Sohbetimiz Bol Olsun! - Şubat 2021

• Resmi Gönderi

Aurora Borealis

Galeri galeri galeri

Şimdi galeriden resmi ekle buraya

"La ilahe İllallah muhammeden resulullah"

"Allahümme salli ala seyyidinâ Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed"

"Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü"

• Resmi Gönderi

Aurora Borealis

Teşekkür ederim kardeşim eline sağlık

Ve herkese hayırlı geceler diliyorum

"La ilahe İllallah muhammeden resulullah"

"Allahümme salli ala seyyidinâ Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed"

"Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü"

• Mart sistemi deyince aklıma gelen ve yaşadığım en iyi sistemlerden biri diyebileceğim 7-10 Mart 2011 sistemidir. Bursa’da 25 cm’den fazla kar yapmıştı. Hiç unutmam o sistemi. Düşünün Mart’ta 25-30 cm kar. Yaşamışlığımız var

• Mart sistemi deyince aklıma gelen ve yaşadığım en iyi sistemlerden biri diyebileceğim 7-10 Mart 2011 sistemidir. Bursa’da 25 cm’den fazla kar yapmıştı. Hiç unutmam o sistemi. Düşünün Mart’ta 25-30 cm kar. Yaşamışlığımız var

2012 Martta güzeldi benim konumum açısından ve bir çok nokta açısından da iyiydi bakalım 2021 Martında görmek nasip olacakmı 10 yıl sonra aynı tarihlerde

:onay: Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow :kas:

:koşma: Chasing the Siberian Husky :bakış:

:kar::kralice::türkiye::coksoguk: :karyagisli:

• Şu görüntüleri de atalım NOSTALJİK İKİ KARE ESKİ KIŞLARDAN ZONGULDAK'TAN...Bir bakarsın bu MART farklı bir MART olur kazma kürek yaktırır tekrar karşılaşırız bu görüntülerle bir çok şehrimizde HERKESE HAYIRLI GECELER HS AİLESİ:)

ZONGULDAK NOSTALJİK KIŞLARINDAN KESİTLER ZONGULDAK NOSTALJİK KIŞLARINDAN KESİTLER

:onay: Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow :kas:

:koşma: Chasing the Siberian Husky :bakış:

:kar::kralice::türkiye::coksoguk: :karyagisli:

• Valla verdiğimiz örnekler güzel ama esas bir efsane var ki kolay kolay unutulmayacak bir sistem. Tabi ki 1987 efsanesi. Mart ayı böyle bir stara sahip. Hani futboldaki şampiyonlar ligi kupası gibi :) işte Mart ayı böyle bir kupaya sahip. Onun için Mart’a dair umutlarımızı yitirmeye başladığımız an aklımıza 1987 gelsin. 2011 gelsin. 2012 gelsin. Bunlar önemli. Hani bunları gaz vermek veya havaya girelim anlamında söylemiyorum ama bunlar yaşandı. Dolayısıyla geçmişte bir doğa olayı bir yerde ve bir zaman diliminde yaşanmışsa gelecekte de yaşanabilir demektir. Olur olmaz ayrı konu. Ama ihtimali her zaman vardır. Atmosferin ne getireceğini kimse bilemez

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen Poyraz ().

• Resmi Gönderi

Yıllar geçtikçe ilbahar ve sonbahar aylarında ki yağışlı gün oranları gittikçe azalacak örneğin izmir ili aylık 500 mm yağış alıyor bu değerler şöyle olacak aylık aldığı yağışın 5 te 4 ünü tek günde alacak 400 mm yağacak diğer günlerede 100 mm bölünecek yağışlı gün sayıları azalacak.

• Yıllar geçtikçe ilbahar ve sonbahar aylarında ki yağışlı gün oranları gittikçe azalacak örneğin izmir ili aylık 500 mm yağış alıyor bu değerler şöyle olacak aylık aldığı yağışın 5 te 4 ünü tek günde alacak 400 mm yağacak diğer günlerede 100 mm bölünecek yağışlı gün sayıları azalacak.

Bu söylediğiniz çok doğru. Küresel iklim değişikliğinin coğrafyamızdaki dramatik etkilerinden biri bu maalesef. Yağış rejiminin iyiden iyiye bozulması. Baraj doluluk oranlarının düşük kalmasının temel sebebi de bu. Yalnızca bahar aylarında değil artık bu durumu kışın da yaşıyoruz. Bu kış buna iyi bir örnek. Koskoca kışta Ocak’ta 1 sistem Şubat’ta 1 sistem aldık. Gerçi Ocak sonuna doğru bir sistem daha almıştık onu da ekleyelim hepsi bu. Ayların geri kalanları kurak ve oldukça ılık diyebileceğimiz şekilde geçti. Artık 5 gün yağış varsa 20 gün boş geçiyor neredeyse. Yazın ise yıkıcı yağışların sayısı artıyor. Yani denge iyiden iyiye bozulmuş durumda. Bunun farkında olmamak herhalde çok mümkün değil

• Yani buna cevap vermem bu konuda daha fazla bilgi ve araştırma yapmamı gerektiriyor net sebebini bilmediğim hiçbir konuda biliyorum demem bu bana yakışmaz. Ayrıca bilime saygısızlık olur. Ben ise bilime saygısızlık edecek son kişiyimdir. Ama naçizane düşüncem kavramsal olarak küresel ısınmanın yan etkileri olarak düşünüyorum ben. Tabi burada yüksek basınç kuşaklarının artık daha faal ve geniş olması da çok etki ediyor diye düşünüyorum. Ayrıca sıcak kuşağın genişlemesi ve bizim biraz sınırda bir coğrafya olmamız da etkilidir