatinin dördüncü gününde öldü.
    14. Uzaya giden ilk insan Yuri Gagarin isminde bir Rus’tu. 12 Nisan 1969’de uzaya ulaşmayı başardı.
    15. Aya ulaşmayı başaran ilk araç ise Ruslara ait olan “Luna 2” adında bir uzay gemisiydi. İniş 1959’da gerçekleşti. Fakat araçta insan yoktu.
    16. Bugüne kadar aya, içinde insan olan 6 araç inmeyi başardı. Bunların tümü de Amerikalılara ait.
    17. Ay yüzeyinde bir insan ilk kez 20 Temmuz 1969’da, son kez ise 14 Aralık 1972’de yürüdü.

Adım Enes 24 Yaşındayım Orduluyum İstanbulda Yaşıyorum Barcelonada Doğdum 3 yaşından sonra Antalyaya taşındık 7 sınıfa kadar Antalyada okudum daha sonrasına mersine gittim ve orada okumaya başladım yazılım bölümünden mezun olduktan sonra istanbula döndüm Türkçe İle Birlikte 3 dil Biliyorum İngilizce ile Fransızca

“Yanınızda ellerinizde olan herşey(bâhusus Mal, Mülk, Para, ömür’ü hayat) yok olacak. Allah katında olan herşey ise bâkîdir. Ve birde iman ve itaat üzere sabredenlerin ecrini daha güzeli ile mukabele ederek vereceğiz. (Nahl Suresi 96)Buyuruyor Rabbimiz ve biz kullarına duyuruyor.”

Hayırlı cumalar...

Hayırlı Cumalar...