Sohbetimiz Bol Olsun

• Dün bizim okulumuza denizcilik fakültesi seminere geldi sırf maaşı ve iş garantisi için okulda 11. Sınıfların erkeklerinin neredeyse hepsi denizci olmayı kafaya koydu artık bakılan şeyler para ve iş garantisi oluyor seçim yapılırken

HEDEF HAVA HARP OKULU ✈

• Resmi Gönderi

Yoksa ben fizikçiyim. Sevdam var fiziğe. Veya meteorolojiye ilgim var. Spor muhabiri olmak isterdim hep. Ama bir garantisi yok bu mesleklerin. Bunların hepsine dikkat ediyorum. Devlette çalışan bir meteoroloji mühendisi ne kadar maaş alıyor ki?? Veya bir fizikçi. Bitirip ne yapıyor. Elbette Boğaziçi fizik mezunlarından vs bahsetmiyorum. Onların işi garanti. Ya ötekiler? Söylemek istediğim, 3.3 milyon kişinin katılacağı bir sınav, 4 sene sonra tavan yapacak işsizlik sorunu vs vs vs

bunu gecenlerde burdami yazdim birinemi anlattim tam hatirlamiyorum. arkadasim teknik lise cikisli azmediyor turkiye derecesi yaparak balikesir makine muhendisligi kazaniyor duz lise yada anadolu fen lisesi cikisli olsa itu odtu kazanirdi fakat katsayi engeline takiliyor. balikesir universitesi bekledigi isterleri karsilamiyor biraz saliyor calismiyor ki ben bu kismin 4 senesine yetistim 7 yada 8 senede bitirdi. sonra tekrar basladi calismaya kendini gelistirdi ingilizcesini gelistirdi mekanik calisti ve burada gecen sene bir firmada ise girdi yapisal analiz muhendisi olarak yine azmetti ust uste her projeyi aldi. bir kac arkadasimdan biridir her gun gorusurduk haftada bire ardindan 2 haftaya dustu. 6 aydaha surekli calisti gecen sordugumda napiyosun dedigimde amerikalara bir sunum hazirladigini soyledi. cikardigi isler dikkat cekmis herhalde suandada tei ye basliyor gitti yada gitmek uzere ulasamiyorum kendisine. projesini soyleyemiyorum bu konularda cok konusmayiz banada tam soylemedi ama acil olarak gitti onu biliyorum :) . maasini merak ediyosan tanidigin her hangi bir doktor yada senin tabirinle garanti bir ise girmis birisinden cok cok fazla oldugunu soyliyebilirim daha 1 senelik muhendis. rezidans da bir suite kiralamislar arabasi olmadigi icinde sanirim..... :) daha fazla ayrintiya girmiyim. bu isler biraz insanin kendisinde bitiyor.

yani sunu diyorum doktoru muhendisi iscisi discisi yok eger severek yaparsan ki yeteneklerin musaiittir her kez senin yasinda bu islerle ugrasmiyor surda bir avuc gencsiniz. bence ulke sartlarini falan cok kafana takma cunku bunu takanlardan ben bir sey olani gormedim. insanin bir sey olmasida sart degil yanlislik olmasin herkez ilk basta insan makam mevki sonradan gelir. fakat gordugumu soyliyim iyi hayat yasayanlar genelde gelecegini garantiye almak icin kendini standartlara baglayan insanlar olmuyor

• Yoksa ben fizikçiyim. Sevdam var fiziğe. Veya meteorolojiye ilgim var. Spor muhabiri olmak isterdim hep. Ama bir garantisi yok bu mesleklerin. Bunların hepsine dikkat ediyorum. Devlette çalışan bir meteoroloji mühendisi ne kadar maaş alıyor ki?? Veya bir fizikçi. Bitirip ne yapıyor. Elbette Boğaziçi fizik mezunlarından vs bahsetmiyorum. Onların işi garanti. Ya ötekiler? Söylemek istediğim, 3.3 milyon kişinin katılacağı bir sınav, 4 sene sonra tavan yapacak işsizlik sorunu vs vs vs

3.3 ama o 3.3 ün içinde kimler var önemli olan o içlerinde 65-80 arası olanlar olduğu da söyleniyor adam sırf diploma için sınava girmiş AYT de işler belli olur

لا إله إلا الله محمد رسول الله La İlahe İllallah, Muhammedün Resulullah

Efsane Kar Sistemi Beklerken ...

