Ocak ilk haftası SSW değerlendirme/yorumu

• ---Ocak ilk haftası SSW (Ani stratosfer ısınması) ---

Ocak ilk haftası Hint okyanusu üzerindeki konveksiyon teknik olarak zorlamayı arttırır. Bunun sonucunda ise 3.faz olması muhtemel bir sonuçtur.

Aralık Sonu / Ocak başı ise güçlü bir +EAMT (Doğu Asya Dağ Torku) oluşacak. Bu da güçlü bir Pasifik jeti ve pozitif PNA'yı destekler. Ayrıca Batı Pasifik üzerinde konveksiyon oluşumuna zemin hazırlayabilir. Pozitif PNA ile birlikte Pasifikte bir siklon dalga kırılması olursa bu da negatif EPO yu destekleyecektir. Burası Amerika ile ilgili kısım. Muhtemel SSW'nin bu bölgeyi vurma ihtimalini değerlendirdik. Oldukça şanslı gözüktüklerini söyleybilirim. Amerika için risk sadece pozitif dağ torku ile Açısal momentum bütçesinin aşırı artmasıdır.

Değerlendirmesini yaptığımız bu muhtemel "SSW" nin "SSW" olma ihtimallerini de değerlendirmek gerekir.. SSW gerçekleşmesi kesinmiş gibi yorum yapacak olursak , SSW meydana geldiğinde troposfer kendini en hızlı şekilde dengelemeye çalışacaktır. Bu yüzden negatif AO ve NAO görüntüleri görebiliriz ocak ayının ilk haftasında.. Ayrıca Eliassen Palm vektörleri "teknik olarak" bir SSW gerçekleşecek kadar kuvvetli vektörleri sağlamıyor. Bu endeksi orta derecede bir zayılama görüp görmeyeceğimiz konusunda kullanırız zaten. Negatif AO yeterli bir işaret sayılır. .

Özetle --

Amerika için risk teşkil eden açısal momentum bütçesindeki aşırı artış, SSW'nin odak noktasını Doğu Amerika kıyılarına çeker. Pozitif PNA , Negatif NAO ve nötre yakın EPO seneryosu benim beklediğim sonuçtur ve kesinlikle Amerika lehine sonuç veriyor.

Genliklerin azalması ile birlikte ocak ayının 6'sı civarı Avrupa bir sistem alabilir. Fazla kuvvetli olmasını beklemiyorum. Ayrıca kesin değil. Sıradan hatrı sayılmayacak bir kuzey avrupa sistemi de olabilir..

Ülkemiz için önemli bir gelişme yaratmasını beklemiyorum. Merak ettiğiniz sorunun cevabı burada. Fakat Ocak 14-15'ine kadar kuvvetli sistem ihtimali gözükmüyor. (Kıytırık sistem ihtimali devam ediyor).. Kar sevdalılarının Ocak 2.haftaya odaklanmasını tavsiye ederim.

• Angora

Konuyu onayladı.
  • Yorumlarınıza göre ocak ayınin yarısı kıyılar için çöp.Aralikta çöp oldu Kışın yarısı çöp oğlu çöp.Maçın ikinci yarısina bakacagiz artik.

???

• Eliassen palm vektörleri kuvvetlendiğinden dolayı stratosferik vorteksi etkileyen pulseler güçleniyor.. Kuzey kutup bölgesinde atmosferin her katmanında farklı hareket kaydediliyor. Zonal rüzgarlar ise tersine dönüyor ve yavaşlıyor. İstatistiksel olarak bu bir splite işaret eder.

Kuvvetli Dalga-1 aktivitesi ve zayıf dalga-2 aktivitesi , yine kutbi girdapta bölünmeyi (split) işaret ediyor.

Ayrıca dalga-2 aktivitesinin Atlantik kaynaklı olması , Grönland ve Atlantik'te blokajı destekliyor.. Bu patternin 10 ocakta ömrünü tamamlamasını bekliyorum..

Heyecanla yeni destenin gelmesini bekliyoruz. Bu masada kazanmanın tek yolu hilekarlık yapmak olacak.. Umarım beklediğimiz zaman gelince bu sözlerimin anlamını açıklama fırsatım olur :)

• Ömrünü tamamlayacak olan yuksek basınç kalkacak ve soğuklar bize mi akacak

10 ocaktan sonra bizim lehimizemi dönüyor soğuklar

• @azerbaycan1999  Sarp Özdoğan yaptığı analizde Ocak 10'nundan sonra ülkemize soğuk ataklar gelebilir. Kısaca Öncesinde bişey beklemeyin diyor.

• Grönland blokajı zaten modellerde bağıra bağıra gösterdi. Devamı ise çift yönlü blokeye giriyor. Sibirya ve Grönland blokesi. Bu durum ssw deki ısınmayı çapraz kutup akışına sebep verir.

Ya Avrupa dogru sarkan soguklar yada amerika civarı akan soguklar.

Blokaj durumu da olduğu gibi azor boş yere kalkıp duracak. Bir nebze jet akışını kesecek.

En kötü senaryo ise İtalya, ispanya civarı oluşan ab lerden yağış ve soguk hava dalgası almaları.

Tek taraflı blokaj da olmuş olsak yine bir şansımız olurdu.

• Grönland blokajı çok güçlü bir blokajdır. Genelde uzun ömürlüdür. Maalesef ocak ayını kaybettik gibi görünüyor. Yine ABD ve batı Avrupa kışı yaşayacak biz ise seyredeceğiz. Hep derim ENSO ister El Nino ister La Nina olsun fark etmez çünkü biz daha çok basınç yerleşimlerine duyarlı bir coğrafi konumdayız. Ve maalesef basınç paterni hele ki Grönland blokajlı basınç paterni fazlasıyla aleyhimize ve çok da ısrarcı bir paterndir. 2021 kışından aslında bir hayli umutluydum. Azor ila Sibirya yükseği destekli iyi bir kış umudum güçlüydü. Zira; Sibirya bölgesinde son yıllarda olmadığı kadar güçlü soğuma trendi yaşanmaya başlamıştı. Fazla kuvvetli olmayacak bir AO endeksi ve buna paralel NAO endeksinde kuvvetle muhtemel nötre yakın pozitif veya negatif fazda salınımla son üç yılın acısını çıkarabiliriz diye düşünüyordum. Ancak son 1 aylık parametrelerdeki değişim trendi umudumu kırdı açıkçası. Aralık ayının son günlerini lodoslu rüzgarlarla ılıman geçireceğiz yani yine kış haram bize.

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen siberianhuso ().