HAVA KÖŞESİ (Coğrafyacının yeri)

• Benim için yıl başı 31 aralık 1 ocak :) kar olacak ki yılbaşı kar var diyebileyim..Ocak ilk haftası içerisinde bir salınım gözüküyor..Takibe değer bir salınım 2 güne netleşir Avrupa atağı olabilir en başından beri söylüyorum ama avrupaya bırakmamak için de takip etmek lazım kuzeybatı kesimlerimizi de yine de etkileyebilir

Hmm anladm hocam sizi 7 veya 8 yıldır takip ediyorum başka forumdan sizin arkanızdan geldim ocak ayı nasıl gözüküyor yağış ve sıcaklık açısından bu sadece İstanbul için değil ülke geneli için diyorum hangi bölgeler Şanslı sizce tskr şimdiden

• Hmm anladm hocam sizi 7 veya 8 yıldır takip ediyorum başka forumdan sizin arkanızdan geldim ocak ayı nasıl gözüküyor yağış ve sıcaklık açısından bu sadece İstanbul için değil ülke geneli için diyorum hangi bölgeler Şanslı sizce tskr şimdiden

Öncelikle hoşgeldiniz, Ocak ayı genel konuşmak için erken..İlk haftasına kadar olan kısım için yarın veya salı daha net konuşabiliriz endeksler de nötr yönelme bekliyorum ancak yeterli olmayabilir yani ocak ilk haftası çıkmadan bir salınım olacak Avrupa görüşüm hala devam ediyor bu sistemin etkin kısmı avrupa ardından ülkemize sadece hafif soğuğunu bekliyorum.Ama endeksler de tırmanıŞ olursa negatif faz -1 bandına yerleşir hatta nötr hızlı bir yükseliş olursa ki azor yüksek basıncı atak yapabilir o halde sistem bize yönelir.

Bir kere şunu kabul edelim bölgecilik değil amacım ben istanbulluyum istanbula gelen sistem daha heyecan verir bana.Mesela iç bölgeler yoğun kar geldi forumda aynı heyecan var mı ? Akdenizden yoğun yağış iç bölgeleri dövüyor şuan ama forumda mesela o aksiyon yok.Şimdi biz istanbul olarak sistem istiyorsak ve sağlam soğuk atakları gelecekse italya riski olan sistemler İstanbulu daha şanslı kılar.İstanbul 50-100 km ile yoğun kar ataklarını kaçırdığı dönem olmuştur sistem doğu meyilli gelirse soğuğu yakalar ancak yüksek yanaştıkca yağış keser bu da bizi tatmin etmez.Az çok kafam daki sinoptiği anlatabildim mi bilmiyorum ama bana kalırsa italya riski barındıran sağlam soğuklu sistemler İstanbul adına daha iyi olur.Sağlam soğuk diyorum parantez için de belirtiyorum çünkü tepki ab si ile kırpılacağı için -10-12 bandı yoğun yağış istanbul adına yeterli olur.Gelelim ocak ilk haftasına evet negatif faz ile avrupa önde gözüküyor ancak negatif aniden nötr yönelirse bize kayan batı kesimleri sevindiren sistem alabiliriz tabi ki gücü için biraz daha beklemeliyiz.

Açıklamayı az çok şimdiden yapmış olduk bu soru vesilesiyle, Takipte olalım ilk atak ocak ilk haftası gelecek ardından bir salınım daha var o daha fa güçlü olabilir ancak sıra sıra gidelim önce aralığı bi çıkaralım aradan.Bu arada salı günü itibari ile perşembeye kadar istanbul parçalı bulutlu zaman zaman hafif kar yağışlı.

• hoşbuldum hocam gayet açıklayıcı oldu tskrler takipteyiz hocam selamlar

• Geçen sene Esenyurt'taydımbu sene Bakırkoy'e taşındım. Umut da haliyle azaldı

• Geçen sene Esenyurt'taydımbu sene Bakırkoy'e taşındım. Umut da haliyle azaldı

% 30 daha şansını azaltmışsın bence kardeşim.

• Hocam cok guzel aciklamissiniz .umarim kar aliriz trakya ve istanbul

• Hocam merhaba, malum; kıyı kesimler de her zaman şansımızın daha zor olmasından kaynaklı daha da bir iştahla bekliyoruz kar yağışını. Sizden ricam Ordu merkez (sahil) için tahminlerinizi öğrenebilir miyim. Teşekkür ederim.

• Ocak ayı son 8-9 yılın en soğuk ayı olma yolunda ilerliyor.Takribi hafta sonu netleşir.

• Ocak ayı son 8-9 yılın en soğuk ayı olma yolunda ilerliyor.Takribi hafta sonu netleşir.

Bu kış İstanbul için 2017 deki gibi Godzilla sistemi gelme ihtimali nasıl?

• Bu kış bir en azından bir adet Godzilla ya da benzeri sistem gelir diye bekliyorum ama kışın 2.yarısı yani 15 Ocak sonrası.