ISLAM-İMAN-İLMİHAL KONULARI

• Bir saniye canım kardeşim. Herkes fikrini söyleyebilir. Ateist olabilir Deist olabilir arkadaşımız o yüzden hoşgörülü olmalıyız. kimseyi inancına göre yargılamayız. Neye nasıl inandığını öğrenelim ona göre yorum yaparız.

Yargilamadim fikrimi söyledim zaten sadece ne haddime yargılamak

• İnanıyorum ve atmosferin temel unsurlarının rastgele oluştuğunu düşünmüyorum yani bunlar tabi ki Allah tarafından yaratılmış unsurlardır ama bu unsurların nereleri nasıl etkilediği bence dinden bağımsız

• Yargilamadim fikrimi söyledim zaten sadece ne haddime yargılamak

Tamam kardeşim teşekkür ederim. Sende haklısın.

• İnanıyorum ve atmosferin temel unsurlarının rastgele oluştuğunu düşünmüyorum yani bunlar tabi ki Allah tarafından yaratılmış unsurlardır ama bu unsurların nereleri nasıl etkilediği bence dinden bağımsız

Şimdi sen diyorsun ki belli bir yaratıcı var. Her şeyi yaratan bir ilah var diyorsun. Ama bazı şeyler ondan bağımsız olarak çalışıyor diyorsun dediğin tam bu sanırım. Sence çelişki yok mu?

• Resmi Gönderi

Sizce pandemi olmasaydı dünya kendini yenileyebilir veya havayı temizleyebilir miydi? Benim şahsi fikrim hiçbiri tesadüf değil.

Etkisi olmadi neredeyse

• Bu şey demek değil hiçbir şeyle alakası yok değil ama eğer dine bağlı olsa atmosferin etkisi daha farklı olurdu diye düşünüyorum bu konuda da atmosferi koruyup kollama iradesinin insanlara verildiğini ve küresel ısınmaya neden olup iklimleri değiştirdiğimizi düşünüyorum eğer atmosfer ve etkisi genel olarak dine bağlı bi konu olsaydı ve iradesi bizde olmasaydı çok daha farklı bi atmosfere sahip olurduk bence

• Bahsettiğim şey bazı şeylerin dua ile olmaması yani dinden kastım bizim din anlamında yaptığımız etkinliklerin atmosferin düzeniyle ilgili bi etkisinin olmaması biz sadece nesnel ve somut olarak yaptıklarımızla etkileyebiliyoruz

• Resmi Gönderi

Din ile çok bir alakam yoktu açıkçası. Ama insanın kendini sorgulaması, yaşamı sorgulaması ve bir sürü şey bu merakı doğurdu bende. Çok araştırdım. Kur'an-ı kerimi okudum. Bir sürü din ile ilgili olan insanla sohbet ettim. Ve şuna kanaat getirdim.

• Resmi Gönderi

Yeryüzünde gezip bir bakmadılar mı, kendilerinden öncekilerin sonu nasıl olmuş? Halbuki onlar, bunlardan daha kuvvetliydiler. Ne göklerde ve ne de yerde hiçbir şey Allah'ı aciz bırakamaz. Çünkü o her şeyi bilendir, her şeye kâdir olandır. (FATIR/44)

• Yani demek istediğim şuydu eğer bu atmosfer işi yaptığımız ibadetlete dualara yeterince bağlı olsaydı Arabistan çöllerine sürekli yağmur yağardı bu kesinlikle dua etmeyin ibadet etmeyin demek değil kesinlikle öyle bi inancım veya düşüncem yok ama yağmur duası gibi şeylere pek inanmıyorum her gün kar yağsın diye dua eden insanlar da var mesela ona bizim dualarımız değil Allah karar veriyor

• Yani demek istediğim şuydu eğer bu atmosfer işi yaptığımız ibadetlete dualara yeterince bağlı olsaydı Arabistan çöllerine sürekli yağmur yağardı bu kesinlikle dua etmeyin ibadet etmeyin demek değil kesinlikle öyle bi inancım veya düşüncem yok ama yağmur duası gibi şeylere pek inanmıyorum her gün kar yağsın diye dua eden insanlar da var mesela ona bizim dualarımız değil Allah karar veriyor

Insanlar katlediyo doğayı birde olur olmaz yerde edersen kabul olmazki temmuzda et mesela yağcakmi bakalim

• Bahsettiğim şey bazı şeylerin dua ile olmaması yani dinden kastım bizim din anlamında yaptığımız etkinliklerin atmosferin düzeniyle ilgili bi etkisinin olmaması biz sadece nesnel ve somut olarak yaptıklarımızla etkileyebiliyoruz

Olaya şöyle yaklaşalım. Atmosfer'e Duâ etki etmez diyorsun. Bak Süper bilgisayarlar bile Atmosfer'i çözemiyor. Aciz kalıyorsun. Peki onlar neyi eksik yapıyor.