İstanbul Meteorolojik Hava Durumu Yorum Konusu

• Modellere bakarak tahmin yapacak olsam sabahki tahminim %80 oranında değişirdi şu an

6-7 senedir meteoroloji camiasındayım kısa vadeli tahminleri modeller dışında başka şeylerden tahmin edildiğini ilk defa duydum.

• 28 ocak akşamı deniz etkisi yağışlar devreye girmiş, Rüzgar Yönü karayel ve 500 hpada 30-32 ler mevcut ve 850 de - 7 var kar koşulları için atmosfer tüm gereken şeyleri karşılamış

850temp_20240126_06_060.jpg

Şimdi şöyle bakalım bi soğuğun girdiği zaman akşam 7-8 civarı -7 var

rüzgarımız karayel-yıldız arası gidip geliyor

Modele GFS - Carte prévisions

ancak hoop 3 saat sonra poyraz.Modele GFS - Carte prévisions

ben kendim şahit oldum 100-150 rakımda -7 + poyraz varken yağmur yağdığına Selam

Dediğim gibi anlık karar döner graupel ardından yağmur ara ara graupel atabilir

• Resmi Gönderi

6-7 senedir meteoroloji camiasındayım kısa vadeli tahminleri modeller dışında başka şeylerden tahmin edildiğini ilk defa duydum.

Günde 4 kez güncellenip 4 ünde farklı çıktılar sunan modele göre tahmin yapıp konuşmanın ne kadar mantikli oldugunu düşünmeyi sizlere bırakıyorum . İsteyen istediği kadar modele bakıp konuşsun. Model yorumlama başka tahmin yapma başka şeydir

• Günde 4 kez güncellenip 4 ünde farklı çıktılar sunan modele göre tahmin yapıp konuşmanın ne kadar mantikli oldugunu düşünmeyi sizlere bırakıyorum . İsteyen istediği kadar modele bakıp konuşsun. Model yorumlama başka tahmin yapma başka şeydir

Deneyim önemli modele bakarsak binkılıçta bizim yağış çekiliyordu ancak oraya gidince farkediyorsun.

• Madem ki tahminler ayrışıyor, o zaman kimin haklı olduğunu zaman belirleyecek başarılar dilerim eren.

• Aşağılarda zaten birşey beklenmezde,150m üstü anadolu yakasında kuzey kesimlerde ne olursa olucak bakalım..

• Bende sana başarılar dilerim gfs ile ecmwf e bakma 48 saatte

İlk defa bu kaideyi senden duyuyorum meteorologlar kısa vadede modelleri inceleyerek tahmin yapar, başka ne ile olabilir aklım almıyor.

• An itibarıyla 389 rakımdayım sistemi burada geçireceğim 🫡

Tothenamadı

• Resmi Gönderi

An itibarıyla 389 rakımdayım sistemi burada geçireceğim 🫡

Neden 390 değil

"La ilahe İllallah muhammeden resulullah"

"Allahümme salli ala seyyidinâ Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed"

"Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü"