Anlık Deprem Bildirimleri

• Manisa ve balıkesirde deprem olacak diye yazı yazmış görseliyle birlikte peşine deprem oldu adam doğuda kars dedi elazığda oldu bundan önce istanbul demiş silivride olmuş demekki tahmin ediliyormuş bunlar rastlantı olamaz 3-5 gün önce yazıpta deprem oluyorsa burada bir bilgilik vardır vallaha bizim proföserlerdeb daha bilgili oldugunu zannediyorum ama senin burada konuşman paylaştığım yazılara tepkin olmadı

• Resmi Gönderi

Manisa ve balıkesirde deprem olacak diye yazı yazmış görseliyle birlikte peşine deprem oldu adam doğuda kars dedi elazığda oldu bundan önce istanbul demiş silivride olmuş demekki tahmin ediliyormuş bunlar rastlantı olamaz 3-5 gün önce yazıpta deprem oluyorsa burada bir bilgilik vardır vallaha bizim proföserlerdeb daha bilgili oldugunu zannediyorum ama senin burada konuşman paylaştığım yazılara tepkin olmadı

Adamın yaptığı şeyi açıklayayım sana, sismogram verilerini atıp hemen hemen her hafta anomalilere bağlı olarak deprem bekliyorum diyor dünyanın çeşitli yerlerine.

Ben de çıkayım Twitter hesabı açayım sismogramları falan atayım her hafta Türkiye'nin belli bölgelerinde deprem bekleyeyim, biri illa ki tutar zaten o zaman da depremi bilmiş mi oluyorum?

Dr.Ramazan Demirtaş, Cenk Yaltırak gibi hocalarımız da zamanında az uğraşmadı bu eleman ve sosyal medyada gezinen onca "kahinle"

Sana başka bir şey demiyorum, bir süre daha takip et adamı biliyor mu bilmiyor mu gör o zaman yorumlarını beklerim. Uzun süredir bu deprem ve jeoloji işlerini araştırıyorum bunun gibilerini de kahinlerini de çok gördüm yaptıkları kumar oynamaktan başka bir şey değil.

Dün zaten ben de burada paylaşımını yaptım enerji aktarımı olan fayları ve deprem riski doğan yerleri gösterdim, birkaç ay boyunca takip edilmeli dedim e o zaman ben de bilmiş olurum artık deprem olduğunda.

Dediğim gibi, tahmin yapıp önümüzdeki 3 ay içinde kar yağacak demek gibi bir şey bunların yaptığı. Provokasyonlarına ve milleti korkutarak prim kasma çabalarına kanmayın.

• Bizim proföserlerimiz 20 yıldır hep büyük deprem bekliyoruz diye diye ortaya bişe sundukları yoktu büyük depremi herkes bekliyor benim demek istediğim adam paylaşım yapıp 20 sene beklemiyor ne yazıyorsa 10 gün içinde gerçekleşiyor madem öyle sismogram a bakıp bizimkilerde uyarı yapabilir hiçmi kafaları basmıyor istanbulda büyük deprem bekleniyor denildiği zaman provakatör olmuyorda adam olcakları söyleyincemi oluyor saçma sonuçta buda bir tahmin yapıyor ve ne hikmetse verdiği bölgelerde deprem oluyor senin bana bişe dediğin var maalesef burada herkes istediğini yazar ve bende bu sayfanın veri paylaşım uzmanıyım bu görevi sizler verdiniz boş biri olsam ne işim var bu görevde benim yazdıklarımı sorgulayacaksanız bu işi bırakalım o zaman

• Resmi Gönderi

Depremin belirtilerini takip etme ve tahminini yapma konusunda bir çok devlet ve kurum uzun zamandır çalışmalar yapıyor. Bu konuda Dr. Ramazan Demirtaş'ın bir Anegdotunu paylaşayım burada:

"Depremlerin Önceden Kestirilmesi" konusunda tam olarak "yer-büyüklük-zaman" üçlüsü verilmediği sürece, sosyal-ekonomik-psikolojik-tıbbi-hukuki sonuçlarının çok ağır olacağını unutmamak gerekir. Çin'den deprem kestirimi ile ilgili çok tipik iki örneği tartışmaya açıyorum.

Resim

Resim

4 Şubat 1975 Haicheng depremi (M7.3) olmadan 3 gün önce (ayrıntılarını açıklayacağım) tedbir amaçlı boşaltıldı. Boşaltılmasına karşın 2 bin kişi öldü. Bu depreme 100 km uzaklıkta, 1 yıl sonra Tangshan'da 28 Temmuz 1976 (M7.8) deprem oldu, tahmin edilemedi 242bin kişi öldü.

1975 Haicheng depremi ile ilgili kestirim konusunu özet olarak açıklamaya çalışacağım. Özellikle bu kestirimi yapan ekibin ağzından çevirisini aktaracağım.

Birkaç öncesi süreyi kapsayan bir dönemde kısa-süreli kestirim ya da uyarı anlamında hiç bir resmi tahmin yapılmadı. Çinli yetkililer, anaşoktan 24 saat öncesinden başlayan yoğun öncü depremleri dikkate alarak çok kısa süreli kestirim şeklinde bir tahmin yaptılar.

Çok kısa süreli kestirim ile depremin yerini doğru olarak belirlemiş olsalar bile, zamanını belirtemediler ve büyüklüğünü daha küçük olarak tahmin ettiler.

Bununla birlikte, tahminler - yerel vatandaşlar tarafından kendiliğinden yapılan bazı eylemler - depremin gerçekleştiği alanın etrafındaki uyarılar ve tahliye kararının alınmasını tetiklemiştir.

Araştırma ekibine göre, bölgedeki dayanıklı yöresel konut türü ve ana şok zamanı - saat 7:36, çoğu insanın işyerinde ve uykuda olmaması ile birlikte tahliye kararı binlerce kişinin hayatının kurtarılmasında rol oynamıştır

Çin Deprem Kurumu'ndan profesör Qi-Fu Chen, "Haicheng depremi, haberci-esaslı deprem kestirimi açısından umut veriyor," diyor. "haberci-esaslı deprem kestiriminin imkansız olmadığını" ileri sürüyor.

Buna karşın Hough "meydan okumanın basit olduğunu, ancak depremin neden başladığını ve ne aradığımızı bilmiyoruz" diyor. Haberci olayların aynı yerde olan bir depremden gelecekteki olası depremde farklılıklar gösterdiğini belirtiyor.

Hough,1975 Haicheng depreminden önce öncüşoklar olmasına karşın 1976 Tangshan depreminde olmadığını;bazı büyük depremlerin hiç bir haberci vermeden aniden olduğunu; öncüşokları esas alarak Haicheng depreminin deprem kestirimi açısında prototip bir örnek olamayacağını söylüyor

Hough, Günümüzde güvenilir deprem kestirimleri yapmak için neyin gerekli olduğuna dair "bir yol haritasının bile olmadığını" belirtiyor.

50 yıl öncesi sonuç değil, deprem biliminin bugünkü söylediği sonuç..

Kısacası, M7.3'lük deprem belirtileri vererek ve göstere göstere gelmişken, M7.8'lik deprem hiç bir belirti sunmadan vurmuştur. 242 bin insan ölmüştür.

• Resmi Gönderi

Karadeniz55 olayın seninle alakası yok ucundan bile. Sana bir şey dediğim de yok dünden beri kahinlerin ya da sismogram verileriyle deprem tahmini yapmaya çalışanların gönderileri atılıyor buraya, bildi deniyor ve bu benim sinirimi bozuyor.

Deprem bilinemez. Bir deprem belirti gösterir, diğeri göstermez. Her anomali de ardından büyük deprem getirmez. Ufak deprem fırtınaları olabileceği gibi daha büyük depremlerin öncüsü olarak da deprem fırtınaları meydana gelebilir.

Geçtiğimiz günlerdeki Silivri depreminin öncülerini gördük, Manisa da öncüleriyle geliyorum dedi fakat her ufak depreme öncü gözüyle bakmamız imkansız. Ana şok olduktan sonra önceki depremlere öncü, ardından gelenlere artçı diyebiliriz.

• Resmi Gönderi

Ayrıca dediğin bir söze de cevap vereyim, ülkedeki profesörler vb şahısların bu tür sismogram verilerine ya da ufak deprem fırtınalarına bakarak büyük deprem geliyor toplayın pılınızı pırtınızı ayrılın bölgenizden demesi kanunlara da aykırı insanlığa da aykırı. Deprem meydana gelmezse boş yere insanları paniğe sürüklediği için hapse bile atılır.

Sosyal medyada ise bu tür paso tahmin yapan elemanların korktuğu bir şey yok.

• Yazdığı cümlelere takılmıyorum attığın resimler 70'li yıllara ait o günden bugüne elbette teknoloji gelişti ben kafadan sallayıp yazdığına inanmıyorum silivri pendik verilerinden kars tahmini yapıp ardından o bölgelerde deprem olması bana ilginç geldi sadece burada yazdıklarını paylaşıp ortalığı karıştırmak değil amacım ben değil 150 bin kişi bu adamın yazdıklarına karşı tedbir almış ne diyelim bekleyip görelimmi diyelim verdiği uyarıları paylaşmak sorun olduysa silerin sorun ortadan kalkar deprem elbette bilinemez ancak gelen sinyallere görede bir tahmin yapabilirsiniz

• Gönderileri atanları diyorsun burada bu gönderiyi benden başka atan görmedim birşey söylerken konunun nerelere gideceğini düşünmeden çıkışıyorsunuz sonra sözüm saba değil diyorsunuz burada o paylaşım yapan adamdan çok ben suçlu duruma düştüm sayenizde

• Resmi Gönderi

Yazdığı cümlelere takılmıyorum attığın resimler 70'li yıllara ait o günden bugüne elbette teknoloji gelişti ben kafadan sallayıp yazdığına inanmıyorum silivri pendik verilerinden kars tahmini yapıp ardından o bölgelerde deprem olması bana ilginç geldi sadece burada yazdıklarını paylaşıp ortalığı karıştırmak değil amacım ben değil 150 bin kişi bu adamın yazdıklarına karşı tedbir almış ne diyelim bekleyip görelimmi diyelim verdiği uyarıları paylaşmak sorun olduysa silerin sorun ortadan kalkar deprem elbette bilinemez ancak gelen sinyallere görede bir tahmin yapabilirsiniz

Silmeye gerek yok, sadece demeye çalıştığım adamın sunduğu sinyal olarak adlandırılan verilerin hiç bir şekilde kesin kanıtlanmışlığı ya da çalıştığı-işe yaradığı onaylanmışlığı yok. Eğer mümkün olsaydı zaten devletler de bu teknolojileri kullanırdı ve depremler önceden bilinerek can kaybı önlenmiş olurdu.

Şans, kumar, sallama, deneme-yanılma yöntemleridir bunlar ancak.

Yoksa tabii ki bazı deprem fırtınalarından ya da mikro depremlerden şüphelenerek takip edilmesi gerekiyor diye hocalarımız da uyarılarını sunuyor. Biz de buradan bir anomali gördüğümüzde paylaşıyoruz.

• Resmi Gönderi

Gönderileri atanları diyorsun burada bu gönderiyi benden başka atan görmedim birşey söylerken konunun nerelere gideceğini düşünmeden çıkışıyorsunuz sonra sözüm saba değil diyorsunuz burada o paylaşım yapan adamdan çok ben suçlu duruma düştüm sayenizde

Senlik bir şey yok dediğim gibi. Senin paylaşman seni suçlu çıkarmıyor, dün akşam diğer üyelerin de bir şeyler paylaştığını görüyordum. Burada amaç doğru bir biçimde insanları bilgilendirmek.

Sonuç olarak sosyal medyada bu tür provokatif paylaşımlar yapan sen değilsin, sen de bunlara inanan halk kesimindensin.

• Resmi Gönderi

havalarinsesi.com/attachment/6988/

Dediğim gibi, bazen belirti suna suna geliyor depremler ve belirli bir zaman aralığında daha büyük bir deprem olabileceğini gösteriyorlar.

Karadeniz55 in de bahsettiği gibi bazen anomalilerle depremi bilmek mümkün, ama kesin zamanını bilmek hiçbir zaman mümkün olmayacak.

27 Aralık 2019'da Elazığ depreminin M4.9'luk bir öncüsü olmuş. Geliyorum demiş peki insanların napması gerekiyordu bir ay boyunca dışarda beklemesi mi gerekiyordu?

• Resmi Gönderi

havalarinsesi.com/attachment/6990/

Sonuç olarak:

-5.0-5.8 arası artçı meydana gelmedi,

-Artçıların dağılımı 3 farklı fayın uçlarına yoğunlaşmış durumda

-20 kilometre uzunluğundaki fay parçalarının 6.0<M<6.5 büyüklüğünde artçılar ve anaşoklar üretme potansiyeli var.

Doğrultu atımlı faylar peş peşe büyük ölçekte depremler üretme konusunda tehlikelidirler.