• bu arada seneyede barajları açık tutmaları muhtemel bize ortamı hazırlıyorlar gibi duruyor sonuçta 1.2 milyon öğrenci az değil

• Dün bizim okulumuza denizcilik fakültesi seminere geldi sırf maaşı ve iş garantisi için okulda 11. Sınıfların erkeklerinin neredeyse hepsi denizci olmayı kafaya koydu artık bakılan şeyler para ve iş garantisi oluyor seçim yapılırken

seneye MSÜ sınavına gireceksin sanırım kara harp okulu olduğuna göre hedef

bu arada bu sene TYT İçin ÖSYM'nin ortaokul ve liselerin yanına ilkokulları da sınava açarlarsa şaşırmam

• Sıralamaya girdim Can hocamı geçerek :)

pasted-from-clipboard.png

• seneye MSÜ sınavına gireceksin sanırım kara harp okulu olduğuna göre hedef

bu arada bu sene TYT İçin ÖSYM'nin ortaokul ve liselerin yanına ilkokulları da sınava açarlarsa şaşırmam

Ben hava harp istiyorum biraz kanım deli aktığı için bol aksiyon lazım bana 😂

HEDEF HAVA HARP OKULU ✈

• Resmi Gönderi

bu arada arada forumda yazilim ile postlar goruyorum. arkadaslar yazilim ile ilgili ozellikle embedded system konusunda kendini gelistirmek veyahut ogrenmek isteyen olursa(tabi gercekten en temelinden). bana tek bir msj yazmasi yeterli.

artik baslangic icin internette gerekli dokumanlar ve videolar mevcut fakat bir bakimada cok tehlikeli. kendilerini yazilimci goren bir cok arkadasimin cektigi videolar cok kusurlu ve yanlis anlasilmalara musait. dogru olsa bile bir takim temel ogelere yetkin olmadigi icin anlasilamiyor ve zor zannediliyor hayir zor degil. yazilim demek bilgisayarin mimarisi demektir. islem biriminin bir yada daha fazla inputu memory unitesinde (ram rom cache) alocate edip bir yada daha fazla output a cevirim proces leridir. yazilim kod dan ibaret degildir ve bu sekilde anlasilamaz. siz nasil ilk okulda okumayi yazmayi hesaplamayi ogrenip ileriki ogrenim hayatinizda bunu ogreniminizi gelistirmek icin kullaniyor iseniz kod ve diller de yazilim insa edebilmek icin bir enstrumandir. sadece kod yazmayi bilen yazlimci olamaz. spesifik konularda kendini bir yere kadar gelistirebilir ve orada kalir. uzerine koyabilmek icin yazdiginiz kod un mimaride hangi proces e karsilik geldigini kismen elektronik oalrak anlamak gereklidir. bunun dereceleri vardir. ama bir temeli olmasi gerektigi kesindir.

fakat ogrenmek isteyen olursa sayet forumuzdan gerekli temeli alma surecinde her kosulda yardimci olurum yol gosteririm bazi konulari kendim anlatirim. ve bundan keyif alirim. belli bir yere gelmis uzerine koymak isteyenler icinde gecerli bu durum bildigim yere kadar anlatirim iyide bir yerdeyim bunu soyleyebilirim bu ovunmek degil anlamaniz acisindan. cunku daha once bir iki kisiyle sohbet ettigimde ne isle ugrastigimi bilmedigi icin bana turkiyede ileri seviyedeki bir kac universitenin ogrencisi olan arkadaslari uzerinden ornekler verdi guldum gectim. :) eger suan iyi bir akademik kariyer seviyesinde degilseniz yahut onemli sirketlerin bunyesinde farkli pozisyonlarda karmasik gorevler ustlenmediyseniz bana is ogretmeyin. sert yazmisim gibi gorunuyorda oyle degil anlasilmasi icin yaziyorum suradan benim vasitamla bu ise bulasmis ileride beni ve bizleri mutlu edicek gururlandiracak tek kisi yakalayabilsem benim icin gercek basari budur.

sorarsaniz ne is yaptigimi asil isim gercek zamanli sistemler, kernel seviyesinde yazilim diyebilirim micro code daha uygun. ve tasinabilir sistemlerin orta olcekli isletim sistemi tasarimi yazilimi diyebilirim. tabi gelistiriyorum kendimi 30 sene daha gelistirsem bitmez sonu yok.

bu teklifi sakin zamanlarda ara ara yazmaya calisiyorum. ulkece kalkinmak yolunda cebimizi doldurmak degil bildigimizi karsiliksiz paylasmaktir elzem olan.

• Resmi Gönderi

yav arkadas sizde buldunuz deliyi yazdirin durun ses etmeyin begeni atin :) ben ne ara yazmisim bu kadar seyi arada hic farketmiyorum (:(: okiyim dedim 4 kere okudum zor anladim. siz nasil anladiniz okuyanlar ben onu anlamadim ;-)

• Resmi Gönderi

yav arkadas sizde buldunuz deliyi yazdirin durun ses etmeyin begeni atin :) ben ne ara yazmisim bu kadar seyi arada hic farketmiyorum (:(: okiyim dedim 4 kere okudum zor anladim. siz nasil anladiniz okuyanlar ben onu anlamadim ;-)

Bana uzak konular,emekli adamım yoksa ederdik yorum Mehmet :)